Pradinis / Lietuviai svetur / Lietuvos šimtmečio minėjimas už Atlanto – Vakarų pakrantėje

Lietuvos šimtmečio minėjimas už Atlanto – Vakarų pakrantėje

LR gen. konsulo Los Andžele Dariaus Gaidžio dėka Portlande apsilankęs prof. Liudas Mažylis skaitė paskaitą apie Vasario 16-osios aktą

Kartais man (ir ne tik man) atrodo, kad mūsų Tėvynės Valstybės atkūrimo šimtmečio šventė būtų ne tokia prasminga, jei ne Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalas, lyg iš niekur staiga atsiradęs Berlyne… „Į senus dokumentus reikia žiūrėti su meile ir ilgai – į Portlandą iš Los Andželo Lietuvos Respublikos generalinio konsulo Dariaus Gaidžio kvietimu atvykęs ne tik aplankyti savo senokai matyto giminaičio Dariaus Kuzmicko vietos lietuviams kalbėjo VDU profesorius Liudas Mažylis. – Tada jie kai ką gal ir papasakos. Tuo momentu, kai atradau šį istorinį dokumentą Vokietijoje, pirma mintis galvoje buvo – kaip reikės gyventi toliau?“

Turbūt daugelis mūsų, paprastų mirtingųjų, įgyvendinę tokią svajonę, šioje istorijoje padėtų tašką, tačiau ne L. Mažylis. Ką tik gavau „Pegaso“ knygyne užsisakytą jo futuristinę novelę „99 metai po įvykio“ – kažkodėl dabar nebetikiu, kad tai paskutinė autoriaus knyga istorine tematika. Nebent tam sutrukdys Latvijos Respublikos Nepriklausomybės Akto paieška… Jo latviai, kiek pamenu, dar nerado, o iki jų tikslios šimtmečio sukakties datos (š. m. lapkričio 18 d. – red. past.) yra nemažai laiko!

Vakarų pakrantėje šiemet itin šilta žiema pasitarnavo tuo, kad Portlando apylinkėse savo Tėvynės šimtmetį pradėjome švęsti jau ir sausio mėnesį su kitu žymiu istoriku dr. Norbertu Černiausku ir „LT Identity“ projekto autorėmis Jolanta Rimkute bei Ieva Ševiakovaite. Abu įžymūs istorikai – N. Černiauskas ir L. Mažylis – iki šiol tebuvo trumpai susitikę Lietuvos Vyriausybėje Vilniuje, o šįkart galėjo netrukdomai pabendrauti gurkšnodami pasaulinio garso Portlando vietinės daryklos alų. O padedamos Lietuvių bendruomenės Kultūros tarybos, „LT Identity“ įkūrėjos su dr. N. Černiausku apsilankė abiejose Naujojo Džersio valstijos lituanistinėse mokyklose, po to kirto Ameriką skersai ir išilgai link Sietlo ir Portlando bei užbaigė savo patriotinę kelionę JAV lietuvių „sostine“ laikomoje Čikagoje.

Grįžusi į Lietuvą Vasario 16-osios išvakarėse Jolanta Rimkutė pasidalijo kelionės įspūdžiais:

Ką labiausiai norėjosi papasakoti namiškiams apie Ameriką sugrįžus iš kelionės?

Kokia didelė ir įvairi šalis!

O ką apie Amerikos lietuvius?

Sutikome daug puikių žmonių, kurie myli savo kalbą, savo kultūrą, gimtinę Lietuvą. Jiems rūpi, kas vyksta Lietuvoje. Ir dar… lietuviško svetingumo bruožas išvykus iš savo šalies niekur nedingsta!

Trumpai papasakokite apie save ir savo veiklą.

Mes su Ieva – kūrybinis duetas, jau 20 metų dirbame kartu. Abi studijavome jau nepriklausomybės laikais Vilniaus dailės akademijoje, Kostiumo dizaino katedroje, tame pačiame kurse. Studijų metais dalyvaudavome tarptautiniuose konkursuose ir užėmusios prizines vietas gavome galimybę stažuotis Paryžiuje. Ten plėtėme savo kūrybinį akiratį. Vėliau, grįžusios į Lietuvą, aktyviai dirbome Lietuvos televizijoje prie reklamos  projektų, teatre, kine ir vystėme savo kūrybinį braižą. 2003 m. sukūrėme prekės ženklą „LT Identity“, 2007 m. įsteigėme dizaino studiją, 2009 m. sukūrėme prekės ženklą „Baltai“, toliau kryptingai ir kūrybingai dirbame lietuviška tautine linkme.

Ką jums asmeniškai reiškia Lietuva ir mūsų Valstybės atkūrimo 100-metis?

Man reiškia, kad mes vėl turime laisvą, demokratišką savo valstybės istoriją, kurioje dabar ir dalyvaujame.

Ką galėtumėte atsakyti tiems, kurie šiuo metu Lietuvoje mato viską tik blogai ir gąsdina, kad lietuvių tauta pasmerkta išnykti, ypač dėl tokios didelės emigracijos?

Valstybė jauna, todėl ir vyksta tokie dideli pokyčiai. Ir nuo kiekvieno mūsų priklauso jos ateitis. Man patinka ir aš noriu gyventi ir kurti čia. Norėčiau, kad ir kiti taip jaustųsi.

Ar pritariate kitai alternatyviai nuomonei, kad patriotizmo emigracijoje netgi daugiau?

Patriotizmas yra ten, kur žmonės keliauja, pažįsta pasaulį, ten, kur mato, kas gražu ir gera, o ir kitose  šalyse ne viskas tobula… Dažnai tik išvažiavęs tai ir gali sulyginti.

Ar šiemet šalyje jaučiamas patriotiškumo pagyvėjimas dėl svarbaus Lietuvos jubiliejaus?

Kiek žinau, iki švenčių buvo gana didelė problema nusipirkti trispalvę vėliavą. Tai geras ženklas, vadinasi, Lietuvos valstybės piliečiai išsikėlė daug valstybinių vėliavų! Šventė truks visus šiuos metus, manau, kiekvienas prisiderins sau atitinkamą programą. Jaučiasi šventinis suaktyvėjimas virtualioje aplinkoje, žiniasklaidoje. Svarbiausia, bent jau aš manau, valstybines šventes reikia švęsti jaukiai ir nuoširdžiai, kaip savo pačių gimtadienį!

Jeigu dabar tebebūtų pokario laikai ir tektų rinktis – bėgimas į Vakarus arba galimai Sibiras, geriausiu atveju TSRS, – ką darytumėte?!

Na, jau iš istorijos žinome, ką reiškia vienas ar kitas pasirinkimas, bet tuo metu žmonės nežinojo, kas jų laukia padarius vieną ar kitą pasirinkimą. Jei klausimas dabar būtų, ar skristi į mėnulį, leistis į vandens gelmę, kur galbūt sukurtas miestas po vandeniu, arba išeiti gyventi į dykumą, ką pasirinktumėte jūs?

Kurioje iš iki šiol aplankytų šalių labiausiai patiko? Kuri iš JAV valstijų ar miestų paliko didžiausią įspūdį?

Man patiko daug kur – gerai jaučiausi ir Tailande, Mongolijoje, Jordanijoje, Islandijoje, beveik visose Europos Sąjungos šalyse. Atvykus į Ameriką netikėčiausia buvo Sietle ir Portlande, abiejuose miestuose lankiausi pirmą kartą. Labai graži gamta ir kartu sparčiausiai besivystantys miestai su legendinėmis roko muzikos grupėmis.

Kokie jūsų artimiausi planai?

Gyventi ir džiaugtis gyvenimu, toliau kurti ir kryptingai dirbti. Atsinaujinome savo interneto puslapį www.studijalt.eu ir tai mums didelė šventė.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventimas už Atlanto toliau vyksta visu tempu. Praėjusį penktadienį – Vasario 16-ąją – keliavome į Los Andželą, aplankėme signataro Mykolo Biržiškos kriptą Kalvarijų kapinėse ir pabendravome su jo anūke Danute Barauskaite-Mažeikiene. Po to dalyvavome Los Andželo centre esančiame istoriniame „Biltmore Millennium“ viešbutyje vykstančiame grandioziniame renginyje, kurį puikiai suorganizavo LR konsulatas, padedamas vietinės Lietuvių bendruomenės apylinkės, o netoliese esančioje „Staples“ arenoje vyko NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalis, kurio metu įsimintiną pasirodymą surengė Indianos „Pacers“ atstovaujantis Domantas Sabonis. Kol ištaigingoje prabangiausio Los Andželo viešbučio „Crystal“ salėje susirinkusiems 400 svečių LR gen. konsulas Los Andžele Darius Gaidys pasakojo apie pastaruosius šimtą Lietuvos istorijos metų, Domas vedė „Likusio pasaulio“ rinktinę į pelnytą pergalę prieš JAV „Kylančias žvaigždes“. Per 18 minučių įmetęs 13 taškų bei atkovojęs 11 kamuolių Lietuvos rinktinės „centras“ užtikrino užsieniečių pirmamečių bei antramečių NBA žaidėjų pergalę prieš perspektyviausius stipriausios pasaulio krepšinio lygos amerikiečius 155:124. Puikų pasirodymą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paskyręs D. Sabonis gavo progą prisiminti savo Tėvynę ir dar sykį, jau išskrisdamas iš „Angelų miesto“ – visą parą Los Andželo oro uosto stulpai Nemuno krašto garbei žibėjo lietuviškos trispalvės spalvomis.

Mūsų keliai kitą dieną – šeštadienį – atvedė į Sietlą. Čia Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį paminėjome su šiose apylinkėse gyvenančiais mūsų tautiečiais. Šimtmečio šventės dar nesibaigia – šį savaitgalį visi lietuviški Šiaurės Vakarų keliai ves į Portlandą… Ateinantį šeštadienį laukiame puikaus vakarėlio su liaudiškos muzikos kapela „Biru Bar“ iš Indianos, kuri Oregono ir Vašingtono valstijose dar nėra buvusi.

Laurynas R. Misevičius iš Portlando

LR konsulato Los Andžele, Dariaus Kuzmicko, Giedrės Babarskienės ir Ingridos Misevičienės nuotraukos

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top