Pradinis / Lietuviai svetur / NORVEGIJA. Lietuvių kalėdinės šventės

NORVEGIJA. Lietuvių kalėdinės šventės

Gruodžio 15 dieną Voll bendruomenės namuose („Bore samfunnshus“) įvyko Rogalando lietuvių bendrijos vaikų ir suaugusiųjų kalėdinės šventės. Vaikų šventė išsiskyrė iš ankstesnių tuo, kad kalėdiniame vaidinime atsidūrė naujas nematytas svečias – personažas Grinčas.

Stebuklingu kalėdiniu laikotarpiu mokytojos, pasipuošusios raudonais rūbais, tapo nykštukais, sveikino susirinkusius Kalėdų proga ir vaikus kvietė eglutei gaminti papuošalus. Beplušančius vaikus pertraukė piktas, ausis užsikimšęs Grinčas, niurgzdamas, vaipydamasis, kraipydamasis išmėtė dovanas. Komplikuotą padėtį pradėjo taisyti mergaitė. Ji užmezgė dialogą su nelauktu svečiu, paėmusi jį už rankos, kviesdama tempė pažiūrėti, kokie vaikai laimingi ruošdamiesi Kadėdoms. Kol šventės dalyviai įdėmiai žiūrėjo kalėdines vaikų sulėktuves ir animacinį filmą „Olafo žiemos nuotykiai“, Grinčas pavogė eglutę.

Tuo metu Linos Vingienės vadovaujamas vaikų choras ir ansamblis „Šeimyna“ dainavo kalėdines dainas. Grinčui prabudo sąžinė, jis ėmė jaustis nemaloniai, o kai pasikalbėjo su mergaite, netgi susigėdo. Jis atnešė eglutę ir pastatė scenos viduryje, o tėvai su vaikais pabaigė ją puošti namuose gamintais papuošalais ir įžiebė lemputes. Tada laimingi šoko ratelius: „Pasėjau žilvitį tėvelio sodely“, „Šiaudų batai“. Taip bešokančius užklupo pats Kalėdų Senelis. Jis pasiūlė šokti „Stovi miške nameliukas“, o kai pavargo, atėjo metas ir dovanų dalyboms. Kai dovanos buvo išdalytos, visi nekantravo nusifotografuoti su Kalėdų Seneliu.

Ruošiantis šiam kalėdiniam renginiui buvo įdėta daug pastangų. Tėvai sukūrė nuostabias salės dekoracijas, pagamino eglutei žaisliukus ir jau iš vakaro papuošė salę. Mokytojos galvojo, kūrė, repetavo, pačios šoko ir su vaikais. Kaip ir kiekvienais metais, dovanos keliavo iš Lietuvos – lietuviškos.

Sutemus toje pačioje salėje plušo savanoriai dengdami stalus ir stumdydami kėdes. Šokėjai repetavo paskutinį šokį, choristai apšildė balso stygas, dalyviai užpildė likusias salės tuščias vietas. Ir kai laisvos vietos buvo užsėstos, renginio vedėjai Gintautas ir Daiva Skiuduliai pristatė vakaro programą.

Sveikinimo žodį tarė Rogalando lietuvių bendrijos pirmininkas Saulius Trepekūnas. Kalbėjo vienintelis lietuvis, Norvegijos lietuvių sielovada besirūpinantis kunigas, Valdemaras Lisovskis. Lietuvius sveikino bei apie konsulatą ir nuveiktus darbus pasakojo Stavangerio garbės konsulas Toras Almas (Tor Alm). Jau tradicija tapusius bendruomenės narių apdovanojimus vedė Zenonas Mačiulaitis. Už nuopelnus lietuvių bendrijai buvo apdovanota apie 40 žmonių, kuriuos išrinko patys bendrijos nariai.

Vynus, jų degustavimą pristatė vyno ir maisto derinimo specialistė Jolanta Ulys. Rogalando lietuvių bendrijos teatralizuotos muzikinės pasakos „Eglė žalčių karalienė“, skirtos atkurtos Lietuvos 100-mečiui paminėti, filmą sumontavo ir pristatė Julius Berger. Kad Rogalando lietuviai būtų patenkinti ir pasijustų kaip tikroje šventėje, vaišėmis rūpinosi Viktorija ir Ugnius Jagminai bei Lukas Kutka. Nors tai buvo suaugusiųjų šventė, bet Kalėdų Senelis nepamiršo ir jų. Tik vietoj eilėraščių deklamavimo paprašė, kad žmonės, susėdę prie atskirų stalų, sudainuotų po lietuvišką dainą. Senelis buvo labai dosnus, nė vienas neliko neapdovanotas. Išvynioję dovanas nustebusiais veidais vieni į kitus žiūrėjo ir vienas kitam rodė, ką gavo.

Kalėdinėmis dainomis džiugino Linos Vingienės vadovaujamas Rogalando lietuvių mišrus choras „Oktava“ bei ansamblis „Šeimyna“. Šoko Rogalando lietuvių liaudies šokių kolektyvas „Jorė“, vadovaujamas Inetos Trepekūnės, bei duetas – 2008 metų Lietuvos čempionas jaunimo šokių grupėje Dominykas Kutka ir Vaida Mažonytė. Pasibaigus oficialiai programai žmonės gerai pasilinksmino.

Šventei buvo daug ruošiamasi: dėliojama programa, atrenkami muzikos kūriniai, sukurti šventės skelbimai, registruojami dalyviai, vyko meno kolektyvų repeticijos ir t. t., bet visas šias pastangas vainikavo sukurta gera nuotaika ir pasitenkinimas savo pastangų rezultatu.

Zenonas Mačiulaitis

Nuotraukos Rogalando lietuvių bendrijos archyvo

Renginius filmavo Julius Berger

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top