Pradinis / Lietuviai svetur / NORVEGIJA. Šimtmečio bėgimas „Penki už Lietuvą“ Rogalande

NORVEGIJA. Šimtmečio bėgimas „Penki už Lietuvą“ Rogalande

Birželio 10 dieną parke aplink Vannasseno ežerą Rogalando lietuviai jungėsi prie viso pasaulio lietuvių akcijos ir bėgo penkis kilometrus už Lietuvą.

Virš starto ir finišo linijos plevėsavo Lietuvos, Norvegijos ir „Penki už Lietuvą“ bėgimo vėliavos. Greta ant stalų dalyvių laukė medaliai.

Renginį organizavo Valdas Rubel, Vaidas Pručinskas ir iš Lietuvos atvykęs Mantas Blažonis, jiems talkino būrys padėjėjų. Jie atliko labai didelį darbą. Į renginį socialinio tinklo feisbuko grupėse kvietė sukurtais kūrybiškais filmukais. Lietuvius ragino ne tik bėgti, bet ir susiburti, pabūti kartu ir palaikyti bėgančius. Atsivežė garso kolonėles, surado būrį dosnių rėmėjų.

Dalyviai registravosi, segėsi numerius, piešė geltonos, žalios ir raudonos spalvų vėliavėles ant veidų. Prieš bėgimą visi nuo mažiausio iki vyriausio darė apšilimo mankštą. Praeidami norvegai teiravosi, koks ir kieno renginys čia vyksta.

Bėgime rungėsi ne tik vyrai, moterys, bet ir šeimos. Tiesa, šeimos nariai bėgo tik simbolinį dviejų kilometrų atstumą. Patys mažiausieji greitai atsidurdavo ant tėčių pečių ar mamų rankų. Dar nemokančius bėgioti tėvai bėgdami vežė vaikų vežimėliuose. Visi kantriai laukė, kol mažieji baigs bėgimą.  Pirmoji, gerokai atsiplėšusi nuo kitų, finišo liniją kirto Austėja Liubertaitė. Antra buvo Emilija Mačiulaitytė, o trečią vietą užėmė  Brigita Bazytė.

12 valandą mišri vyrų ir moterų grupė kirto starto liniją. Bėgimo trasa organizatorių buvo parinkta sunkesnė – su įkalnėmis ir nuokalnėmis. Prieš tai trejus metus „Penki už Lietuvą“ bėgimas vykdavo lygioje trasoje. Moterų rungtyje pirmoji finišo liniją kirto Vilma Lukauskaitė (27 min. 30 sek.), antra vieta atiteko Tomai Mockutei (27 min. 45 sek.). Tik dviem sekundėmis atsiliko ir trečią vietą užėmė Snieguolė Elijošienė (27 min. 47 sek.). Vyrų kategorijoje pirmieji per tą patį laiką 5 kilometrus įveikė Vaidas Pručinskas ir Laimis Verbliugevičius (20 min. 45 sek.). Antras buvo Mantas Kabelis (21 min. 7 sek.), o trečia vieta atiteko Lukui Nausėdai (22 min. 22 sek.).

Bėgime dalyvavo 68 bėgikai. Visi jie buvo apdovanoti dalyvio diplomais ir medaliais. O prizininkai gavo marškinėlius su Pasaulio lietuvių bėgimo inicialais bei rėmėjų įsteigtą prizą – po knygą „Rogaland Norway. A View From Above“ („Rogalandas, Norvegija. Vaizdas iš viršaus“). Vaikai dalyvavo loterijoje ir vienam jų atiteko naujas supakuotas dviratis, kita dalyvė laimėjo „Casio“ laikrodį, o kitiems šešiems teko po vieną 500 kronų pirkimo čekį.

Apdovanojimus įteikė Lietuvos garbės konsulas Stavangeryje Toras Almas (Tor Alm). Jis ne tik kabino medalius ant kaklo, bet ir prieš tai su žmona Ingrida Andriekiene-Alm fiksavo atbėgusiųjų laiką. Organizatoriai vien bėgimo rezultatais neapsiribojo – sugalvojo ir daugiau nominacijų. Apdovanoti gražiausiai pasipuošę tautine atributika, bėgikai su vaikų vežimėliais, jauniausias bėgikas suaugusiųjų rungtyje dvylikametis Markas Stangeland. Net ir atbėgę paskutiniai nebuvo pamiršti. Oficialioji dalis baigėsi įsiamžinimu bendroje nuotraukoje. Dalyviai vaišinosi šakočiais, vaisiais, sultimis. Kadangi dėl sausros Stavangeryje negalima naudoti grilio, atsinešė elektrines vaflines ir kepė vaflinius blynus. Pabaigoje emocijoms nuraminti atliko jogos pratimus, kurių mokė Agnė Patriubavičiūtė.

Ankstesnių „Penki už Lietuvą“ renginių organizatorė Lina Mikšytė, praėjus renginiui, feisbuko grupėje kvietė padėti Lietuvos žmonėms, kuriems to labiausiai reikia: „Per renginį „Penki už Lietuvą“ būta daug gražių žodžių, šypsenų, džiaugsmo, dėmesio ir kt. gerų emocijų. Puiku – tai ir buvo keletas iš šio renginio tikslų, t. y. skleisti pozityvumą, skatinti draugiškumą, ugdyti pilietiškumą bei propaguoti sveiką gyvenimą, judėjimo laisvę ir pan. Tačiau tai ne viskas, dar vienas tikslas – praplėsti gerumo ribas ir pakviesti neapsiriboti tik savo kiemu, savo šeima, savo komforto zona… Lietuvoje yra daug kenčiančių nepriteklių, trūksta elementarių gyvenimui būtinų dalykų. Visiems nepadėsime, visų neaprengsime ir visų nepaguosime, bet stenkimės, kiek mūsų jėgos šiandien leidžia, duos Dievas, jų (jėgų ir galimybių) atsiras vis daugiau ir daugiau…“

Šiemet minimos Sąjūdžio 30-osios ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtosios metinės. Tai mūsų laisvės iškovojimo momentai. Tautiečiai bėgo su mažyliais, tarsi laisve nešini perduoti ją kitai kartai. Mažieji bėgo, nes jų tėvai taip darė, o tėvai taip darė, kad jų vaikai nepaliktų laisvės likimo valiai – neštų, puoselėtų ir perduotų ją kitai kartai.

Zenonas Mačiulaitis

Nuotraukos Juliaus Miltenio

Komentaras

  1. O kur buvo skelbiama info? Pražiopsojau…

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: