„Namo pridavimas“ – vieniems šie žodžiai kelia didelį džiaugsmą, norą atsipalaiduoti ir džiaugtis statybų pabaiga, o kitiems – tikrą galvos skausmą ir klausimus, kaip įveikti tą namo pridavimo etapą ir kaip apskritai vyksta visas namo pridavimo procesas. O kur dar daugybė kitų klausimų: ar pavyks namo pridavimą atlikti iš pirmo karto, kiek laiko užtruks namo pridavimas, kiek kainuoja namo pridavimas ir t. t. Atsakymų galima ieškoti internete – populiariuose forumuose, diskusijose ar kituose šaltiniuose, bet galima ir tiesiogiai kreiptis į patikimą įmonę ir atsakymus išgirsti iš kompetentingų specialistų lūpų. Jeigu neturite jokios informacijos apie namo pridavimą, svarbiausius aspektus apie pridavimo procesą galite perskaityti ir šiame straipsnyje.
Kas yra namo pridavimas?
Namo pridavimas – tai paskutinis statybos proceso etapas, tačiau jis yra lydimas daugybės formalumų, įrodančių, ar statinys atitinka būtinuosius statybos reikalavimus. Svarbu akcentuoti, kad nuo 2022 metų gegužės šioje srityje įvyko nemažai pokyčių.
Pirma, kai kurios valstybės institucijų vykdytos funkcijos, susijusios su namo pridavimu, perduotos teikti verslui – statinio ar jo dalies ekspertizės rangovams. Aiškiau sakant, reikia kreiptis į juridinį asmenį, turintį Statybos įstatymo nustatytą teisę atlikti statinio ekspertizę, t. y. įvertinti, ar statinio techninė būklė yra tinkama, ar statinys atitinka jam nustatytus esminius statinių reikalavimus.
Antra, nebeliko statybų užbaigimo būdo su deklaracija. Statybos inspekcija jau nebepriima prašymų išduoti pažymas apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių (pažyma) ir prašymų patvirtinti deklaracijas apie statybos užbaigimą (deklaracija). Statinio ekspertizės rangovai deklaracijų ir pažymų tvirtinimo paslaugas turi teikti per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ – www.infostatyba.lt.
Tad namo pridavimas nėra labai lengvas procesas. Tiek žmonės, susiduriantys su namo pridavimu, tiek šios srities specialistai sutinka, kad namo pridavimas turėtų būti laikomas vienu iš sudėtingiausių procedūrų visame įteisinimo ir registravimo procese.
Kaip atliekamas namo pridavimas?
PIRMA. Reikia kreiptis į įmonę, kuri suteiks namo pridavimo paslaugas. Turi būti sudaryta sutartis su statinio ekspertizės rangovu ir tik tuomet kreipiamasi dėl statybos užbaigimo patvirtinimo paslaugos suteikimo.
ANTRA. Pateikti turimus dokumentus, susijusius su statiniu.
TREČIA. Laukti, kol įmonė sutvarkys visus formalumus. Visos namo pridavimo (statybų užbaigimo) paslaugos yra teikiamos per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“.
Reikėtų pažymėti, kad statytojai ar jų įgalioti atstovai šioje sistemoje pasirenka norimą paslaugą, užpildo pažymą ar deklaraciją, sukelia privalomus dokumentus (priedus) ir pasirenka tik pagal sudarytą sutartį pasamdytą statinio ekspertizės rangovą. Sistemoje pasirinkto statinio ekspertizės rangovo paskirtas statinio (dalies) ekspertizės vadovas deklaracijas ir pažymas tvirtina sistemos „Infostatyba“ priemonėmis. Kai deklaracija ar pažyma yra patvirtinta, informacija savaime perduodama Registrų centrui.
Svarbu paminėti, kad, norint atlikti namo pridavimą, yra būtina užpildyti ir pasirašyti pažymą ar deklaraciją dėl statinio užbaigimo.
Tai yra pagrindiniai namo pridavimo proceso etapai, kuriuos įgyvendinus statyba laikoma visiškai baigta.
Kada galimas namo pridavimas?
Namo pridavimo procesai gali būti pradėti tik tada, kai yra baigtas statinys. O jis baigtu laikomas tada, kai atitinka tam tikrus kriterijus:
-
atlikti visi statybos darbai ir išduotas statybos užbaigimo aktas;
-
atlikti visi statybos darbai, surašyta deklaracija apie statybos užbaigimą, statinio (dalies) ekspertizės rangovui patvirtinus deklaraciją apie statybos užbaigimą ir ją įregistravus informacinėje sistemoje „Infostatyba“;
-
atlikti visi statybos darbai, statytojo (užsakovo) ar jo teises ir pareigas perėmusio asmens pageidavimu surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą ir ją įregistravus informacinėje sistemoje „Infostatyba“;
-
atlikti visi statybos darbai, kai statytojas (užsakovas) ar jo teises ir pareigas perėmęs asmuo nepageidauja surašyti deklaracijos apie statybos užbaigimą.
Išsamiau visas sąlygas ir reikalavimus gali pateikti įmonė, teikianti namo pridavimo paslaugas. Pabaigoje vertėtų pasakyti, kad namo pridavimas nors ir sudėtingas, bet reikalingas. Būtent ši procedūra padeda įvertinti ir užtikrinti statinio naudojimosi saugumą. Be to, namo pridavimas garantuoja, kad pastatas atitinka projekto sprendimus, statyba ir projektavimas atitinka reglamentuojančius teisės aktus, sveikatos higienos normas bei saugumo reikalavimus. Kitaip tariant, namo pridavimas – procesas, užtikrinantis, kad jau galite drąsiai eksploatuoti statinį savo reikmėms.
Partnerio turinys