Atostogos Lietuvos kaime, gamtoje, sodyboje ar prie ežero dažnai asocijuojasi ne tik su išsvajotu poilsiu, bet ir su siaubą keliančiais uodais bei erkėmis. Kraujasiurbių vabzdžių patinėliai yra vegetarai – minta augalų nektaru, o patelėms reikia baltymų – kraujo, kad galėtų padėti kiaušinius ir taip pratęstų giminę. Kyla klausimas, kaip nuo jų saugotis? Skiepais, cheminiais purškalais, tepalais, eteriniais aliejais ar tiesiog tinkamai apsirengti? Natūralios kosmetikos „Ambroozija“ kūrėja Jurgita Sėjūnaitė šįkart papasakos apie visas paslaptis, susijusias su sveikatai nekenkiančia apsauga nuo erkių bei uodų.
Skiepams ir sintetiniams purškalams – NE
Eteriniai aliejai, lyginant su cheminiais repelentais, yra labai lakūs, jų veikimas, jei naudojami be fiksatorių, trumpalaikis: vidutiniškai 15–20 minučių, kartais iki 1 valandos. Pati Jurgita Sėjūnaitė gyvena pamiškėje, todėl kiekvieną dieną susiduria su spiečiais uodų, bimbalų ir erkių. Ji prisipažįsta, kad iki šiol kiekvieną vasarą gailėjosi, kad nepasiskiepydavo nuo erkių, nes jų traukimo iš kūno procedūra nėra itin maloni… Prisiklausiusi įvairiausių nuomonių, Jurgita pasidarė savas išvadas. Dabar ji drąsiai sako tvirtą „Ne“ skiepams ir sintetiniams purškalams. Taigi norintiems nejausti diskomforto gamtoje ar per atostogas, Jurgita Sėjūnaitė pasakys keletą praktinių patarimų.
Apsauga nuo uodų
Apsauga nuo uodų gali būti natūrali, saugi ir gardžiai kvepėti. Tai įmanoma, nes tam tikri eteriniai aliejai pasižymi uodus ir kitus geliančius vabzdžius baidančiomis savybėmis, o žmogaus nosiai yra gardūs ir mieli. Reikia vos kelių aliejų ir tokį mišinį galima bus pasigaminti savo namuose. Vabzdžiai nemėgsta intensyvių, aitrių, specifinių kvapų, todėl iškylaujant tinka kvėpintis kedrų, eukaliptų, levandos, citrinos, pačiulių, kvapiųjų citrinžolių, pipirmėtės, rozmarino, anyžių, čiobrelių eteriniais aliejais. Šiais aliejais galima sudrėkinti drabužių kraštelius, praskiedus augaliniu aliejumi, tepti odą arba gydyti niežinčius įgėlimus.
Stiprūs kvapai traukia uodus
Būdami gamtoje stenkitės dėvėti šviesesnius drabužius, gerai dengiančius visą kūną. Kadangi uodai skiria spalvas, tai skrenda ryškesnių spalvų link, kurios primena nektarą. Keliaudami į gamtą stenkitės nenaudoti jokių kūno kvapiklių: dezodorantų, kremų, kvepalų ir t. t. Tikriausiai pastebėjote, kad vienus žmones uodai puola labiau nei kitus. Labai tikėtina, kad taip nutinka būtent dėl kūno kvapo. Stiprūs kvapai pritraukia uodus.
Naminis purškiklis nuo uodų
Parduotuvėse parduodamus purškiklius pakeiskite namuose pasigamintu natūraliu mišiniu, kuriuo galėsite išsitepti kūną. Į bet kurį nerafinuotą aliejų įlašinkite kelis lašus rozmarino, citrinžolių, citrinų, melisų eterinio aliejaus. Tą patį mišinį galite smilkyti degioje lempoje. Kūną taip pat galima patepti ir arbatmedžio aliejumi, kuris ne tik atbaido uodus, bet ir padeda sumažinti nemalonius jausmus po įkandimo. Jei į namus priskrido uodų, kurie labai trukdo miegoti, nes kanda tiesiai į veidą, nusiprauskite pelyno nuoviru. Jis tikrai veiksmingas. Nepamirškite, kad uodai įprastai renkasi prie vandens telkinių, o puola pradėjus vakarėti. Šiuo metu visuomet pasirūpinkite ilgomis rankovėmis, dengiančiais visą kūną drabužiais.
Žalia apsauga prie namų
Jei gyvenate ne mieste, arčiau terasos pasisodinkite serenčių, mėtų, bazilikų. Šių prieskoninių žolelių kvapo uodai negali pakęsti. Kelias šakeles galima nusiskinti ir pasimerkti ant stalo.
Apsauga gamtoje
Jei iškylaujate gamtoje, į laužą įmeskite kelias saujas kankorėžių. Jų kvapas ir dūmai turėtų atbaidyti uodus. Uodus atbaidančios žvakės veikia nedideliu spinduliu, todėl jų paprastai reikia net kelių. Žvakės geriau veikia patalpose, o vėjuotu oru lauke bus neefektyvios.
Erkių baubai
Nuo erkių apsisaugoti padės kasdienis česnakų valgymas, taip pat apsauginis tepalas – kokosų aliejuje ištirpinti keli lašai pelargonijų, levandų ir eukaliptų eterinio aliejaus. Ar atbaidančioji medžiaga, ypač natūrali, bus efektyvi, priklauso nuo daugybės faktorių: vabzdžių rūšies ir jų skaičiaus aplinkoje; žmogaus amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo ir asmens fizinio bei biocheminio patrauklumo kandantiems vabzdžiams; aplinkos temperatūros, drėgnumo ir vėjo greičio. Taigi būtina žinoti, kad tas pats repelentas neveiks visada visų vartotojų vienodai.
Neišvengus įkandimų
Jei įkandimų nepavyks išvengti, tuomet Jūratė Sėjūnaitė siūlo stebuklingą „Ambroozijos“ tepaliuką „Aušlavis“. Jis nepamainomas susiruošusiems atostogauti: ramina niežulį, mažina odos sudirgimą, slopina odos paraudimą perdegus saulėje, veikia antiseptiškai susižeidus, minkština suskirdusią odą. Tinka naudoti nuo kūdikystės ir net labai jautrios odos žmonėms. Juo galima teptis prieš apsauginius saulės kremus, prieš maudynes ir po jų, po saulės vonių.
Parengė Ieva Ąžuolaitytė