Šių metų Vasaros lituanistikos kursuose, kurie vyksta nuo birželio 29 iki liepos 24 d., dalyvauja 53 studentai iš 19 šalių: Airijos, Australijos, Austrijos, Baltarusijos, Didžiosios Britanijos, Gajanos, Gruzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kazachstano, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Prancūzijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos, Turkijos, Ukrainos, Vokietijos. Jau tapo įprasta, kad mokytis lietuvių kalbos atvykstama iš visų Europos šalių, iš artimesnių ir tolimesnių Azijos šalių, Australijos, Amerikos.
Daugiausia kursų dalyvių atvyko iš JAV – dešimt. Šeši atvažiavo iš Rusijos, penki – iš Didžiosios Britanijos, po tris iš Australijos ir Ukrainos.
Šiuos kursus lanko įvairaus amžiaus žmonės. Jauniausiajam studentui yra 16, vyriausiajam – 64 metai. Vyriausias visų Vasaros lituanistikos kursų studentas – 88 metų.
15 studentų dalyvavo dviejų savaičių programoje, 38 lietuvių kalbos mokysis mėnesį. Devyni kursų dalyviai Lituanistinių studijų katedros rengiamuose kursuose dalyvauja jau ne pirmą, o antrą, trečią ar ketvirtą kartą. Kai kurie jau mokęsi metinėse studijose, vakariniuose kursuose, kiti dalyvavę Žiemos ar Vasaros lituanistikos kursuose.
Kokie keliai užsieniečius atveda į Lietuvą mokytis lietuvių kalbos? Vieni kursų dalyviai atvažiavo pasimokyti savo senelių ar prosenelių kalbos, kitų vyras lietuvis arba žmona lietuvė, dar kiti turi draugų mūsų šalyje. Kalbininkams lietuvių kalba – tarsi lobis, Lietuvoje dirbantieji ar besirengiantieji čia mokytis taip pat neįsivaizduoja savo gyvenimo be lietuvių kalbos. Septyniolika kursų dalyvių – dėstytojų ir studentų – gavo Švietimo mainų ir paramos fondo finansavimą.
Kursų dalyviai kasdien po 4 ar 6 akademines valandas mokosi lietuvių kalbos, klausosi paskaitų apie Lietuvos kultūrą (kalendorines šventes, senuosius lietuvių papročius, istoriją, sociolingvistinę situaciją, literatūrą, socialinį ir politinį gyvenimą) ir gamtą. Po paskaitų studentai dalyvauja ekskursijose po Vilniaus universitetą, senamiestį, lankosi Lietuvos Respublikos prezidentūroje, Bažnytinio paveldo muziejuje, Valdovų rūmų muziejuje, Genocido aukų muziejuje, mokosi lietuvių liaudies dainų ir ratelių, tradicinių amatų (keramikos, vėlimo, šiaudinių sodų rišimo), linksminasi vakarėliuose. Šeštadieniais važiuoja į Trakus, Kauną, Rumšiškes.
Liepos 10 d. studentai šoko, trypė, dainavo kartu su Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ dalyviais. Ragavo cepelinų, varškės sūrio, silkės su svogūnais, laužė šakočio…
http://naujienos.vu.lt
V. Jadzgevičiaus nuotr.