Nors daugeliui žmonių mediniai nameliai vis dar asocijuojasi su kaimiško stiliaus sodo namu, ilgus metus medinių namų statybose besispecializuojančių profesionalų teigimu, tai – plačiai sklaidantis mitas. Specialistai tvirtina, jog būtent dėl šios priežasties tinkamai įvertinti tikruosius medinio vasarnamio privalumus gana sudėtinga. Tiesa ta, jog mobilūs nameliai, pagaminti iš medžio, dėl naujų technologijų gali būti visapusiškai pritaikyti modernius sprendimus mėgstančių klientų poreikiams.
Taigi, tam, kad nepasimestumėte gausybėje informacijos šaltinių, o prieš rinkdamiesi savo gyvenamąjį namą galėtumėte objektyviai įvertinti ir privalumus, kuriais pasižymi mediniai vasarnamiai, jais pasidalinti nusprendėme šiame straipsnyje. Įvardyti 4 labiausiai paplitusius mitus apie medinius vasarnamius padėjo tikri savo srities profesionalai – Meistro namai komanda.
1 MITAS: mediniai vasarnamiai riboja architektūrinių sprendimų laisvę
Mūsų kraštuose mediniai nameliai vis dar dažnai įsivaizduojami kaip masyvūs, kaimiško stiliaus, primityvių architektūrinių sprendimų statiniai, kurie sunkiai suderinami su modernumo ar gyvenimo visus metus sąvokomis. Tačiau tokį įsitikinimą medinių vasarnamių projektavimu ir statybomis jau ne vienus metus užsiimantys specialistai vadina visiškai klaidingu.
Jų teigimu, visų pirma, reikėtų akcentuoti tai, jog šiuolaikinės technologijos leidžia medinį namą pritaikyti beveik bet kokiems gyventojų poreikiams. Mobilūs nameliai gali būti suprojektuoti atsižvelgiant į būsimą pastato dydį, erdves, funkcionalumą bei planą, kuris atrodo priimtiniausias užsakovui. Toks namas, jį kokybiškai apšiltinus, gali būti puikiai pritaikytas komfortabiliam gyvenimui ne tik vasarą, bet ir šaltą žiemą.
Mediniai vasarnamiai gali pasižymėti ir itin išskirtiniais interjero sprendimais, jei į tai norima investuoti savo laiko ir finansų. Didelė namo erdvė, panoraminiai langai, įdomaus dizaino terasa, unikalios architektūros laiptai ar kiti originalūs sprendimai vasarnamius pavers moderniu būstu ne tik poilsiui, bet ir nuolatiniam gyvenimui.
2 MITAS: mediniai vasarnamiai pasižymi mažesniu patvarumu
Remiantis profesionalų patirtimi, vis dar dažnai pasitaiko atvejų, kai mediniai vasarnamiai nuolatiniam gyvenimui nesirenkami dėl tariamai mažesnio patvarumo ir patikimumo. Tai aiškinama įsitikinimu, jog pirmosios namų statybose naudojamos medžiagos, kurios mūsų kraštiečiams asocijuojasi su patvarumu, yra plytos ir mūras. Tačiau, specialistų teigimu, prieš abejojant medienos kokybe ir patikimumu namų statybose, vertėtų atsakyti į vieną klausimą. Jei statybose naudojama mediena negali užtikrinti pastato tvirtumo ir ilgaamžiškumo, kodėl itin dažnai profesionalūs medinių namų gamintojai būtent šią medžiagą renkasi statinių laikančiosioms konstrukcijoms įrengti?
Specialistai tikina, kad pagal visus reikalavimus apdirbta aukščiausios rūšies mediena savo patvarumu beveik nenusileidžia kitoms gyvenamųjų namų statybose naudojamoms medžiagoms. Tai, kad šiandien vienas pastatytas namas stovi ilgiau už kitą, dažniausiai priklauso ne nuo medžiagų rūšies, o nuo to, ar statyboms pasirinktos medžiagos kokybiškos. Dažniausiai kokybę lemia tokie faktoriai kaip eksploatacijos sąlygos, ar namo statybos darbai buvo atlikti kokybiškai, ar jis buvo statomas gerai įvertinus klimato sąlygas. Itin daug reikšmės namo būklei turi ir tai, ar užtikrinama kokybiška ir reguliari statinio priežiūra profesionaliomis priemonėmis.
Pasiteiravus, kokios rūšies medinis namas galėtų pasižymėti didesniu patvarumu, įmonės specialistai išskiria klijuoto tašo namus. Nors jų gamybos technologija laikoma santykinai nauja, atlikti tyrimai rodo, jog tokio tipo namas dažniausiai yra netgi tvirtesnis už masyvo medieną. Šis klijuoto tašo namų pranašumas aiškinamas itin paprastai – jį lemia tai, jog lentose esanti šerdis leidžia pašalinti bet kokį medžio įtempimą ir padidina tvirtumą bei stabilumą.
3 MITAS: mediniai vasarnamiai nereikalauja apdailos
Medinius namus dažniausiai galima atskirti vos pažvelgus į jų fasadą, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad mediniai nameliai nereikalauja jokios išorės apdailos. Tiesa ta, kad kiekvieno medinio vasarnamio sienos yra nuolat veikiamos įvairių oro sąlygų, todėl, statant medinuką, ne mažiau dėmesio nei būsimai namo išvaizdai reikėtų skirti kokybiškai jo sienų apsaugai. Po statybų palikdami neapsaugotą medieną veikti įvairiems krituliams ir saulei, galima sakyti, pasirašysite nuosprendį namelio ilgaamžiškumui.
Kalbant apie kokybišką ir visapusišką namelio apsaugą, jai užtikrinti yra net keletas patikimų būdų, priklausomai nuo to, kokio stiliaus vasarnamis jums priimtiniausias. Specialistai siūlo rinktis ventiliuojamus fasadus, šlapius fasadus, klinkerio plytelių fasadus, o jei prioritetą teikiate natūralumui – tiesiog palikti natūralią medieną, pasirūpinant jos apsauga kokybiškomis priemonėmis. Kaip ir bet kuri kita natūrali medžiaga, mediena yra gera puvinių, grybų, miltligės ir pelėsių augimo terpė, todėl, norint džiaugtis gražiu natūralios medienos fasadu, būtina užtikrinti jo apsaugą kokybiškomis priemonėmis. Klimato pokyčiai ir drėgmės padidėjimas suteikia šiems organizmams geresnes augimo sąlygas, todėl neapsaugotą namelio išorę šie organizmai gali paveikti itin greitai.
Medienos apsaugos gruntuose yra fungicidų, kurie įsigeria į medieną ir apsaugo nuo kenksmingų mikrobų, tačiau jie nesudaro plėvelės, taip leidžiama dėmėms prilipti ir susigerti į medienos paviršių. Dėl šios priežasties medienos apsaugai taip pat naudojami išoriniai medienos dažai. Renkantis, kokia apdaila geriausiai tiktų jūsų statiniui, labiausiai rekomenduojama atsižvelgti į regionui būdingas oro sąlygas. Taip pat derėtų nuspręsti, kaip norite, kad išorinės sienos atrodytų po penkerių ar 30 metų. Tiesa ta, jog sendama mediena pamažu keičia spalvą ir išvaizdą, kuriai įtakos turi naudojamos apsaugos priemonės.
4 MITAS: mediniai vasarnamiai pasižymi prastesnėmis techninėmis savybėmis
Ieškant informacijos apie medinių namų privalumus, vis dar galima rasti šaltinių, teigiančių, jog mediniai vasarnamiai pasižymi prastesnėmis techninėmis savybėmis nei kitų tipų namai. Vis dėlto tai nėra tiesa. Geru argumentu gali tapti faktas, jog, pavyzdžiui, lyginant mūrinį ir medinį namus, kurie nėra apšiltinti, mediniai nameliai mūrinius visuomet gerokai lenks savo natūralia šilumine sienojaus varža. Paprastai tariant, norint pasiekti tą pačią šiluminę varžą, būdingą nešiltintam mediniam nameliui, mūriniam namui šiltinti teks išleisti nemažą sumą. Kalbant apie galimybes pasiekti konkrečią šiluminę varžą, medinio namo atveju tai padaryti bus taip pat paprasčiau ir pigiau nei mūrinio.
Kalbant apie techninius privalumus, kuriais pasižymi mediniai vasarnamiai, būtina paminėti ir išskirtinę šios rūšies būstų garso izoliaciją bei oro cirkuliaciją. Tiesa, šioms medienos savybėms įtakos turi ne tik pasirinkta medienos rūšis, bet ir tinkama medinio fasado apsauga. Neretai susiduriama ir su nuomone, jog medžio masyvo namai pasižymi didžiausiu atsparumu ugniai. Nors tai prieštarauja daugeliui sklandančių mitų, pastarąjį faktą medinių namų specialistai patvirtina vis dažniau.
Medinių namų statybose specializuodamiesi jau ne vienus metus, savo klientams garantuojame, jog Meistro namai komandos gaminami mediniai vasarnamiai dažniausiai pranoksta plieno ir betono pastatų kokybę bei kainą. Mūsų paslaptis – ilgametė patirtis, kuri leidžia išvengti namelio gyvavimo trukmę lemiančių klaidų, o naudojama aukščiausios kokybės mediena užtikrina statinio kokybę ir puikią išvaizdą.
Taigi, užuot pasitikėję išgirstais mitais, pasikonsultuokite su profesionalais. Išsamiai aptarę savo projektą galėsite nuspręsti, ar mediniai vasarnamiai – sprendimas, kurio ieškote savo poilsiui bei nuolatiniam gyvenimui. Su mūsų įgyvendintų projektų pavyzdžiais taip pat galite susipažinti Meistro namai interneto svetainėje.
Partnerio turinys