Pradinis / Lietuviai svetur / NORVEGIJA. Rogalando lietuviai sutiko misiją vykdantį Klaipėdos universiteto burlaivį „Brabander“

NORVEGIJA. Rogalando lietuviai sutiko misiją vykdantį Klaipėdos universiteto burlaivį „Brabander“

Liepos 10 dieną 15 valandą Stavangerio uoste Rogalando lietuvių bendruomenė, plevėsuojant Lietuvos ir Norvegijos vėliavoms, sutiko atplaukusį Klaipėdos universiteto burlaivį „Brabander“.

Tolumoje pamačius laivą pradėjo dažniau plakti širdis, tarsi būtum pamatęs dalelę Lietuvos. Laivui priartėjus susirinkę tautiečiai uždainavo „Ant kalno mūrai“, o pradėjus švartuotis: „Oi laukėm laukėm, mes svetelių laukėm“.  Apie Stavangerį papasakojo bei bendruomenę pristatė Zenonas Mačiulaitis. Sveikinimo žodį pasakė būsimasis Stavangerio garbės konsulas Toras Almas. Bendruomenės atstovai, pasipuošę tautiniais kostiumais, svečiams įteikė namuose keptos duonos kepalą, kaip lietuvių kultūros simbolį. Kad ir kur pasaulio platybėse sutiktum lietuvių, ten rastum lietuvišką kultūrą ir girdėtum lietuvių kalbą. Senais laikais duonos kelio patekimas ant stalo buvo ilgas ir sunkus, kaip ir ši „Brabanderio“ kelionė.

Kapitonas Valdemaras Vizbaras pristatė įgulą, o Stavangerio lietuvius sveikino ir į vidų kvietė pasisvečiuoti bei apžiūrėti burlaivio prof. dr. Virginijus Venskutonis. Burlaivio įgula rodė laivą, mokė specialių laivo patalpų pavadinimų. Buvo labai įdomu matyti, kaip viskas logistiškai apmąstyta ir kiekviena laivo kertelė išnaudota kam nors padėti. Ypač vaikai buvo patenkinti įsivaizduodami save kapitonais ir šturmaninėje (valdymo patalpa) sukinėdami šturvalą, liesdami virves, žiūrėdami per iliuminatorių, sėdėdami kapitono kajutėje. Bendruomenės valdybos nariams kapitonas įteikė kepuraites ir marškinėlius su „Brabanderio“ inicialais. Įgula buvo labai draugiška ir vaišinga. Vaišino lietuviška duona ir lašinukais, kava ir lietuviškais saldainiais, virtu kompotu. Kas liko ilgiau, buvo pavaišinti tik ką pagamintais šaltibarščiais su bulvėmis. Buvo labai įdomu klausytis įvairiausių daug apkeliavusio kapitono nuotykių. Rogalando lietuviai sužinojo, kad šalia ekspedicijos misijos burlaivyje atliekami ir moksliniai tyrimai. Viešnagės pabaigoje tarsi perėmėme įkvėpimą žmonių, pasiryžusių priimti sunkų ir varginantį iššūkį dėl kilnaus tikslo.

Burlaivis „Brabander“, minint Klaipėdos universiteto 25-ąjį jubiliejų ir šalies gimtadienį, leidosi į ilgiausią per 10-metį ekspediciją – iš Lietuvos aplink Islandiją ir atgal. Vienas iš ekspedicijos tikslų – supažindinti visuomenę su Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, formavimusi ir raida, pristatyti šalies jūrinio mokslo pasiekimus ir potencialą. Kelionės tolimiausias taškas – Islandija – pasirinkta neatsitiktinai. Žinios pasauliui apie nepriklausomą Lietuvą skleidimu bus išreikšta pagarba šaliai, kuri 1990 metais kovo 11 dieną pirmoji pripažino paskelbtą Lietuvos nepriklausomybę. Klaipėdos uostą burlaivis paliko birželio 25 dieną, o grįžti numatyta rugsėjo 10 dieną.

„Brabanderio“ ekspedicija į Islandiją – tai pirmasis renginys iš Lietuvos nepriklausomybės ir Klaipėdos universiteto įkūrimo 25-erių metų sukaktims paminėti suplanuotų jūrinių renginių ciklo „Užmirštos LDK ir Abiejų Tautų Respublikos karinio laivyno pergalės“. Jo metu Skandinavijos, Islandijos, Farerų salų, Jungtinės Karalystės uostuose bus demonstruojama Lietuvos valstybingumo simbolika, vykdomos parodomųjų vėliavų pagerbimo ceremonijos, tikimasi susitikti su pasaulio lietuviais, kartu prisiminti svarbiausius karinio laivyno įkūrimo istorinius faktus ir jų reikšmę Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, formavimuisi. Jubiliejinių renginių ciklą papildys fotografijų paroda, menanti istorinio ir dabartinio šalies karinio laivyno vystymąsi bei veiklą, vyks paskaitos, skirtos prisiminti ir įprasminti Salacgryvos ir Olivos jūrų mūšiams, kuriuose dalyvavo Abiejų Tautų Respublikos karinis laivynas (http://apc.ku.lt/index.php/brabander-zygis/).

Zenonas Mačiulaitis

Nuotraukos Lino Tautkevičiaus

Komentaras

  1. Tik nuotrauka su buteliu isimkit ir bus labai gazu. 🙂

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: