Idėja suvienyti lietuvius vienu metu giedant „Tautišką giesmę“ pasklido jachtai „Ambersail“ išplaukus į „Tūkstantmečio odisėją aplink pasaulį“ 2008 m. spalio 5 d. – 2009 liepos 5 d. Iš dalies galima teigti, kad idėja gimė ant vandens. Užpalių miestelį jungia Šventosios upė, kuri šurmulingai atgyja prasidėjus maudymosi sezonui. Abiejų upės krantų gyventojai, ypač vaikai ir jaunimas, bičiuliaujasi ne tik krante, bet ir vandenyje. Kiek ir kokių veiklų prigalvota maudantis, gali papasakoti dažnas lietuvaitis, bet didelė tikimybė, kad užpaliečiai šiemet pranoko visas fantazijas.
„Be fantazijos ir idėjų nieko konceptualaus pasaulyje nesukurta“, – tai profesoriaus Kazio Pakšto mintis, kurią minint Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną Užpaliuose citavo Lietuvos geografų draugijos (LGD) prezidentė Genovaitė Kynė primindama, jog šiais metais minime profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininko 125-ąsias metines. Renginio svečias Baltoskandijos akademijos direktorius Arūnas Bliūdžius samprotavo, kad Mindaugo kurta Lietuva atspindi dabartinės Lietuvos realiją, o K. Pakštas įsivaizdavo „Mindaugo“ Lietuvą.
Įvairiose pasaulio šalyse minėdamas Lietuvos, galimai ir Užpalių vardą, visuomenės veikėjas Kazys Pakštas Jungtinėse Amerikos Valstijose kartu su poetu Kaziu Bradūnu būrė lietuvių bendruomenę ir garsino Lietuvos vardą. Šių šviesuolių idėjos išlaikant ir stiprinant tautos tapatybę šiemet bus įprasminamos ekspedicijos „Brydė per pasaulį 2018“ metu. Į renginį atvykę ekspedicijos dalyviai, LGD ir Lietuvos žurnalistų sąjungos nariai, užpaliečius ne tik supažindino su „Brydės per pasaulį“ misija, bet ir palaikė iniciatyvą kuriant šventės nuotaiką apsirengti tarpukario laikotarpio (1918–1940 m.) aprangos stiliumi. Ekspedicijos dalyvių planų pristatymą papildė ką tik iš Dainų šventės sugrįžęs Utenos kultūros centro folkloro ansamblis „Davila“ (vad. Dalia Magylienė) parodydamas programą, kurioje nestokota prof. K. Pakšto sentencijų.
Utenos r. Užpalių valsčiuje Alinaukos vienkiemyje (dabar Sudeikių seniūnija) gimęs visuomenės veikėjas išsakė daug įžvalgų, kurios aktualios ir dabarties Lietuvai. Keletas jų atskiromis iškarpomis žaismingai pateiktos Užpalių gimnazijos mokytojos Onutės Sirvydienės iniciatyva suruoštoje parodoje, skirtoje prof. K. Pakštui. Kiekvienas smalsuolis galėjo pasitikslinti, ar jo mąstymas prilygtų spalvingos tarpukario laikotarpio asmenybės mintims.
Iškilių asmenybių šalies istorijoje galime rasti kiekviename laikmetyje. Žemės ūkio ministerija, siekdama pagerbti bendruomenes, organizacijas ar nusipelniusius žmones, inicijavo projektą „Tautos šimtamečiai ąžuolai“. Jo metu bus apdovanota 150 bendruomenių narių, projektų ar objektų. Užpalių kultūros centro saviveiklininkėms Nijolei Staponienei, Ramunei Žemaitienei, Vidai Baronienei eilėmis, daina ir tarmišku žodžiu pradėjus meninę užpaliečių Valstybės dienos šventės dalį, seniūnas Eugenijus Keraminas pasveikino visus susirinkusius, tarp jų ir iš kaimyninių rajonų (Rokiškio, Ignalinos, Molėtų, Zarasų) atvykusius „Tautos šimtamečių ąžuolų“ nominantus. Žemės ūkio viceministras Venantas Griciūnas įteikė penkiolika apdovanojimų. Du iš jų pasiliko Užpaliuose – gimnazijoje ir pas nepailstančią žirgininkę Viktoriją Jovarienę. Ceremoniją vedė Deividas Norvilas, kuriam dainuojant talkino žmona Renata.
Viktorijos Jovarienės globojamo žirgų mylėtojų klubo „Ašvienių fanai“ nariai visus norinčius miestelio gatvėmis vėžino karietomis, o aktyvesni suspėjo ir pajoti Gabrielės Tarnauskaitės vedžiojamu žirgu. Ši pramoga labiau domino mažuosius šventės dalyvius. Jaunimas išbandyti save galėjo su irklentėmis „Žygeivių slėnio“ (vad. Giedrius Indrašius) paruoštame kliūčių ruože Šventosios upe prie miestelį jungiančio tilto. Ši pramoga daug iššūkių nepareikalavo. Kur kas sudėtingiau buvo įgyvendinti idėją Šventosios upe baidarėmis plukdyti šešių metrų ilgumo tautinę vėliavą.
Idėjos įgyvendinimui pradėta ruoštis likus daugiau nei savaitei iki iškilmingos datos. Kaimo turizmo sodyboje „Širvynė“ vyko pirmieji bandymai. Juos lydėjo nesėkmė, tačiau ji davė dar didesnį impulsą jaunimo entuziazmui įgyvendinti tai, apie ką Lietuvoje neteko girdėti. Apsvarstytos įvairios galimybės, kurioms kertinius taškus sudėjo užpalietis Audrius Sirvydis. Lūkesčiai pasiteisino. Darni jaunimo komanda: Gintarė Malinauskaitė, Austina Tarvydaitė, Dominykas Šarakauskas, Tomas Gražys, Marius Šileikis, Aušrys Zabulis, Lukas Indrašius, Agnius Pivoriūnas, Užpalių miestelio, o gal ir šalies istorijoje užpildė naują lapą – tautinė vėliava buvo plukdoma baidarėmis ilgiausia, tik per Lietuvą tekančia Šventosios upe. Užpaliečiai, praplaukus baidarėms su vėliava pro jų namus, skubėjo į miestelio centrą ir kartu su Dainų šventės dalyviu – kanklininkų ansambliu „Pasagėlė“ (vad. Jolita Novikienė) pasitiko atnešamą šiek tiek sušlapusią vėliavą. Visi kartu giedojo „Tautišką giesmę“.
Jachtos „Ambersail“ įgulos paskleista idėja suvienijo pasaulio lietuvius, o užpaliečių jaunimo entuziazmas naujai parašė miestelio istoriją suvienydamas visas kartas. Pasitikėdami jaunais žmonėmis turime neišmatuojamas galimybes užtikrinti šviesią Lietuvos ateitį.
Birutė Minutkienė
Nuotraukų autoriai: Alė Šulcienė, Petras Lozda, Edvinas Meškauskis, Rasa Abelytė, Jonas Bučelis