Pradinis / KARJERA / Lyčių lygybės lauksime 117 metų?

Lyčių lygybės lauksime 117 metų?

Pasaulio ekonomikos forumas savo ataskaitoje teigia, kad pasaulinėje darbo rinkoje, švietimo, sveikatos apsaugos ir politikos srityse dominuoja vyrai, o lyčių proporcijos susilygins tik po 117 metų – 2133 metais. Ne išimtis ir Lietuva, tad tarptautinė korporacija „Microsoft“, siekianti mažinti lyčių skirtumus IT srityje, šią savaitę Vilniuje ir kituose pasaulio miestuose rengia merginoms skirtą konferenciją „Girlz in Tech“, kurioje diskutuos apie moteriškosios lyties atstovių svarbą ir galimybes IT sektoriuje.

„Ir pasauliniu, ir Lietuvos mastu IT sritis yra viena perspektyviausių, pasižymi dideliais atlyginimais ir darbo jėgos trūkumu. Tai turėtų reikšti, kad jaunimas, nepriklausomai nuo lyties, turėtų dažniau rinktis šią perspektyvią specialybę. Vis dėlto merginų joje iki šiol nėra daug – dėl įsišaknijusių stereotipų, kad tai yra nemoteriška specialybė, aplinkos bei ribotos prieigos prie išteklių moterų vaidmuo IT srityje išlieka minimalus. Pavyzdžiui, universitetuose informatikos studijų grupėse merginos sudaro tik apie penktadalį. Todėl „Girlz in Tech“ pasauline iniciatyva siekiame paneigti stereotipus ir parodyti, kad moterys ir jų gebėjimai yra itin reikalingi šiam sektoriui. Tikime, kad skatinti merginas rinktis IT specialybę turime pradėti nuo kuo jaunesnio amžiaus, todėl šis renginys skirtas merginoms, besirenkančioms savo karjeros kryptį“, – sako konferenciją rengiančios įmonės padalinio Lietuvoje vadovas Ainis Kavaliauskas.

Besidominčias programavimu merginas vienijančios bendruomenės „Vilnius Girls Code“ atstovė Laima Miškinytė IT sritį rekomenduoja ne tiek dėl jos perspektyvumo, kiek dėl įdomumo ir plačių galimybių keisti karjeros kryptį: „Merginoms, kaip ir vaikinams, verta rinktis IT, nes tai labai įvairi sritis, kurioje daugelis gali atrasti savo mėgstamą specializaciją. Darbas šiame sektoriuje užtikrina, kad niekada nebus rutinos profesinėje veikloje, nes gali keisti sritį nuo mobiliųjų programėlių ir žaidimų iki medicinos, finansų ar internetinės reklamos bei specialybę – programuotoja, testuotoja analitikė, produktų kūrimo, projektų vadovė ir panašiai. Darbas jau bus kitoks, bet sukauptos žinios vis dar bus labai naudingos. O ir pačios technologijos taip sparčiai tobulėja, kad galbūt mėgstamiausia sritis dar tik atsiras ateityje“, – teigia L. Miškinytė.

ES skaičiavimais, 2020 metais IT rinkai trūks apie 800 tūkst. IT srities profesionalų. Manoma, kad šios spragos užpildyti tik vyrais nepavyks, būtinas ir aktyvesnis moterų susidomėjimas. Būtent šią trūkumo bei merginų skatinimo problemą ir siekia spręsti įmonė „Microsoft“, praėjusią savaitę paskelbusi apie 75 mln. JAV dolerių vertės „YouthSpark“ programą, kurios dalimi ir yra „Girlz in Tech“ iniciatyva. „Girlz in Tech“ renginys Vilniuje vyks balandžio 28 d. kūrybinėse dirbtuvėse „Green Garage“, iniciatyvos metu savo mintimis dalysis „Microsoft Lietuva“, „Green Garage“, „Vilnius Girls Code“ atstovės, o pagrindine renginio viešnia taps aktorė, laidų vedėja Beata Tiškevič.

A. Kavaliausko teigimu, gerinti jaunimo, merginų IT įgūdžius svarbu ne tik tam, kad išaugintume ateities programuotojų. „Visai kaip matematiniai ir skaitymo gebėjimai yra būtini gyvenime ir darbe, taip ir kompiuteriniai gebėjimai sparčiai tampa baziniais šių dienų technologijomis varomame pasaulyje. ES skaičiavimais, ateityje net 90 proc. darbų reikalaus didesnių ar mažesnių IT įgūdžių, todėl visiems be išimties naudinga išmokti kompiuterinio raštingumo ir suprasti, kaip technologijos veikia ir ką su jomis galima nuveikti“, – tvirtina A. Kavaliauskas.

Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, pagal lyčių proporcijas darbo rinkoje, švietime, sveikatos apsaugoje ir politikoje Lietuva kartu su JAV, Kuba ir Kanada dalijasi 28–31 vietas. Didžiausias disbalansas yra politikos ir ekonomikos srityje. Geriausiai lyčių balansą užtikrina Skandinavijos šalys – sąrašo viršūnėje atsidūrė Islandija, įkandin jos – Norvegija, Suomija ir Švedija. Į pasaulio valstybių penketuką pateko ir Airija. Latvija ir Estija užima atitinkamai 20 ir 21 vietas reitinge.

Ataskaitoje skelbiama, kad nuo 2006 metų moterų ir vyrų balansas kiek pagerėjo. Per dešimtmetį moterų darbo rinkoje padaugėjo 250 mln., tiesa, jų vidutinis metinis atlyginimas (11 tūkst. JAV dolerių) dar gerokai atsilieka nuo vyrų vidurkio (21 tūkst. JAV dolerių) – moterys vidutiniškai uždirba tiek, kiek vyrai uždirbdavo 2006-aisiais. Mažiausi lyčių skirtumai pasauliniu mastu ir Lietuvoje fiksuojami švietimo ir sveikatos apsaugos srityse.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top