Pradinis / Kultūra / KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“ Kinijoje sulaukė nepaprasto dėmesio

KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“ Kinijoje sulaukė nepaprasto dėmesio

Daugiau kaip para lėktuvais, aštuonios valandos traukiniu, šešios valandos metro, dvidešimt devynios valandos autobusais – tiek laiko užtruko KTU tautinio meno ansamblio „Nemunas“ kelionė iš Kauno į Kinijos sostinėje Pekine vykstantį festivalį ir grįžimas namo. Šventėje „Beijing International Tourism Festival 2015“ kolektyvas surengė keturis pasirodymus ir atliko dainą kinų kalba.

Į Kiniją su Kauno technologijos universiteto (KTU) tautinio meno ansamblio „Nemunas“ nariais keliavo ir jo pirmininkas Šarūnas Ščerbakovas bei KTU Kultūros centro vadovas Tautvydas Baltramonaitis – iš viso keturiasdešimt du keleiviai. Visi Lietuvos delegacijos nariai namo grįžo sveiki, laimingi ir kupini neišdildomų įspūdžių.

Nuo 1990 m. rengiamame tarptautiniame kultūros ir turizmo festivalyje „Beijing International Tourism Festival 2015“ „Nemunas“ atliko keletą kūrinių atidarymo ir uždarymo ceremonijose ir du kartus pristatė 15–20 minučių trukmės koncertinę programą. Joje visų dėmesį prikaustė šokiai iš Lietuvos aukso fondo: „Aštuonnytis“, „Papleštuodegė“, „Rezginėlė“. Taip pat nuskambėjo linksmoji „Stasio polka“ bei daina kinų kalba.

Išsiskyrė iš kitų kolektyvų

Pekine rengtas festivalis sulaukė 17 meno kolektyvų iš 15 pasaulio šalių: Meksikos, Indonezijos, Puerto Riko, Rusijos, Lenkijos, Italijos, Ispanijos, Slovakijos, Rumunijos, Lietuvos ir, be abejo, Kinijos.

Š. Ščerbakovo teigimu, „Nemunui“ puikiai pavyko išsiskirti iš festivalio dalyvių gausos.  „Anglišką dainą „The moon represent my heart“ (liet. „Mėnulis simbolizuoja mano širdį“) atlikome kiniškai ir nesunkiai pavergėme kinų širdis, jie visą kūrinį dainavo kartu su mumis, o jam pasibaigus garsiai plojo“, – pasakojo ansamblio pirmininkas. Jis teigė, kad išmokti dainą atlikti kiniškai buvo nelengvas iššūkis.

„Kartą spontaniškai pradėjome šią dainą dainuoti greitaeigiame traukinyje. Netrukus aplink sėdinčių kinų išmanieji telefonai ir juose veikiančios kameros buvo nukreiptos į mus. Įsivaizduokite, kaip elgtumėtės jūs, jeigu važiuojant traukiniu šalia sėdintys kinai arba kiti svetimšaliai uždainuotų tokius lietuviškus šlagerius, kaip „Ilgas kelias“ ar „Trys milijonai“, – į situaciją kitu kampu pažvelgė pašnekovas.

Scenoje – kartu su kinais

Pasak Š. Ščerbakovo, festivalio dalyvius „Nemunas“ papirko šokiais, geromis emocijomis, profesionalumu ir tautiniais kostiumais. Ansamblis iš festivalyje dalyvaujančių kinų sulaukė ir pakvietimo kartu pasirodyti scenoje bei palinksminti susirinkusią minią. Paklausę, kodėl būtent Lietuvos ansamblis sulaukė šio malonaus prašymo, gavome tokį atsakymą: „Jūs esate išskirtiniai ir labai patinkate visiems, o jūsų šokiai nepakartojami.“

KTU Kultūros centro vadovo T. Baltramonaičio, taip pat vykusio į Kiniją, teigimu, festivalio organizatoriai labai džiaugėsi „Nemunu“, kuris visus stebino energingais pasirodymais, džiugino šypsenomis ir draugišku bendravimu po pasirodymų.

„Nemuno“ nariai susidraugavo ne tik su kitų šalių atstovais, bet ir su vietiniais gyventojais. Pasak T. Baltramonaičio, kalbos barjeras nėra neįveikiama kliūtis užmegzti šiltam ryšiui su žmonėmis.

Valgiaraštyje: skėriai ir skorpionai

Festivalis „Beijing International Tourism Festival 2015“ truko penkias dienas. „Nemuno“ nariams liko laiko ir turistiniams maršrutams.

„Nemuno“ kolektyvas aplankė didžiausius Kinijos miestus: šešias dienas praleido Pekine, turinčiame 15 mln. gyventojų, ir keturias dienas Šanchajuje, kuriame gyvena 25 mln. žmonių.

„Lipome Didžiąja kinų siena, aplankėme Uždraustąjį miestą, Tiananmenio aikštę, kurios plotas siekia 440 tūkst. kvadratinių metrų, dalyvavome kiniškos arbatos gėrimo ceremonijoje, iš 263 metrų aukščio grožėjomės Šanchajaus panorama, keliavome greitaeigiu traukiniu, pasiekiančiu 300 km/h greitį, plaukėme laivu, apsilankėme Sužou mieste, dar vadinamame Kinijos Venecija, ragavome skorpionų ir skėrių“, – įspūdžiais dalijosi „Nemuno“ pirmininkas Š. Ščerbakovas, pažymėdamas, kad visko, ką pamatė ir nuveikė, išvardyti tiesiog neįmanoma.

Papildydamas bendrakeleivį T. Baltramonaitis pažymėjo, kad miestų gatvėse apstu įvairiausio maisto, kuris paruošiamas čia pat. Lietuviams teko išbandyti ne tik skorpionų ir skėrių, bet ir skarabėjų, varlių, žiogų, kalmarų, kitų neįprastų kinų patiekalų.

Kinija: nuo didybės iki skurdo

Šanchajuje lietuviai aplankė miesto centrą ir senamiestį, kuriame veikia didžiulis turgus. Lietuviai nepraėjo ir pro šventyklas bei muziejus, kurie suteikia progą iš arčiau susipažinti su kinų kultūra. „Nemuno“ nariai taip pat užkilo į vieną aukščiausių Šanchajaus pastatų, plaukė Jangdzės upe ir gėrėjosi naktiniu Šanchajumi.

Pasak Š. Ščerbakovo, didžiausią įspūdį lietuviams paliko Kinijos didybė, egzotika ir visa ko dideli mastai. „Labai patiko ir mus linksmino kinų rodomas dėmesys: buvome nuolat fotografuojami, apžiūrimi, vis sulaukdavome prašymų kartu įsiamžinti“, – prisiminimais dalijosi pašnekovas.

Į klausimą, kas kelionės metu nuvylė ir nepatiko, KTU tautinio meno ansamblio „Nemunas“ pirmininkas pateikia gan netikėtą atsakymą: „Vietinių gyventojų higienos stoka, miesto gatvėse tvyrantys aitrūs kvapai ir neapsakoma, neišmatuojama ir nesuskaičiuojama žmonių gausybė.“

KTU Kultūros centro vadovo nuomone, kelionę apsunkino ir prastas Kinijos gyventojų anglų kalbos mokėjimas, o nuostabą kėlė netvarkingos ir prišiukšlintos miestų gatvės. T. Baltramonaitis suskubo pridurti, kad miestų centrams tai negalioja – šie prižiūrimi ir tvarkomi iki tobulybės.

Laukia ir daugiau kelionių

Nors iš Kinijos ansamblis grįžo vos prieš keletą dienų, ilsėtis laiko nėra. Pasak KTU „Nemuno“ vadovų, laukia naujų narių atrankos, koncertai universitete ir visoje Lietuvoje. Vienas iš svarbiausių planų – pavasarį vykstantis festivalis „Ei, studente, sukis vėju!“, kurį šį kartą organizuoja „Nemunas“.

Pasak T. Baltramonaičio, kolektyvas jau ruošia naujus savo repertuaro kūrinius ir šlifuoja pasirodymus. KTU Kultūros centro vadovas įsitikinęs, kad kelionės į užsienio renginius suvienija kolektyvo narius, skatina dar aktyviau dalyvauti universiteto ir meno kolektyvo veikloje, praturtina kultūrine patirtimi ir padeda skleisti Lietuvos tautinį meną.

„Kokios kelionės laukia toliau? Meškerės jau užmestos į Japoniją ir Pietų Korėją“, – šypsosi „Nemuno“ pirmininkas Š. Ščerbakovas.

KTU tautinio meno ansamblis per 65-erių metų gyvavimo laikotarpį yra išnaršęs beveik visą pasaulį. Pasirodymai vyko Meksikoje, Pakistane, Venesueloje, JAV, Kanadoje ir daugybėje kitų šalių, tačiau Kinija – pati tolimiausia ir egzotiškiausia šalis, kurioje ansamblis apsilankė ir koncertavo.

KTU

„Nemuno“ asmeninio archyvo nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top