Patekti į aukščiausio lygio Europos futbolo čempionatus Lietuvos rinktinė bandė septynis kartus, tačiau iki šiol atrankos nė karto neįveikė. Vis dėlto susidomėjimo šiuo sportu tai nesumažino: futbolas išlieka viena masiškiausių sporto šakų Lietuvoje. Futbolo žaidėjų skaičius šalyje nepaliaujamai auga ir iki kitų metų pradžios siekiama jį padidinti iki 45 tūkstančių. Futbolo gerbėjai svarsto, ar Lietuva galėtų tobulėti ir siekti geresnių rezultatų Europoje vykstančiuose čempionatuose.
Bene geriausias Lietuvos futbolo rinktinės rezultatas buvo pakilimas FIFA reitinge per dvi pozicijas 2020-aisiais metais su įskaitytais 25 reitingo taškais. Nuo to laiko komandos treneriai keitėsi ir šiuo metu vyriausiojo trenerio postą užima vienas geriausių visų laikų mūsų šalies futbolininkų Edgaras Jankauskas. 2024-ųjų metų Europos čempionato atrankos metu Lietuvos rinktinės laukia varžybos su Vengrija, Serbija, Bulgarija bei Juodkalnija ir komanda aktyviai ruošiasi visoms šioms rungtynėms. Pasak trenerio, rinktinė yra motyvuota, tačiau kelia sau realistiškus tikslus ir vienas jų – akistatoms pasibaigus gebėti pasakyti, jog buvo padaryta viskas, kas įmanoma. Be to, šiais metais yra suplanuotos ir kontrolinės rungtynės su Graikija bei Kipru.
Nepriklausomai nuo rezultatų, rinktinė nestokoja futbolo aistruolių, kurie įdėmiai seka visas rungtynes ir lankosi namuose vykstančiose komandos rungtynėse. Šiemet jos vyks renovuotame Kauno Dariaus ir Girėno stadione, o prekyba bilietais į rungtynes jau prasidėjo. Norint užsitikrinti vietas stadione rekomenduojama įsigyti abonementus visiems keturiems komandų susitikimams. Be to, įpusėjo ir statymas dėl geriausių varžybų bei atrankos grupės nugalėtojų, kur, pasak lažybų entuziastų, grupės lyderio pozicija prognozuojama Serbijos rinktinei. Tačiau, kaip esame įpratę matyti, futbolas yra sunkiai prognozuojamas sportas, kurio varžybų eigą gali pakeisti vos vienas įvartis.
Šiuo metu nacionalinių rinktinių FIFA reitinge Lietuvos komanda užima 144 vietą, bet visada yra tikimybė pakartoti 2020-ųjų metų sėkmę ir pakilti per keletą pozicijų. Reikia paminėti ir tai, jog Lietuva itin sėkmingai dalyvauja Baltijos taurės turnyruose, kur kovoja su Latvija ir Estija: mūsų šalies rinktinė šiame čempionate yra nugalėjusi net 11 kartų. Lietuvai priklauso ir daugiausia iš eilės Baltijos taurės čempionatų laimėjimų rekordas – keturi titulai iš eilės nuo 1996 iki 2000 metų.
Sporto ekspertų teigimu, kryptis, kuria juda Lietuvos futbolas, yra diktuojama žaidėjų pajėgumo ir jų tobulėjimo skatinimo. Kuriant strategijas privalu įvertinti, ar esami žaidėjai geba atlaikyti didelį spaudimą rungtyniaudami su stipriomis komandomis tiek Lietuvoje, tiek svečiuose. Sėkmingai U21 rinktinėje žaidę futbolininkai taip pat turi galimybę debiutuoti vyrų rinktinėje, nes, E. Jankausko teigimu, tai teigiamai paveiktų komandos dinamiką. Deja, ir U21 rinktinei kol kas nėra pavykę įveikti UEFA Europos čempionato atrankos etapo, o atrankoje į po dvejų metų vyksiantį Europos čempionatą mūsų rinktinės laukia išbandymas ir susitikimai su stipriomis Danijos, Velso, Čekijos ir Islandijos komandomis. Europos čempionato atrankoms ruošiasi ir U19 rinktinė, kuri sieks pagerinti praėjusiojo čempionato atrankos rezultatą, kai mūsų komanda užėmė ketvirtą vietą savo grupėje. Didžiausių Lietuvos klubų teigimu, jaunų žaidėjų ir komandų pajėgumui skatinti būtina atkreipti dėmesį į investicijas į vaikų ir jaunuolių sportavimo galimybes, be to, gerinti futbolo infrastruktūrą visoje šalyje.
Kadangi Lietuvos mokyklos, akademijos bei maži futbolo klubai yra erdvė, kurioje atrandami bei auginami mūsų šalies rinktinių talentai, būtina užtikrinti vaikų ir jaunimo užimtumą bei motyvaciją. Praėjusiųjų metų gale Optibet A lygos bei Optibet pirmos lygos klubų pasirašytas memorandumas paskelbė siūlymus dėl Lietuvos futbolo vystymosi bei progreso. Memorandumo tikslas buvo ne tik aptarti esmines problemas ir pasiūlyti jų sprendimo būdų, bet ir atkreipti dėmesį į tai, jog Lietuvos futbolas turi didelį potencialą, kurį privalu vystyti. Pastebima ir tai, jog esminiai pokyčiai galėtų vykti sukūrus visais metų laikais prieinamą infrastruktūrą, nes žiemos metu sportuoti norinčių vaikų ir jaunuolių galimybės yra ribotos. Ribotumą lemia ne tik infrastruktūra, bet ir mažas finansavimas: neretai tėvų biudžetas nesuteikia galimybės vaikams lankyti futbolo treniruočių, o klubų resursų neužtenka paremti visiems norintiems sportuoti. Išskirtiniais atvejais yra taikomos nuolaidos arba atleidimas nuo mokesčių, tačiau tai neaprėpia visų potencialių sportininkų. Detalus ir išsamus memorandumas buvo pateiktas Seimui, Prezidentui bei Lietuvos futbolo federacijai, taigi tikimasi, jog esminių pokyčių ir naudingų sprendimų neteks ilgai laukti.
Futbolas šiuo metu yra populiariausia sporto šaka pasaulyje, o Europos čempionatai sulaukia milijonų gerbėjų dėmesio. Matydami Lietuvą visame pasaulyje garsinančius įvairaus sporto atstovus, futbolo sirgaliai viliasi svarbiausių čempionatų metu išvysti ir mūsų rinktinę. Tiek Lietuvos futbolo ekspertai, tiek žaidėjai vieningai sutaria, jog siekia progreso, kuris yra įmanomas, pagerinus sportininkų bei talentingų jaunuolių sąlygas. E. Jankausko teigimu, svarbu atkreipti dėmesį į žaidimo fazes, ne tik į galutinį rezultatą ir skatinti individualų tobulėjimą. Pasak jo, procesas ir savo žaidimo analizė privalo tapti kiekvieno žaidėjo prioritetu. Galima teigti, jog požiūris į futbolą mūsų šalyje kinta ir papildomos investicijos, vaikų bei jaunuolių palaikymas bei žaidėjų treniravimosi sąlygų gerinimas ženkliai prisidės prie teigiamų ateities rezultatų.
Partnerio turinys