Pradinis / Aktualijos / Lietuvos mokslininkei skirtas UNESCO-Pusiaujo Gvinėjos tarptautinis apdovanojimas už tyrimus gyvybės mokslų srityje

Lietuvos mokslininkei skirtas UNESCO-Pusiaujo Gvinėjos tarptautinis apdovanojimas už tyrimus gyvybės mokslų srityje

Vilniaus universiteto (VU) Chemijos ir geomokslų fakulteto, Nanotechnologijų ir medžiagotyros centro „NanoTechnas“ vadovei ir Inovatyvios medicinos centro mokslinės grupės vadovei, profesorei dr. Almirai Ramanavičienei skirtas prestižinis UNESCO-Pusiaujo Gvinėjos tarptautinis apdovanojimas už svarų indėlį gyvybės mokslų srityje gerinant žmonių gyvenimo kokybę. Šis apdovanojimas prof. dr. A. Ramanavičienei skirtas už pasauliniu mastu reikšmingus darbus: imuninių jutiklių, skirtų bioanalizei, biomedicinai ir padedančių diagnozuoti įvairias infekcines ir neinfekcines ligas (vėžinius susirgimus bei COVID-19), kūrimą ir tobulinimą.

Imuninis jutiklis – tai vienas iš perspektyviausių ir itin jautrus prietaisas, gebantis tiesioginę antigeno ir antikūno sąveiką paversti išmatuojamu signalu, kurio dydis priklauso nuo nustatomos medžiagos koncentracijos kraujyje, seilėse ar kituose organizmo skysčiuose. Siekiant dar jautriau nustatyti biologinius žymenis, papildomai naudojamos medžiagos, modifikuotos nanodalelėmis. Tokiais jutikliais galima aptikti ligų žymenis ankstyvose ligos stadijose ir taip prisidėti prie žmogaus sveikatos ir gyvenimo kokybės gerinimo.

„Didelis džiaugsmas ir garbė būti pastebėtai pasauliniu mastu ir įvertintai apdovanojimu už ilgalaikį mokslinį darbą. Tai svarbus įvertinimas mano mokslinėje karjeroje, skatinantis ir toliau aktyviai dirbti imuninių jutiklių kūrimo ir tyrimo srityje. Šį apdovanojimą vertinu ir kaip man suteiktą galimybę pristatyti pasauliui Lietuvoje vykdomus mokslinius tyrimus ir taip didinti Lietuvos matomumą tarptautiniu lygmeniu. Dėkoju nuostabiai „NanoTechnas“ mokslinei grupei, straipsnių bendraautoriams, mokslinių projektų dalyviams bei kolegoms Lietuvoje ir užsienyje už bendrą, produktyvų, perspektyvų darbą ir tikėjimą tuo, ką darome!“ – teigia prof. dr. Almira Ramanavičienė.

UNESCO generalinės direktorės Audrey Azoulay sudaryta tarptautinė ekspertų komisija šiais metais išrinko keturis laimėtojus, kurie pasidalins 350 000 JAV dolerių premiją, skirtą paremti jų mokslinei veiklai. Tai pirmas kartas, kai šis apdovanojimas skiriamas Lietuvos mokslininkei.

2019 m. šiuo apdovanojimu buvo įvertinta Nobelio premijos laureatė, Kinijos akademijos profesorė Youyou Tu už parazitinių ligų tyrimus. Ji pasiūlė naują maliarijos gydymo būdą, šis padėjo tūkstančių ligonių gydymui Kinijoje. 2022 m. apdovanojimą pelnė Londono karališkojo koledžo profesorius Christofer Toumazou už silicio lusto tyrimus ir pritaikymą medicinoje. Ši inovacija padeda dar tiksliau nustatyti ir gydyti ligas, pradedant vėžiniais susirgimais, baigiant bakterinėmis ir virusinėmis ligomis. Kiekvienais metais apdovanojami reikšmingai gyvybės mokslų srityje nusipelnę mokslininkai, kurių darbai kuria svarų pokytį globaliu mastu.

UNESCO, skatindama gyvybės mokslų tyrimus, siekia ne tik remti gyvybės mokslų sritis, kurių atradimai padeda įveikti pasaulinius iššūkius, susijusius su sveikata, skurdu, saugaus geriamojo vandens prieinamumu, ligomis, gyvenimo kokybe, bet ir užtikrinti vienodas galimybes šiais pasiekimais naudotis. UNESCO-Pusiaujo Gvinėjos tarptautiniu prizu už gyvybės mokslų tyrimus UNESCO kasmet apdovanoja asmenis, institucijas ir nevyriausybines organizacijas iš viso pasaulio už išskirtinį indėlį gerinant žmogaus gyvenimą. UNESCO Vykdomosios tarybos įsteigtas apdovanojimas prisideda ir siekiant Darnaus vystymosi darbotvarkės 2030 m. tikslų.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top