Reguliarus fizinis aktyvumas padeda kontroliuoti kūno būklę ir svorį, pagerinti sveikatą bei nuotaiką, sumažinti su nutukimu siejamų ligų riziką. Tyrimai rodo, jog fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei nutukimo, rizikos veiksnių. Pasibaigus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos finansuojamam projektui „Sporto specialistų kūrybiškumo ir kvalifikacijos tobulinimas“, Kauno technologijos universiteto (KTU) specialistai sukūrė 5 sportinių veiklų filmukus.
Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, žmogui kasdien rekomenduojama užsiimti bent jau vidutinio intensyvumo fizine veikla, kuriai nereikėtų ypatingų sąlygų ar didelių pastangų. KTU filmuotoje medžiagoje pateikiami pratimai skirti treniruotėms uždarose patalpose ir atvirose erdvėse: treniruotė su kimštiniu kamuoliu, su TRX diržais, su kėdėmis, treniruotė lauke bei kūno mobilumo didinimas.
Suaugusiems siūloma ne mažiau kaip 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę ir ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę atlikti jėgos ugdymo pratimus. Fizinis aktyvumas turi būti sveikatą stiprinantis – bet kokia fizinės veiklos forma, kuri duoda naudos sveikatai ir lavina funkcinius gebėjimus be pastebimos žalos ar pavojaus sveikatai. Taip pat reguliarus, kad teigiamai paveiktų fizinį pajėgumą ir sveikatos būklę. Treniruotės su TRX, treniruotės lauke yra vykdomos KTU laisvalaikio užsiėmimuose.
„Tam, kad siūlomos treniruotės būtų efektyvios, reiktų naudoti FITT formulę, kuri jums nusakys, kiek ir kokio fizinio aktyvumo reikia, kad pagerintumėte savo sveikatą bei fizinį pajėgumą“, – sako šio projekto vadovė Laura Daniusevičiūtė-Brazaitė.
https://infogram.com/sportas-1hnp2781758n4gq
Treniruotė su kimštiniu kamuoliu
Kimštinis kamuolys gali būti įvairaus sunkumo – nuo 1 iki 11 kg. Kimštiniai kamuoliai naudojami reabilitacijoje, jėgos ugdymo pliometrinėje ar jėgos treniruotėje padidinti maksimaliajai, sprogstamajai jėgai ar jėgos ištvermei įvairių sporto šakų treniruočių metu.
Jėgos treniruotės poveikis priklauso nuo kimštinio kamuolio svorio ar pasipriešinimo dydžio, kartojimų serijų, poilsio intervalų tarp serijų skaičiaus, pratimų išdėstymo nuoseklumo, pratybų skaičiaus vienai ar kelioms raumenų grupėms. Taip pat nuo to, kaip bus vykdomos treniruotės, priklauso, kokia jėga bus ugdoma: maksimali jėga, kai auginama raumeninė masė, sprogstamoji jėga, kai ugdoma greitumo jėga, jėgos ištvermė.
TRX treniruotė
Skirta efektyvioms, profesionalioms treniruotėms namuose arba bet kurioje kitoje vietoje tiek už sporto klubo ribų, tiek jo erdvėje. Tiks visiems, kurie pageidauja sustiprinti raumenis, pagerinti lankstumą ir bendrą kūno sveikatą.
Tai itin greitas ir efektyvus viso kūno treniravimas. Ši treniruotė labai efektyvi norint pagerinti bendrą kūno fizinę formą, nes vienu pratimu treniruojamos kelios raumenų grupės, o tai yra sėkmės garantas norint per vieną treniruotę aktyvinti visus kūno raumenis.
Atliekant pratimus taip pat vystosi gilieji raumenys, atsakingi už mūsų kūno stabilizaciją ir jėgos perdavimą judesio atlikimo metu. Treniruojantis su TRX diržais kiekvieno pratimo atlikimo metu kūnas turi išlaikyti pusiausvyrą, to pasekmė yra nuolatinis giliųjų raumenų įtraukimas į kiekvieno pratimo atlikimą.
Šiomis treniruotėmis galima sumažinti riebalinio audinio sluoksnį. TRX diržų sistema yra puikus treniravimosi būdas siekiant atsikratyti nereikalingų kilogramų ir sumažinti riebalinio audinio sluoksnį. Treniruotės metu įtraukiama dauguma raumenų grupių, tai pagreitina nereikalingų kilokalorijų sueikvojimą.
Ši funkcinė diržų sistema gali būti pakabinta bet kur, kur tik rasite medžio šaką, skersinį, vamzdį ar bet kokį daiktą, aplink kurį būtų galima apvynioti ir prikabinti TRX diržus.
Kūno mobilumo didinimo treniruotė
Mobilumas – tai gebėjimas laisvai judėti nesukeliant streso savo kūnui. Svarbu išlikti mobiliam ir gebėti atlikti elastingus judesius bet kokiame amžiuje. Mobilumo treniruotės pagerins sąnarių bei raumenų paslankumą, sumažins traumų tikimybę, prisidės prie jėgos ugdymo treniruotės efektyvumo, padės geriau pažinti savo kūną.
Treniruotė lauke
Vienas didžiausių lauko treniruočių privalumų – grynas oras. Žmogaus organizmas yra kur kas geriau aprūpinamas deguonimi nei mankštinantis sporto salėje. Gerokai padidėja žvalumas, darbingumas, energingumas, spartėja medžiagų apykaita ir toksinų šalinimas. Specialistų teigimu, judėjimas ir taisyklingas kvėpavimas gryname ore stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, imunitetą, mažina skrandžio skausmus, lengvina inkstų ir kepenų ligų požymius.
Be to, sportas lauke ypač naudingas psichinei sveikatai. Organizmo ląstelės, gaudamos užtektinai deguonies, išskiria daugiau endorfinų, vadinamųjų laimės hormonų. Jie gerina nuotaiką, pasitikėjimą savimi, sukelia lengvą euforijos pojūtį. Neprireiks nei svarelių, nei kitų sporto priemonių, nes visus pratimus galėsite atlikti naudodamiesi tiesiog savo kūno svoriu.
Treniruotė su kėdėmis
Fizinių pratimų, atliekamų namuose, pranašumas tai, kad tai nieko nekainuoja. Tačiau jie duoda naudos sveikatai ir lavina funkcinius gebėjimus, nekelia pastebimos žalos ar pavojaus sveikatai, taip pat teigiamai veikia fizinį pajėgumą ir sveikatos būklę.
Šią kelių minučių trukmės mankštą galėsite atlikti net svetainėje. Jai nereikės jokios įrangos, tik kėdės ir pasiryžimo.
Projektas „Sporto specialistų kūrybiškumo ir kvalifikacijos tobulinimas“ finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas. Projekto tikslas – siekti praplėsti kūrybiškumo ir kvalifikacijos tobulinimo kompetencijas fizinio aktyvumo skatinimo ir didelio meistriškumo sporto dalyviams.