Žmogus ir gamta – neišskiriama visuma. Tik būdamas gamtoje žmogus gali visiškai atsiverti, pajusti savo tikrąją prigimtį, harmoniją, natūralumą, jėgų antplūdį, o svarbiausia – tikrumą. Turbūt neatsirastų abejojančiųjų gamtos poveikiu žmogui. Viena iš gamtos dovanų, tikras lobynas – tai mineralai. Apie jų naudą žmonių sveikatai per paskaitą, kurią organizavo visuomenės sveikatos biuras, pasvališkiams pasakojo vaistininkas, žolininkas Marius Lasinskas.
Populiarėja gydymasis mineralais
Lektorius teigė, kad jau nuo senų laikų žmonės gydėsi ne tik žolelėmis, turinčiomis iki 100 veikliųjų medžiagų, bet ir mineralais. Tačiau ilgą laiką mineralai tarsi buvo nustumti į šalį. „Juk mineralo neatsikąsi, jis tarsi nepakliūva į žmogaus vidų“, – juokavo M. Lasinskas. Šiais technologijų laikais, teikiančiais mums daug streso ir daug naujų iššūkių, natūralioji medicina sparčiai atgyja, atrandama iš naujo, kartu gydymasis mineralais taip pat įgyja didžiulį pagreitį. Priežasčių daug: viena Vokietijos asociacija moksliškai pagrindė mineralų naudą žmonėms, tokie žymūs mineralogai, kaip A. E. Fersmanas, įrodė jų poveikį. Lietuviai, nuo senų senovės žinomi kaip unikali, dvasinga tauta, ne veltui apstatydavo sodybas akmenimis. Taip elgtasi žinant apie tam tikrą apsauginę akmenų paskirtį. Mūsų šalies ypatingasis mineralas – gintaras, turintis daug naudingųjų savybių, puikiai tinkantis daugeliui. Tačiau ar žinojote, kad jei gintarą nešioja tinginiauti mėgstantis žmogus, ši jo savybė dar labiau sustiprėja. Įdomu? Taigi mineralai, net lauko akmenys, pasižymi itin įvairiu ir stipriu poveikiu.
„Akmuo – tai Dievo dovana tiems, kurie moka ja tinkamai pasinaudoti. Tai nuostabių savybių kompleksas, galįs atnešti naudos ir aplinkai, ir konkrečiam žmogui. Akmenų savybes, jų poveikį kūnui, sielai žinojo visų civilizacijų žmonės“, – teigia knygų apie akmenis autorė A. Ilgevičienė.
Mineralo poveikis priklauso ir nuo susiformavimo sąlygų
M. Lasinskas pasakojo apie mineralų formavimąsi, poveikį, formas, tipus. Mineralai naudojami sveikatai stiprinti, dvasinėms praktikoms, aplinkai valyti, kaip amuletai talismanai. Mineralų poveikis pirmiausia priklauso nuo to, kaip jie susiformavo. Akmenys turi savo formavimosi sąlygas, aplinką. Ametistas, rastas Himalajuose, pasižymės visai kitokiomis savybėmis nei, pvz., rastasis Rusijoje. M. Giengeris pagal mineralų formavimosi sąlygas skiria tris grupes: magminius mineralus, išsikristalizuojančius iš magmos; egzogeninius, arba nuosėdinius, mineralus, susidarančius arti žemės paviršiaus arba paviršiuje; metamorfinius, susidarančius per metamorfizmo stadiją.
Konkrečių mineralų poveikis
Teigiama, kad visi mineralai vienaip ar kitaip veikia žmogaus būklę, įvairias ligas. Magminiai mineralai padeda geriau pažinti savo vidinį potencialą ir augti. Jie ramina ligas, susijusias su nenoru atsisakyti senų įpročių ar vertybių. Pvz.: kvarcai, berilai, lauko špatai, turmalinai, chalcedonai, kalcitai, opalai ir kiti. Egzogeniniai, arba nuosėdiniai, mineralai susiję su aplinkos veiksniais, santykių problemomis, konfliktais arba jų vengimu. Ramina ligas, susiformavusias per konfliktus ar jų vengimą. Pvz.: deimantas, granatai, rubinas, safyras, malachitas, turkis, chrizokola ir kt. Metamorfiniai veikia ligas, kurių priežastis – prasmės nebematymas, baimė keistis arba vidinis konfliktas. Pvz.: nefritas, lazuritas, kordieritas, sugilitas, rutilo kvarcas ir kt. Žinodami, kokiomis sąlygomis jūsų mėgstamas mineralas susiformavo, jau galėsite suprasti priežastį, kodėl jį mėgstate, ir kuo jis jums gali padėti.
Mineralų veikimas taip pat priklauso nuo struktūros, cheminės sudėties, spalvos. Akmuo veikia tą terpę, į kurią papuola. Stipriausią poveikį turi natūralūs, kokybiški mineralai. Net nedidelis gabalėlis gali veikti. Vieniems žmonėms tas pats mineralas suteiks vienokį poveikį, jausmus, kitiems asmenims – kitokį.
Chrizokola ypač tinkamai veikia žmogaus gyvenimo ritmą, labradoritas suteikia apsaugą, gerina santykius, padeda išvengti konfliktų, kalnų krištolas padeda surasti gyvenimo prasmę, mėnulio akmuo ypač tinka moterims, tvarko jų harmoninę pusiausvyrą, granatas, nefritas tinka mažakraujyste sergantiems asmenims, padeda įsisavinti geležį. Drūzą galima dėti ten, kur jaučiama negatyvi energija: ant rašomojo stalo, kad padėtų labiau susikaupti, kambario centre, kad jo gaivi energija užpildytų aplinką, arba tiesiog ten, kur jos norisi. Kur daug įtampos, patartina dėti ametisto kristalą, ten, kur daugiau emocijų, – dūminį kvarcą, ten, kur norisi palaikyti tiesiog švarią energiją, – kalnų krištolą. Taigi begalė mineralų skirtingai veikia.
Mineralas, tinkamas visiems
Žmonėms, panorusiems pradėti naudoti mineralus, M. Lasinskas pataria pirmiausia naudoti rožinį kvarcą. Šis mineralas tinka visiems. Iš jo gaminamos masažinės lazdelės, rutuliai, taikomi masažuose. Rožinis kvarcas naudingas dvasiai: padeda priimti save ir kitus tokius, kokie jie yra, protui: ramina puikybę, reikalavimus ir su jais susijusią įtampą, pyktį ar net egoistišką skausmą. Gydo širdies žaizdas ir pažeistus jausmus, moko atleisti, džiaugtis, mylėti; tildo vienatvės pojūtį ir ilgesį, skatina atsivėrimą grožiui, gyvenimui ir meilei. Suteikia ramybę chaotiškomis ir krizių situacijomis, padeda geriau pažinti savo vidinį potencialą ir augti.
Kaip pasirinkti tinkamą
Paklaustas, kaip pasirinkti ir naudoti mineralus daug nežinančiajam apie jų poveikį, M. Lasinskas rekomendavo pasidomėti akmenų poveikiu. Kartais žmonėms pakanka akmenis palaikyti rankose ir intuityviai pasirinkti tam tikrą mineralą. Susirinkusieji galėjo įsitikinti: imant ir laikant delne mineralus, kai kurių iš jų nesinori paleisti.
M. Lasinskas ne tik pasakojo apie mineralus, bet ir rodė žmonėms daug jų pavyzdžių. Lektorius apgailestavo, kad gaminama netikrų akmenų ir jais prekiaujama, o atskirti, ar jie tikri, ar ne, gali tik daug išmanantis apie akmenis žmogus. Dauguma mineralų kainuoja gana brangiai, nes jų atgabenimas iš tolimų šalių yra nepigus, ir į tai žmonės turi atkreipti dėmesį. Įsigijus tam tikrą mineralą, reikia jį nuplauti tekančiu vandeniu (taip reikia daryti bent vieną minutę), taip pat galima pamirkyti druskos tirpale.
Kaip mineralus naudoti?
Patikusį mineralą reikia prisidėti prie tos vietos, kurią skauda, ir palaikyti (geriausiai ant odos). Galima tiesiog laikyti rankoje: moterims patariama tai daryti kairėje, vyrams – dešinėje rankoje. Dar vienas būdas: susikaupti ir žiūrėti į mineralą 20 minučių. Tinka nešioti drobiniame maišelyje pasikabinus ant kaklo, pasidėti namie, toje vietoje, kurioje manoma, kad bus tinkama laikyti, tik svarbiausia, jog akmuo negautų tiesioginių saulės spindulių. Jei akmuo įtrūko, sudužo, reikia jį išmesti į upę, jūrą, jo nebenaudoti. Viskas paprasta, tiesiog akmuo jums pasitarnavo. Jei mineralą pametėte, nereikia krimstis, vadinasi, taip buvo lemta.
Lektorius papasakojo vieną tikrą atvejį, kai žmogus nešiodavo labradoritą, siekdamas apsaugos. Įvykus didžiulei avarijai, iš mašinos liko metalo krūva, pats žmogus liko sveikutėlis, o akmuo sutrupėjo į gabalėlius. „Jis padarė savo darbą, apsaugojo“, – teigė M. Lasinkas.
Č. Darvinas yra pasakęs: „Kuo daugiau mes pažįstame gamtos dėsnius, tuo labiau mums neįtikėtini jos stebuklai“. „Jei tikite moksliškai įrodytu mineralų poveikiu, tai jie jums padės“, – savo paskaitą baigė žolininkas, vaistininkas M. Lasinskas.
Jovita Mikalajūnienė, Pasvalio r. sav. visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
http://pasvaliovsb.lt.