Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Lietuvos stiprybė – draugiškas lietuvis

Lietuvos stiprybė – draugiškas lietuvis

Nebus jokia naujiena priminus, kad rudeniop ar atėjus žiemos šaltukui dažnokai aimanuojame dėl ilgų vakarų, godojame nuobodulio godeles apie trepsėjimą iš vietos į vietą. Ir taip kiekvienais metais, jei esame linkę daugiau vaitoti nei išbandyti kažką naujo. Neatrastų potyrių paieškoje visada gelbsti kūrybingumas. Pagavote keistai atrodančią idėją? Neslėpkite jos, pasidalykite su kitais. Vienas iš tų, kam jūsų sumanymai reikalingi kaip oras, gali būti kultūros darbuotojas.

Užpalių kultūros namams (Utenos r.) paskutiniai 2022 metų mėnesiai buvo dosnūs bičiulių originalių minčių ir kūrybinių ieškojimų. Klubo „Ašvienių fanai“ nariai, minėdami Arklio dieną, ryžosi sukurti performansą remdamiesi V. V. Landsbergio knygos „Arklio Dominyko meilė“ herojaus patirtimi. Iššūkių nepabijota. Programoje dalyvavo tikras arkliukas vardu Majoras. Pagrindiniam veikėjui buvo patiestas raudonas kilimas Kamenyčioje (taip užpaliečiai vadina buvusias Užpalių dvaro arklides, kurios naujam gyvenimui prikeliamos žirgininkės, klubo „Ašvienių fanai“ prezidentės Viktorijos Jovarienės iniciatyva). Kiti vaidmenys atiteko susirinkusiems į renginį. Pasitelkus žaidybinius elementus ir fantazijos galią arkliuką Majorą pasitiko drugeliai, varlės, saulė, du mėnuliai, rūkas, lietus, gėlės ir visa kita, kas tik tą akimirką atrodė reikalinga džiaugiantis bendryste.

Nespėjus išsisklaidyti vienintelio ir nepakartojamo spektaklio emocijoms, po savaitės Užpalių kultūros namuose rinkosi P. Širvio poezijos gerbėjai. Zarasų viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ (rež. Gražina Karlaitė) remdamasis poeto biografija ir poezija išsakė bičiuliškus santykius. Apie draugystę teatro kalba pasakota istorija ir mažiesiems užpaliečiams. Utenos kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Skruzdėlytė“ (rež. Janina Baldauskienė) spektaklyje „Išgelbėkime kengūriuką“ priminė, kad draugystė gali įveikti didžiausias baimes ar nepasitikėjimą savimi. Nepasitikėjimas savimi galbūt ir yra didžiausias mūsų priešas norint pradėti kažką naujo. Spektaklio personažas leidžia netiesiogiai išsakyti save. Jei sunku kalbėti garsiai, galima kalbėti spalvomis ar kuriant tai, kas kalba už tave.

Jei balta žiemos spalva jums asocijuojasi su šalčiu, aplankykite Užpalių kultūros namuose eksponuotą Genovaitės Adiklienės tapybos darbų parodą. Šilumą spinduliuojančiuose paveiksluose žaidžia ir žiema mėgaujasi ne tik spalvos, bet ir paveikslų herojai. Tautodailininkės piešinius, kuriuose gausu bendrų veiklų, atliepė originali Jurgitos Elmentienės idėja kūrybiškai panaudoti užsukamus stiklainių dangtelius. Remiantis Jurgitos idėja, Užpalių kultūros namų iniciatyva paskelbta akcija „Panaudotą stiklainio dangtelį paaukok menui“ pasklido neplanuotu greičiu. Dangtelius rinko Utenos r. socialinių paslaugų centras, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Utenos vaikų darželis „Šaltinėlis“, Užpalių kultūros namai, Užpalių seniūnija ir gimnazija, Rokiškio r. Duokiškio bendruomenė, Kupiškio technologijos ir verslo mokykla, Vilniaus Vydūno progimnazija, Kauno kerlingistai, Santaros klinikose dirbanti užpalietė Rasa Abelytė, ir spėjame, kad yra tokių, kurių nė nežinome. Ačiū visiems. Tai lėmė, kad idėjos autorei, bendradarbiaujant su Užpalių kultūros namais, teko ne kartą ir ne tris koreguoti pirminį sumanymą. Naujas idėjas provokavo žmonių geranoriškumas ne tik aukojant dangtelius, bet ir juos dažant. Olga Černova dovanojo dalį dažų dangteliams spalvinti. Apie 600 dangtelių nuspalvino Utenos r. neįgaliųjų draugija, neatsilikdami nuo jų su teptukais darbavosi Utenos r. socialinių paslaugų centras, Užpalių gimnazija, Anykščių r. šeimos ir vaiko gerovės centras, Ona Aldona Staleriūnienė, Gediminas Gervelė, Ugnė Elmentaitė, Regina Eidžiulienė.

Radus įvairių dydžių dangtelių nesinorėjo jų išmesti. Gimė idėja pagaminti kalėdinių žaisliukų. Laikytasi minties naudoti tik antrines žaliavas. Du suklijuoti dangteliai puošėsi įvairiomis smulkmenomis, kurias išmetame arba pasidedame su mintimi „o gal kada prireiks“. Taip, šį kartą prireikė. Vienetinius eglutei puošti skirtus žaisliukus kūrė Nijolė Keinienė, Gerda Keinaitė, Ugnė Elmentaitė, Jurgita Elmentienė, Ona Aldona Staleriūnienė, Olga Černova. Gintaras Vėbra, „Utenos viltis“ – sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija. Darbas kunkuliavo kaip draugiškame skruzdėlyne. Surinkta per 4000 dangtelių. Tiksliai suskaičiuoti nespėta, nes dalis jau įsitaisė ant kalėdinių eglučių įvairiose įstaigose ar privačiuose namuose, kiti dar laukia savo pasirodymo, o nudažytieji dangteliai siekia Lietuvos rekordo kaip didžiausia pirštinė su tautiniais raštais iš panaudotų užsukamų stiklainių dangtelių. Pirštinės ilgis 8,585 metro, plotis 2,295 metro. Rekordą stebėjo ir jo vyksmą filmavimo kamera fiksavo Adolfas Sinkevičius, fotografavo Vytautas Šemelis ir Lukas Sapkauskas, viską protokolavo Loreta Liaugaudė. Utenos r. Socialinių paslaugų centre 1 val. 23 min. iš suaukotų stiklainių dangtelių pirštinę dėliojo Ugnė Elmentaitė, Jurgita Elmentienė, Lėja Slapšinskaitė, Nijolė Keinienė, Gėnė Baranauskienė, Jovita Jasikevičienė, Ona Aldona Staleriūnienė, Birutė Minutkienė. Dėlionės pavyzdys buvo Violetos Kurlavičienės numegztos pirštinės. Kiek siūlo sunaudota pirštinėse, neužfiksuota, bet dėlionėje suskaičiuota 2383 dangteliai. Idėjos tikslas nebuvo rekordo fiksavimas, ši mintis kilo iš noro padėkoti vyksmo metu gimusiai bendrystei. Akcijos šūkis „Lietuvos stiprybė – draugiškas lietuvis“ per meninę kūrybą suvienijo kartas ir bendruomenes. Geranoriško palaikymo nestokojo kūrybinė grupė „Pokšt“, pagyvenusių žmonių vokalinis ir instrumentinis ansamblis „Radasta“ (vad. Genovaitė Baranauskienė) ir žmonės, kurie išgirdę prašymą nešė dangtelius. Bemaž du mėnesius neturėjome laiko aimanuoti dėl ilgų vakarų. Idėjos kūrėjai, įkvėpti žmonių gerumo, dėlionę tęs kitose erdvėse, telkdami kitas bendruomenes kūrybiškai paįvairinti kasdienybę.

Birutė Minutkienė

Nuotraukų autoriai: Jovita Jasikevičienė, Eglė Jovaraitė, Vytautas Šemelis, Adolfas Sinkevičius, Karolina Baniulytė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top