Pradinis / Grožis ir mada / Lietuvos juvelyrų kūriniai stebina ir tautiečius, ir užsieniečius

Lietuvos juvelyrų kūriniai stebina ir tautiečius, ir užsieniečius

Dažnas žavimės pasaulyje garsių prekių ženklų gaminiais, nė nesusimąstydami, kiek atradimų laukia pasidomėjus savo šalies kūrėjais. Kaunietės Ritos Rudzinskienės misija – pristatyti tautiečiams ir užsienio turistams unikalius Lietuvos juvelyrų darbus, kurių kiekvienas turi idėją, savo istoriją. Ritos vadovaujama galerija „Meno kvadratas“ – netikėtais deriniais, formomis, spalvomis žavinčių rinktinių papuošalų namai, kuriuose atsiskleidžia lietuvių auksarankių neribota fantazija, profesionalumas, šiuolaikiškas žvilgsnis į juvelyriką.

Kaip kilo mintis atidaryti Lietuvos juvelyrų darbų galeriją?

Prieš kelerius metus jauna kauniečių šeima įkūrė šią autorinės juvelyrikos ir dizaino papuošalų galeriją, tačiau nutarė verslą parduoti. Kaip tik tuo metu ieškojau naujos srities, kurioje galėčiau save išbandyti po dvidešimt ketverių metų darbo personalo valdymo ir administravimo srityje. Kaip ir daugelis moterų, visada domėjausi juvelyrika, ypač lietuvių autorių kūriniais, todėl „Meno kvadrato“ veikla man pasirodė labai viliojanti, moteriška ir itin įdomi.

Kodėl nusprendėte pristatyti tik lietuvių kūrinius?

Mūsų šalyje yra juvelyrų, kuriančių nuostabius dirbinius. Deja, dažnai pirkėjai, neturėdami pakankamai žinių apie lietuvių kūrybą, įsigyja garsių prekių ženklų, tačiau neišskirtinius darbus. Mes norėjome suburti Lietuvos juvelyrus, gaminančius unikalius papuošalus, juos pristatyti mūsų galerijos lankytojams. Daugelis klientų nustemba sužinoję, kad „Meno kvadrate“ eksponuojami darbai yra kurti vietos menininkų.

Menininkai savo darbais garsina kraštą ne mažiau negu sportininkai, tačiau dažnai lieka šešėlyje. Kaip jiems iš to šešėlio išlįsti?

Lietuvoje nėra įsitvirtinusi tradicija meno dirbinius parduoti meno galerijose. Dažnai menininkai kartu yra ir pardavėjai. Tai gali lemti ne tik mažesnį uždarbį, bet ir lėtesnį jų darbų vertės, žinomumo augimą. Kūrėjai dažnai turi dėmesį nukreipti nuo pagrindinės veiklos, imtis to, kam neretai stinga žinių. Taip švaistomas laikas, kuris galėtų būti skiriamas kūrybai. Kaip rodo Vakarų šalių pavyzdžiai, menininkai, kurie bendradarbiauja su galerijomis ar asociacijomis, turi geresnių galimybių auginti savo gaminių vertę. Mes, galerininkai, galime išskirtinai estetiškai eksponuoti, pristatyti klientams dirbinius.

Kas Jums svarbu atsirenkant kūrėjus, jų papuošalus?

Kūrėjas turėtų būti pasiekęs tam tikrą brandą. Kalbu ne apie amžių, o apie kūrybos brandą: jo darbai turėtų pasižymėti savitu braižu, vientisumu. Taip pat labai svarbu autoriaus nusiteikimas, rimtas požiūris į savo darbą, nes autorinė juvelyrika yra menas, reikalaujantis visiško atsidavimo.

Papuošalų grožis suvokiamas subjektyviai, todėl pasirenkame tuos, kurie, mūsų manymu, būtų patrauklūs galerijos lankytojams.

Renkamės profesionalumą, išskirtinumą, estetiką. Kiekvienas papuošalų kūrėjas, kurio darbai pristatomi „Meno kvadrate“, yra įvairias technikas įvaldęs, savitą stilių turintis profesionalas. Juvelyro amato negalima išmokti per vieną dieną ar savaitę – tam reikia įgūdžių, patirties, talento.

Kuo pasižymi pristatomų menininkų kūryba? Kokių netikėtumų klientai atranda Jūsų galerijoje?

Pristatomų menininkų kūryba pasižymi originalumu, ilgaamžiškumu. Galerijos lankytojai nustemba, kad juvelyrai yra tokie kūrybingi, o jų darbai – ne tik patrauklūs, bet ir turintys tam tikrą idėją, savo istoriją. Autoriniai juvelyriniai dirbiniai nėra tik papuošalai, jie gali tapti subtilia įvaizdžio dalimi, išskiriančia jus iš minios.

Brangieji akmenys, taurieji metalai, gintaras, medis, tekstilė – gamtos turtai, iš kurių profesionalų rankose gimsta originalūs darbai. Svarbu, kad jie būtų nepriekaištingos kokybės, išskirtinio dizaino. Renkamės prabangius, įdomių formų, skirtingų metalų derinių papuošalus, taip pat šiuolaikiško dizaino, minimalistinius, geometrinių formų kūrinius.

Ne viena galerijos lankytoja stebėjosi papuošalais, kuriuose tarpusavyje dera skirtingos medžiagos, pavyzdžiui, sidabras, medis ir briliantas arba linas su sidabru, sidabras ir tekstilė. Klientus žavi gaminiai su emaliu, mamuto kaulu, gintaro kūriniai su auksu ir brangakmeniais – briliantais, granatais. Stebina ir, pavyzdžiui, geltonojo aukso žiedas su lava bei briliantu.

Neretai klientės, svajojančios turėti briliantą, tačiau turinčios ribotą biudžetą, nustemba atradusios sidabro, titano papuošalus su briliantu už prieinamą kainą.

Galerijoje galima rasti daugiau nei dvidešimties lietuvių autorių kūrinių, įrodančių, kad Lietuvos autorinė juvelyrika yra puikios kokybės, išskirtinio dizaino.

Kokios dabartinės papuošalų mados tendencijos, populiariausi dirbiniai?

Šiuo metu Lietuvoje vis dar vyrauja minimalizmas. Nedideli aksesuarai suteikia elegancijos, rafinuotumo, tačiau neretai moterims norisi pabūti kitokioms, išbandyti ką nors naujo, labiau matomo, netradicinio.

Paklausūs gamtos įkvėpti, auksiniai arba auksuoti papuošalai, dirbiniai su perlais, vienodi arba labai panašūs žiedai, skirti mūvėti ant vieno ar kelių pirštų, architektūriški, meniški, taip pat kontrastingi auskarai – nevienodais ornamentais, asimetriški, skirtingo ilgio ar ryškumo. Segės ir pakabučiai itin mėgstami klienčių, nes leidžia lengvai pagražinti paprastą apykaklę, palaidinę, megztuką ar skrybėlaitę. Siūlome ypač lengvas seges, kurios neverčia audinio, puikiai laikosi ant drabužio.

Ar kurdami juvelyrai atsižvelgia į mados tendencijas?

Manau, atsižvelgia iš dalies. Daugelis juvelyrų nesistengia vaikytis mados. Brangieji akmenys, taurieji metalai nepraranda vertės ir visada išlieka madingi. Autorinė juvelyrika yra labiau menas nei komercija, todėl mados tendencijos menkai lemia autorių ir klientų pasirinkimą.

Esate įsikūrę turistų itin lankomoje Kauno vietoje. Ar dažnai pasitaiko lietuvių kuriamam grožiui neatsispiriančių užsieniečių?

„Meno kvadrato“ galeriją dažnai aplanko užsieniečiai. Jie neslepia susižavėjimo lietuvių juvelyrų darbais, stebisi jų išskirtinumu. Itin malonu, kad užsienyje gyvenantys klientai ne kartą sugrįžta įsigyti juvelyrinių dirbinių kaip itin originalių suvenyrų iš Lietuvos. Juos žavi gamtos įkvėpti, iš netradicinių medžiagų derinių pagaminti papuošalai.

Kokioms progoms paprastai ieškoma autorinių papuošalų? Kas dažnesni Jūsų klientai – dovanas renkantys vyrai ar palepinti save norinčios moterys?

Tradiciškai vyrai meno dirbinius dovanoja savo sužadėtinėms, žmonoms, merginoms, tėvai – vaikams, seneliai – anūkams, krikštatėviai – krikšto vaikams. Progų būna įvairių. Dažnai jaunuoliai įsigyja žiedelį norėdami pasipiršti savo išrinktosioms, tėvai dovanoja papuošalą dukrai mokslo baigimo ar gimtadienio proga, vyrai žmonoms įteikia juvelyrinį dirbinį gimus vaikeliui, sutuoktuvių metinių proga ar tiesiog norėdami jas nustebinti, pamaloninti.

Moterys irgi palepina save brangenybėmis. Joms tai – gera investicija. Neretai klientės įsigyja papuošalą gavusios darbo premiją, švęsdamos kokį nors asmeninį įvykį. Kai kurios nori save apdovanoti įveikusios rimtą ligą ar pasiekusios tam tikrą tikslą.

Prisimenu, vieną labai lietingą pirmadienio rytą į „Meno kvadratą“ užsuko moteris, turinti fizinę negalią. Ji tiesiog ėjo Kauno senamiesčio gatvele, sušlapo ir užsuko pas mus, nors apie galeriją nebuvo nieko girdėjusi. Labai nustebo, kad joje eksponuojami tik lietuvių autorių juvelyriniai kūriniai. Ji patikino papuošalų neturinti ir nemananti, jog šie jai tiktų, tačiau mielai sutiko viską apžiūrėti, nedrąsiai ėmė matuotis, „jaukintis“ auskarus. Galerijoje praleidusi daugiau nei dvi valandas, išėjo spindinčiomis akimis, įsigijusi auskarus su baltais perlais. Po kelių savaičių sugrįžo – kitas moters pirkinys buvo titano segė su sidabro siūlu. Pati neplanuodama ji tapo „Meno kvadrato“ kliente.

Kitas pavyzdys – dvi garbaus amžiaus moterys apsilankė galerijoje ir anūkei aštuonioliktojo gimtadienio proga nupirko dovanų kuponą. Praėjus kelioms dienoms viena jų sugrįžo ir įsigijo dovanų kuponą, skirtą aštuoniasdešimtmetį minėsiančiai draugei. Taigi „Meno kvadrato“ klientės yra įvairaus amžiaus, statuso, užsiimančios įvairia veikla, turinčios skirtingų pomėgių.

Ar autoriai gamina papuošalus pagal individualius užsakymus? Ko klientai dažniausiai pageidauja?

„Meno kvadratas“ siūlo išskirtinius, stilingus juvelyrinius dirbinius, kurie gali būti nešiojami bet kokiomis progomis. Klientai pageidauja įvairių papuošalų, bet dažniausiai užsakomi sužieduotuvių, vestuviniai žiedai, žiedas „Savaitėlė“, kurį sudaro septyni baltojo ir geltonojo aukso žiedeliai, žiedai su įvairiais akmenimis. Galima užsakyti ir kitų vienetinių kūrinių: kaklo papuošalų, auskarų, pakabukų.

Į ką reikėtų atsižvelgti renkantis akmenis?

Rinktis vertėtų atsižvelgiant į tai, ar ieškoma papuošalo tam tikrai šventei, ar išskirtinio stiliaus akcento kasdieniam įvaizdžiui.

Svarbu užduoti sau klausimą, kaip dažnai bus nešiojami juvelyriniai dirbiniai su brangakmeniais: kartais, dažnai ar kasdien. Baltieji deimantai tinkami beveik kiekvienai progai ir suderinami su bet kokio tipo mados tendencijomis. Pasirinkusi keletą papuošalų su skirtingų spalvų brangakmeniais, būsite tikra, kad akmens spalva visada derės prie jūsų aprangos.

Kitas klausimas – kokio brangakmenio norite, gal turite mėgstamą akmenį, kuris jums tinka, ar mėgstamą spalvą, formą? Tai gali būti safyrai, smaragdai, rubinai, granatai, topazai, o gal briliantai?

Jeigu ieškote papuošalo su briliantais, reikėtų atsakyti į klausimą, kokios brilianto savybės jus labiausiai domina. Jei turite nustatytą sumą, kurios nenorite viršyti, reikėtų išsirinkti kelias deimanto savybes, į kurias orientuositės. Jei norite didesnio brangakmenio – reikėtų rinktis pagal karatų kiekį, tik tada gali nukentėti spalva, deimanto švarumas. Jeigu karatų kiekis jums visai nesvarbus, orientuokitės būtent į spalvą ir švarumą. Atkreipkite dėmesį į brilianto briaunavimą – nuo jo priklauso, kaip jis žaižaruos, atspindės šviesą.

Kokius papuošalus rekomenduotumėte svajingą, romantišką, kokius – klasikinį, elegantišką stilių mėgstančiai moteriai, o kokius – valiūkiškai ir žaismingai?

Neretai būna, kad klientai ieškodami papuošalo įvardija jiems tinkamiausius brangiuosius metalus ar akmenis, tačiau, išvydę didelę juvelyrikos dirbinių įvairovę mūsų galerijoje, atranda naują, idealiai jiems tinkančią stiliaus detalę, labai besiskiriančią nuo pageidautos. 

Svajingai, romantiškai moteriai siūlyčiau lengvus, ažūrinius papuošalus, sukurtus derinant sidabrą su tekstile, auksą ir auksuotą sidabrą, dirbinius su gėlių ar kitais gamtos motyvais.

Klasikinį, elegantišką stilių mėgstančiai moteriai patarčiau rinktis klasikinius papuošalus, kurie išlaiko mados ir laiko išbandymus. Tai perlų vėriniai, tinkantys pasipuošti bet kokia proga, elegantiški auskarai su perlais, perlų apyrankės, auskarai ir žiedai su deimantais.

Valiūkiškai, žaismingai asmenybei tiktų geometrinių, įdomių formų, skirtingų metalų derinių papuošalai, dirbiniai su įvairiaspalviais akmenimis – topazais, safyrais, akvamarinais, smaragdais.

Kaip tinkamai pasirinkti papuošalą pagal amžių?

Šiuolaikinės juvelyrikos darbai skirti visoms amžiaus grupėms. Yra jaunų merginų, mėgstančių klasikinį, elegantišką stilių, ir vyresnio amžiaus moterų, negalinčių atsispirti geometrinių formų papuošalams, įvairiaspalviams akmenims.

Inesa Uktverienė

Aurimo Šapolo nuotraukos

3 komentarai

  1. Na šiais laikais žmonės mėgsta puoštis ir lepinti save. O gaminiai su oda visada turėjo labai didelę paklausą- tiek papuošalai, tiek aksesuarai( rankinės, piniginės ir t.t.).

  2. Anksčiau atrodydavo, jog visi vestuviniai žiedai yra gaminami pas tą patį juvelyrą – geltonasis auksas, minimalistinis stilius, paprasti, meilę simbolizuojantys žiedai. Dabar viskas kitaip, geltonąjį auksą dažniausiai keičia baltasis ar visai kitos rūšies matalas, o jaunavedžiai vis dažniau nori, kad jų meilės simbolis būtų kuo originalesnis.

  3. Kaip man grazu, kai moterys puosiasi graziais papuosalais, pasitiki savimi.. Jei galeciau, kiekvienai ka nors nupirkciau. O del menininku irgi nera zodziu, tikri sedevrai.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: