Pradinis / Kultūra / Melnragėje jaunieji menininkai įamžino pajūrio legendas

Melnragėje jaunieji menininkai įamžino pajūrio legendas

Klaipėdoje baigėsi tarptautinė Vilniaus dailės akademijos jaunųjų sienos tapytojų kūrybinė stovykla „The Baltic Wild Walls“ (liet. „Baltų kultūra ant miesto sienų). Jau trečius metus įvairiuose Lietuvos miestuose rengiamas gatvės meno ir grafičių festivalis šiais metais vyko Melnragėje, Klaipėdoje. Pusę metų jaunieji menininkai, remdamiesi pajūrio legendomis, tobulino sumanymo koncepciją, kūrė pajūrio mitologiją ir uosto tapatybę sujungiančią kompoziciją.

Kūrinio autoriai – menininkai iš Latvijos Arvis Krisnopathis, Aija Pastare, Anna Dzērve. Nuotraukos aut. Žilvinas Danys

Ne veltui sumanymo įgyvendinimui pasirinktas apleistas vienaaukštis privatus sandėlis, stovintis šalia uosto, jūros vartų ir „Klaipėdos naftos“ terminalų. Anot idėjos autoriaus Žilvino Danio, pastatas stovi gamtos ir pramonės sandūros apsuptyje – uosto industrija, kopos ir jūra įkvepia ir išlaisvina menininkų vaizduotę. Projektu suburta 20 skirtingų autorių, kuriančių įvairia gatvės meno, poparto, siurrealizmo bei realizmo stilistika. Dalyviai per trumpą laiką turėjo sugretinti ir sujungti savus skirtingo braižo kūrinius į vientisą vizualinį pasakojimą – kompoziciją, pritaikytą beveidės ūkinės paskirties pastato architektūrai. Dalyvių veiklos laukas platus ir įvairus: tapyba, grafika, grafitis, freska, videomenas, etnologija, dailėtyra.

Dailės akademijų studentams iš Lietuvos ir Latvijos (Diana Remeikytė, Indre Lubytė, Irma Ignatavičiūtė, Oskaras Ivanovas, Joelis Aškinis, Arvis Krisnopathis, Aija Pastare, Anna Dzerve) tai buvo lyg kūrybinės atostogos – galimybė ištrūkti nuo akademinių studijų ir kurti įkvėptiems Klaipėdos pajūrio kraštovaizdžio. Projekte dalyvavo ir kiti Lietuvos menininkai Kęstas Juršėnas, Rusnė Šimulynaitė, Edgaras Tkačenka, Žilvinas Gaižauskas, Darius Jarusevičius, Žilvinas Makutis bei dailėtyrininkas dr. Vytautas Tumėnas. Renginiui talkino savanoriai Ieva Kovaliūnaitė, Dovydas Sirvydis, Vita Baradulina, Diana Mikailaitė.

Jaunieji sienų tapybos kūrėjai savo kūrybinę akciją pradėjo Klaipėdos „Menų zonos rezidencijoje“ klausydamiesi dailėtyrininko dr. Vytauto Tumėno paskaitos „Mitopoetiniai pajūrio vaizdiniai“. Jaunieji dailininkai geriau susipažino su Vakarų baltų (prūsų ir kuršių) tapatybės simboliais ir mitologiniais įvaizdžiais, jų vaizdavimo tradicija. Būtent iš jų buvo semiamasi įkvėpimo bei siekiama juos šiuolaikiškai apmąstyti ir originaliai interpretuoti bendrame kūrinyje.

Menininkai domėjosi Juodkrantės Raganų kalno, Jūratės ir Kastyčio, Eglės žalčių karalienės, Birutės ir Kęstučio ir kitomis legendomis, prūsų dievybių atvaizdais, Klaipėdos krašto heraldine simbolika, ornamentika, gotiškais ir runų šriftais. Piešiniuose taip pat atkreiptas dėmesys į vietines Klaipėdos miesto subkultūras – „Mogiliovo“ mikrorajoną, kuris glaudžiai siejasi su gatvės hiphopu ir grafičio kultūra. Neįprastais pasirinktų vaizdinių kontekstais ar paradoksaliais sugretinimais menininkai siekia šmaikščiai aktualizuoti tradicinių įvaizdžių turinį, pabrėžti kontrastingą, kiek konfliktišką šiuolaikinio pasaulio sandūrą su mitiniais archetipais. Drauge jaunieji kūrėjai tarsi siekia įrodyti mitinių archetipų universalumą, pranokstantį laikmečių ribas.

Sienų tapybos kūrinys buvo atidengtas paskutinį šios vasaros savaitgalį kaip „Klaipėdos jaunimo savaitės“ renginių programos dalis.

Kūrinį-vizualinį pasakojimą galite apžiūrėti Klaipėdoje, Vėtros g. 8.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top