Dirbdama gyvūnų globos namuose suvokiau, kad pasaulyje yra daug daugiau gerų žmonių nei maniau iki šiol, bet supratau ir tai, kad kuo toliau, tuo daugiau yra žmonių vertinančių tik materialinę naudą. Tikriausiai dėl sunkių gyvenimo sąlygų vis dažniau džiaugiamės priedu prie algos ar nauja sofa ir vis mažiau įvertiname nematerialius dalykus, pavyzdžiui, turiningai praleistą dieną, gražų gamtovaizdį ar ištikimą šuns draugystę…
Ką išgyvena palikti augintiniai?
Prieglaudose trūksta vietų be namų likusiems globotiniams. Daugelis iš jų čia patenka šeimininkams emigruojant į užsienį. Galime būti nepatenkinti valdžia, kad tiek daug žmonių yra priversti išvykti, tačiau palikti be globos augintiniai yra tik pačių šeimininkų neatsakingumo klausimas. Atiduoti savo augintinį į prieglaudą, numarinti, išmesti į gatvę daugeliui yra toks pat lengvas pasirinkimas, kaip atsikratyti sena, prie interjero nebetinkančia spinta. Išvykstu į užsienį, vadinasi, pasiimu porą batų, megztinį, asmens dokumentą, dar keletą niekučių, o kitką galiu išmesti. Taip pat ir savo geriausią draugą, kuris nebetelpa į lagaminą. Kuriu naują gyvenimą, o seniems daiktams jame nebėra vietos. O ar kas nors pagalvoja, kas atsisveikinimo metu dedasi to „seno daikto“ širdyje? Iš viso, ar suprantam, kad jis apskritai turi širdį, jausmus, kad jam skauda, jis ilgisi…
Priimk augintinį į šeimą ir jis tave mylės labiau nei save
Mes visada prašome šeimininko, kad jis pats nuvestų savo šunelį į voljerą. Paliktas tiesiog prieglaudos kieme jis kelias dienas, o kartais ir savaites, budi prie vartų, tikėdamasis pasprukti ir lėkti ieškoti žmogaus, kuris jį čia ir atvedė. O paties šeimininko voljere paliktas šuo netgi iš pasivaikščiojimo pievose skuba atgal. O jei šeimininkas grįš kaip tik tada, kai jis yra išėjęs pasivaikščioti? Pievose jo gali nesurasti. Jis, kvailytis, skubiai atlieka tai, ko buvo išvestas, ir skuba atgal naiviai tikėdamasis, kad šeimininkas persigalvojo arba tiesiog pajuokavo. Netgi pačiu baisiausiu būdu paliktas šuo ilgiau ar trumpiau vis tiek laukia savojo žmogaus. Ir jam nesvarbu, ar tu esi įmonės direktorius ar bedarbis, labai protingas ar paskutinis mulkis – priimk jį į savo šeimą ir jis mylės tave labiau nei patį save. Ir tik retas šeimininkas yra vertas šitokio atsidavimo…
Emigruoti galima kartu su savo augintiniais!
neatsakingumo, nesuvokimo ir žiaurumo gyvo padaro atžvilgiu, tačiau yra ir tokių žmonių, kurie paprasčiausiai nežino, jog gyvūną išsivežti į užsienį yra įmanoma. Kadangi pati tvarkiau savo šuns dokumentus kelionei į užsienį, pasidalinsiu savo sukaupta informacija su jumis.Šiandien noriu pakalbėti tik apie tuos beglobius, kurie yra išmetami laukan dėl emigracijos. Žinome, kad daugelis taip pasielgia iš
Keturi pagrindiniai reikalavimai, vykstant į bet kurią užsienio šalį:
1. Gyvūnas turi būti identifikuojamas (turi turėti elektroninį lustą), atitinkantį ES reikalavimus. Lietuvoje visose veterinarijos gydyklose implantuojami elektroniniai lustai šiuos standartus atitinka.
2. Gyvūnas turi turėti ES nustatyto pavyzdžio „Gyvūno augintinio pasą“ (jis yra mėlynos spalvos ir turi unikalų numerį). Toks pasas išduodamas tik identifikuotam gyvūnui.
3. Visi vyresni nei 3 mėn. amžiaus gyvūnai (šunys ir katės) turi būti paskiepyti nuo pasiutligės ir kitų virusinių ligų. Paskiepyti gali licenciją turintis veterinarijos gydytojas ir apie tai jis privalo įrašyti „Gyvūno augintinio pase“.
4. Prieš kelionę veterinarijos gydytojas turi patikrinti gyvūno sveikatą ir tai užfiksuoti „Gyvūno augintinio pase“.
Įvykdę šiuos keturis reikalavimus, galite sėkmingai keliauti beveik į visas Europos Sąjungos šalis! Tiesa, jei norite vykti į Didžiąją Britaniją, Airiją, Švediją, Norvegiją, Suomiją arba Daniją, po skiepo turi praeiti ne mažiau kaip 21diena. Todėl nelaukite iki paskutinės minutės, viską tvarkykitės laiku. Vykstant į šias šalis likus ne mažiau nei 24 valandoms, bet ne daugiau nei 120 valandų iki kelionės, veterinarijos gydytojas turi duoti gyvūnui vaistų nuo helmitų, turinčių savo sudėtyje parazikvantelio. Tai gydytojas būtinai turi įrašyti į „Gyvūno augintinio pasą“.
Patarimas: vykdami į Norvegiją turėkite šių vaistų ir duokite jų savo augintiniam per 7 dienas nuo atvykimo į šią šalį.
Keliaujant į JAV ar Kanadą, būtina įvykdyti tuos pačius keturis reikalavimus, o vykti su augintiniu galima tik praėjus 30 dienų po gyvūno paskiepijimo. Vykstant į JAV bei Kanadą taip pat būtina turėti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduodamą kelionės sertifikatą. Norėdami gauti visą reikiamą informaciją apie šį sertifikatą, kreipkitės į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą numeriu (8*5) 24 04 361.
Patarimas: nerekomenduoju kelionės į JAV ar Kanadą planuoti tranzitu per Didžiąją Britaniją, Airiją arba Švediją dėl papildomų veterinarijos reikalavimų, taikomų į šias šalis įvežamiems gyvūnams.
Į Rusiją, Baltarusiją ar Kazachstaną galima vežtis ne daugiau nei du augintinius (sąlygos tokios pačios kaip ir vežant gyvūną į kitas šalis). Gyvūnai turi būti vežami nekomerciniais tikslais. Jeigu vienas savininkas veža daugiau nei du augintinius arba veža juos komerciniais tikslais, papildomai turi būti gautas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatas.
Norėdami vykti į nepaminėtas šalis, informacijos teiraukitės savo veterinarijos gydytojo.
Jeigu planuojate vykti savo automobiliu, sutvarkykite reikiamus augintinio dokumentus, sėskite į automobilį ir važiuokite! Jeigu ketinate keliauti lėktuvu, traukiniu, laivu ar autobusu, sužinokite, kokius vežamų gyvūnų reikalavimus taiko vežėjai.
Kokios sąlygos yra norint augintinį gabenti lėktuvu iš Lietuvos? Gyvūnus skraidina tik „Air Baltic“ oro linijų bendrovė. Nusipirkę kelionės bilietą, susisiekite su šia bendrove mokamu trumpuoju numeriu 1825 ir informuokite, kad vykstate drauge su augintiniu. Tai, žinoma, kainuos papildomai. Taip pat jūsų keturkojis draugas kelionės metu turi turėti jo dydį atitinkantį permatomą narvą. Deja, į Didžiąją Britaniją, Airiją, Jungtinius Arabų Emyratus bei Diuseldorfą (Vokietija) gyvūnų negabena net ir ši bendrovė, tačiau ji jums siūlo išeitį: galite apsilankyti jų internetinėje svetainėje www.airbaltic.lt ir išsirinkti krovinių gabenimo kompaniją, kuri nugabentų jūsų augintinį į šias šalis.
Nors kelionė jūsų geriausiam draugui tikriausiai sukels didžiulį stresą, tačiau jokiu būdu nesumąstykite savo šuneliui ar katinėliui suleisti narkozės, nes jis gali nugaišti. Geriau duokite jam šiek tiek raminamųjų vaistų, tačiau dėl to pasitarkite su veterinarijos gydytoju.
Nors kelionė jūsų augintiniui gali būti tikras išbandymas, stresas, patirtas kelionės metu, bet kuriuo atveju yra mažesnis už skausmą, kurį šeimininkas sukelia jį palikdamas. Tai ne baldas, ne mašina, ne rūbas – tai gyva būtybė, šilta širdis, plakanti prie mūsų kojų. Jeigu įsileidome jį į savo gyvenimą, supraskime, kad esame atsakingi už jį iki paskutinio jo atodūsio. Taip, šie santykiai, kaip ir visi kiti, turi savo kainą: išlaidos, kantrybė, laikas… Tik tas, kuris suvokia, jog ant kitos svarstyklių pusės yra neįkainojami moraliniai dalykai, turi teisę tapti šeimininku. Nes kas daugiau, jeigu ne šuo kasdien išves tave pasivaikščioti? Jeigu ne jis, jūs galit pražiopsoti pačią lietingiausią dieną. O juk taip gražu, kai lyja didžiuliais lašais. Galite nepamatyti paties gražiausio saulėtekio. Galite praleisti galimybę įbristi į pačią giliausią pusnį arba išgirsti pačią gražiausią paukščiuko giesmę. Bet svarbiausia, jūs galite praleisti galimybę būti mylimi neblėstančia ir besąlygiška meile…
„5 pėdučių“ savanorė Simona Šakinytė