Notifikuojama bus visoje Europoje vienodai
Nuo šių metų liepos 11 d. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, pradedamos taikyti 2009 m. patvirtinto reglamento, nustatančio reikalavimus kosmetikos gaminiams, nuostatos.
Įsigaliojus šiems reikalavimams pasikeis pranešimo apie kosmetikos gaminį procedūra. Pranešimus apie rinkai tiekiamą kosmetikos gaminį nuo šiol reikės teikti per bendrą visos Europos Bendrijos Pranešimo (notifikavimo) apie kosmetikos gaminius portalą.
Ši tvarka tiekėjams bus kur kas patogesnė – norint tiekti į bet kurią Europos Bendrijos šalį kosmetikos gaminius, nebereikės kas kartą pranešinėti (notifikuoti) apie gaminius konkrečios šalies kompetentingai institucijai, pakaks pranešimą pateikti vieną kartą Pranešimo (notifikavimo) apie kosmetikos gaminius portale.
Bus vertinamas nepageidaujamas kosmetikos poveikis
Viena iš svarbesnių įsigaliosiančio reglamento nuostatų yra kosmetikos gaminių budros sistemos įdiegimas. Kosmetikos gaminių budros sistema – tai informacijos apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį teikimas, kaupimas ir panaudojimas. Nepageidaujamu poveikiu laikoma žmonių sveikatai kenksminga reakcija dėl įprasto kosmetikos gaminio naudojimo. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad informacija apie poveikį, atsiradusį dėl piktnaudžiavimo ar netinkamo kosmetikos gaminio naudojimo, į šią sistemą nebus įtraukiama.
Nepageidaujamam poveikiui gali būti priskiriama, pavyzdžiui, akis, odą dirginantis, alergizuojantis poveikis, kosmetiniai spuogai (kosmetinė aknė), fototoksinis poveikis, fotosensibilizacija, anafilaksinis šokas, niežulys ir panašūs reiškiniai.
Kompetentinga institucija Lietuvoje – Vilniaus visuomenės sveikatos centras
Lietuvoje kompetentinga institucija, kuriai bus teikiami pranešimai apie nepageidaujamą kosmetikos gaminio poveikį, yra Vilniaus visuomenės sveikatos centras. Sveikatos apsaugos ministro pavedimu parengtas Informacijos apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį teikimo, kaupimo ir panaudojimo tvarkos aprašo projektas, kuris gegužės 8 d. pristatytas ir kosmetikos gaminių gamintojams jiems surengtame seminare.
Taigi nuo liepos 11 d. kosmetikos gaminių tiekėjai, platintojai, gavę informaciją apie įtariamą kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį, privalo pateikti ją Vilniaus visuomenės sveikatos centrui. Tokią informaciją įstaigai gali teikti ir gydytojai ar patys vartotojai tiesiogiai.
Teikiant informaciją reikės nurodyti kosmetikos gaminio bei gamintojo pavadinimą, vartotojo duomenis, informaciją apie nepageidaujamo poveikio rimtumą ir kitus su poveikiu susijusius duomenis, pavyzdžiui, nurodyti, kad kosmetikos gaminio vartojimas sukėlė laikiną ar nuolatinį funkcijos sutrikimą, dėl vartojimo asmuo atsidūrė ligoninėje, iškilo grėsmė gyvybei. Šie faktai turi būti patvirtinti gydytojo.
Vilniaus visuomenės sveikatos centre gauta informacija bus įvertinta ir perduota kitų valstybių narių kompetentingoms institucijoms. Duomenys apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį bus vertinami vadovaujantis priežastingumo vertinimo metodu. Bus aiškinamasi, ar atsiradę simptomai tikrai susiję su kosmetikos gaminio naudojimu. Nustačius tam tikrą ryšį, kuris gali būti „labai tikėtinas“, „tikėtinas“, „abejotinas“, „netikėtinas“, „atmestinas“, bus imamasi atitinkamų veiksmų.
Taigi, kosmetikos gaminių budros sistema padės nustatyti nepageidaujamą kosmetikos gaminio poveikį sukeliančias priežastis ir, esant būtinybei, teikti siūlymus dėl teisinio reglamentavimo tobulinimo, kad būtų užtikrinta labai gera žmonių sveikatos apsauga.