Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Kražių miestelis tapo fotografijos galerija

Kražių miestelis tapo fotografijos galerija

Nuo š. m. spalio mėnesio pradžios istoriniame Kražių miestelyje, Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centre, beveik mėnesį vyko meninė rezidencija, į kurią pakviesti du fotomenininkai – švedas Marcusas Gyllborgas ir italas Gabriele Micalizzis. Rezidencijos rezultatas – didelio formato fotografijos, nuklojusios miestelio viešąsias vietas: pastatų fasadus, tvoras, krepšinio lentų plotus.

Paklausti apie gyvenimą ir kūrybą Kražiuose, menininkai vienbalsiai teigė, kad jų patirtis Kražiuose įvairialypė, būta ir nesėkmių, ir pakilimų, bet jie sugebėjo iš visko pasisemti tik geros patirties. Menininkai į Kražius atvyko turėdami iš anksto apgalvotą tikslą – portretuoti miestelį ir rasti keletą miestelio gyvenimo istorijų. Tačiau po kelių savaičių jie suprato, kad įdomiausios istorijos tūno žmonių namuose, o ne miestelio gatvėse. Vis dėlto kalbos barjeras apsunkino galimybę priartėti prie vietinių žmonių gyvenimo.

Vieną popietę Marcusas ir Gabriele praleido vietinėje gimnazijoje ir buvo priblokšti mokinių entuziazmo ir susidomėjimo jų darbu bei gyvenimo Lietuvoje įspūdžiais. Įkvėpti šio mokinių entuziazmo, menininkai nusprendė, kad turi bandyti užkrėsti ta energija ir kitus miestelio gyventojus. Todėl jie sumanė sukurti lauko ekspoziciją, kurią sudarytų patys įvairiausi darbai, jungiantys Kražių gyventojus ir skatinantys juos išeiti iš namų tam, kad pamatytų, ką autoriai sukūrė. Fotografijos pasklido visame miestelyje, atspausdintos dideliu formatu jos uždengė pastatų sienas, duris, langus, kitus plotus. Miestelis nuo bažnyčios iki Vytauto kalno, nuo turgaus aikštės iki Kražių gimnazijos tapo didžiule galerija. Įgyvendinant šią idėją rezidentams talkino Kražių gimnazijos mokiniai – Martyna Juozapaitytė, Rokas Jurgilas ir Mantvydas Zauka.

Marcusas Gyllborgas ir Gabriele Micalizzis dalyvauti meninėje rezidencijoje Kražiuose buvo išrinkti rugsėjo mėnesį per festivalio „Kaunas Photo 2015“ menininkų darbų peržiūras. Festivalio vadovas Mindaugas Kavaliauskas, daugiau nei prieš dešimtmetį sukūręs fotografijų seriją „Kražių portretas“, teigė: „Abu fotografai turi savitą kūrybos braižą, jiems nesvetimos besikeičiančios gyvenimo sąlygos, prisitaikymas prie jų ir originalūs kūrybiniai sprendimai. Gabriele – karo fotografas (į Kražius atvykęs tiesiai iš Irako), galintis ekspresyviais vaizdais kalbėti ir apie taikų gyvenimą. Marcuso, kuris augo Japonijoje, Tailande, JAV ir kitur, dabartinės kūrybos siužetai – Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Todėl nekeista, kad jų tandemas lengvai pakylėjo santūrią Kražių miestelio kasdienybę. Mačiau žmones, bandančius pačiupinėti atvaizdus, puošiančius fasadus, – tai tikra!“

Kražiuose meninės rezidencijos rengiamos jau ketverius metus. Tai tarptautinis Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas, pagal jį iki šiol Kražiuose gyveno ir kūrė 11 užsienio menininkų.

Projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba.

www.kraziai.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top