Sudėtingą žmogaus organizmą sudaro daugybė organų, ląstelių ir kitų darinių. Dažnai susidūrę su jų pavadinimais tiksliai net negalime pasakyti, kokią funkciją jie atlieka mūsų kūne, o detaliau pasidomėti priverčia tik užklupusios sveikatos problemos. Veikiausiai taip yra ir su endokrinine sistema bei jos reikšme žmogaus organizmui.

Kas sudaro endokrininę sistemą ir kaip ji funkcionuoja
Endokrininė sistema – tai vidaus sekrecijos liaukos, kurios atsakingos už įvairių hormonų gamybą žmogaus organizme. Šios liaukos hormonus išskiria tiesiai į kraują, todėl poveikis juntamas iškart ir yra gana stiprus. Hormonai veikia paties organizmo funkcionavimą, todėl sutrikus endokrininių liaukų veiklai – joms išskiriant per daug arba per mažai hormonų – juntamas stiprus poveikis bendrai organizmo būklei: keičiasi medžiagų apykaita, sutrinka baltymų, riebalų ir angliavandenių įsisavinimo procesai, skysčių pusiausvyra organizme ir kitos funkcijos. Kai kurios endokrininės sistemos dalys veikia visą gyvenimą, kitos palaipsniui praranda efektyvumą, tačiau bet kuris endokrinologas patvirtintų – šios liaukos būtinos organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti, o sutrikus jų veiklai prasideda grandininiai negalavimai.
Kas už ką atsakingas
Endokrininės liaukos išsidėsčiusios skirtingose žmogaus kūno vietose: smegenyse, pilvo, skydliaukės srityje. Kiekviena jų užtikrina tam tikras organizmo funkcijas.
-
Hipofizė. Ši liauka yra žmogaus smegenyse ir yra atsakinga už augimo bei kitų liaukų veiklos procesą. Hipofizės gaminami hormonai lemia vyriškus ir moteriškus bruožus, aktyviai dalyvauja brendimo procese, skatina augimą. Organizmui senstant ši liauka liaujasi jį efektyviai veikusi.
-
Antinksčiai. Ši liauka funkcionuoja visą žmogaus gyvenimą ir gamina keletą skirtingų rūšių hormonų, kurių vieni palaiko skysčių ir elektrolitų pusiausvyrą, kiti palaiko mineralų apykaitą. Antinksčiuose išsiskiria ir hormonas adrenalinas, kuris skatina gliukozės išsiskyrimą, palaiko normalų širdies ritmą ir kraujagyslių būklę.
-
Skydliaukė. Kone geriausiai pažįstama liauka, dėl kurios dažniausiai kreipiamasi į endokrinologus. Skydliaukė taip pat funkcionuoja visą gyvenimą ir reguliuoja medžiagų apykaitą, jos gaminami hormonai palaiko viso organizmo gyvybinius procesus, todėl žmogui ši liauka yra gyvybiškai svarbi. Skydliaukei tinkamai funkcionuoti būtinas jodas, kurio trūkumas išprovokuoja sutrikimus. Siekdama išsaugoti jodo atsargas, skydliaukė ima didėti ir taip sukelia sveikatos problemų.
-
Nors kasa nėra visiškai endokrininė liauka, skiriama prie jų todėl, kad dalis jos gaminamų hormonų taip pat išskiriami tiesiai į kraują. Svarbiausi kasoje gaminami hormonai palaiko gliukozės apykaitą organizme. Sutrikus šios liaukos veiklai gali išsivystyti cukrinis diabetas. Nors esama ir kitų šios ligos priežasčių, dažniausiai endokrinologas įvardija kasos gaminamų hormonų stygių ar net atvejus, kai jie visiškai nustojami gaminti dėl kasos pažeidimų.
Endokrininės sistemos sutrikimai gali išprovokuoti daugybę sutrikimų, kurie pasitaiko tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek netgi vaikams (pavyzdžiui, mažaūgiškumas). Dauguma jų suvaldomi vaistais, o laiku pradėtas gydymas suteikia galimybę pasiekti itin gerų rezultatų.