Pradinis / Lietuviai svetur / NORVEGIJA. Kovo 11-ąją Rogalando lietuviai surengė įspūdingą šventę

NORVEGIJA. Kovo 11-ąją Rogalando lietuviai surengė įspūdingą šventę

Kovo 11 dienos prisiminimai dar ilgai neišdils iš Rogalando lietuvių atminties. Rogalando lietuvių bendruomenės istorijoje pirmą kartą vyko tokia didelė šventė.

11 valandą Kvernelando mieste, „Samfunnshus“ salėje, prasidėjo Kaziuko mugė, kurią organizavo Rogalando lietuvių bendrijos (RLB) Amatų komitetas. Nuaidėjus vidurdienio 12 valandos laikrodžio dūžiams, suskambo Sauliaus Trepekūno vadovaujamo Bryne Musikkorps pučiamųjų orkestro grojamos Lietuvos ir Norvegijos himnų melodijos.

Pradėdami Kovo 11-osios minėjimą, teatro „Arti“  aktoriai Jurgita Gailiūtė ir Dainius Vengelis tarti žodžio kvietė Lietuvos ambasadorę Norvegijos Karalystėje Izoldą Bričkovskienę, Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkę Dalią Henkę, bei RLB pirmininką S. Trepekūną. Bet vien kalbomis viskas nesibaigė. Kaip susitarę, visi turėjo atsivežę dovanų ir jomis džiugino vieni kitus. Susirinkusiuosius savo pasirodymu stebino iš Stokholmo atvykęs lietuvių liaudies šokių kolektyvas „Baltija“. Grojo Hommersak skolekorps vaikų pučiamųjų orkestras, vadovaujamas S. Trepekūno.

Muzikos melodijoms pritilus, pagreitį įgavo Kaziuko mugė. O praėjus gerai valandai aktorių balsai sutrikdė prekybos šurmulį – surinkę tris komandas jie paskelbė protmūšio pradžią. Išsirinkę kapitonus ir sugalvoję pavadinimus, komandų dalyviai kibo į Lietuvos kultūros, istorijos ir kalbos patikrinimo egzaminą. Už gerą pasirodymą visos komandos gavo po prizą.

Vakarop, kai 20 prekyviečių savininkai pavargo ir krovėsi savo daiktus, aktoriai kvietė ištvermingiausius bei naujai atėjusius dalyvius sutelkti dėmesį. Bendruomenės nariai krovė ant stalų savo gamintus valgius. Vakarinė programa buvo skirta Rogalando lietuvių bendrijos 5 metų gimtadieniui paminėti. Bendrijos pirmininkas apžvelgė nuveiktus darbus, įvertino finansinę padėtį, papasakojo atsiradusias tradicijas. Renginio organizatorė Laimutė Skiudulė pristatė savo išleistą RLB narių, renginių, įvairiausios veiklos, nuotraukų albumą. Garbūs svečiai vėl sveikino ir vėl kažką surado neišsenkančiame dovanų šaltinyje. Ambasadorė perskaitė savo ir užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus sveikinimą. Būsimasis garbės konsulas Tor Alm džiaugėsi sėkminga bendruomenės veikla. O toliau nenuilstantys „Baltijos“ šokėjai vėl džiugino polka ir lietuvių liaudies melodijomis.

Aktoriai surengė tikrą tautų puotą. Kiekvieno stalo dalyviai buvo kviečiami kaip tam tikros tautos atstovai ir turėjo atlikti tai tautai būdingą pasirodymą. Vėliau vyko chorų karai, o visa publika audringai sprendė jų likimą.

Renginiui buvo ruošiamasi iš anksto. Parašytas projektas, jam Užsienio reikalų  ministerija skyrė 1000 eurų. Tor Alm ir Ingrida Andriekienė Alm rėmė finansiškai. Daug žmonių geranoriškai dirbo ir įvairiai prisidėjo, kad renginys įvyktų. Jie rūpinosi taip, tarsi tai būtų buvusi jų asmeninė šventė.  Renginyje Rogalando vaikų laisvalaikio centro „Draugystė“ mokytojos pardavinėjo tėvelių ir vaikų pagamintus palankaus vėjo malūnėlius ir onkologinėmis ligomis sergančių vaikų fondui „Rugutė“ surinko 5240 kronų. Virginijus ir Aurelija Dambrauskai nemokamai įsteigė daug prizų. Renginių teatras „Arti“ bei garsistas Gintaras Sieniukevičius renginį vedė nemokamai. „Baltijos“ kolektyvas  atskrido savomis lėšomis ir pasirodymą taip pat dovanojo nemokamai. Pasak pagrindinės organizatorės L. Skiudulės, tai – didelis meilės Lietuvai pavyzdys ir įrodymas, kad lietuviai yra vieningi.

Zenonas Mačiulaitis

Nuotraukos Lino Tautkevičiaus ir Gitanos Gudauskaitės

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top