Pradinis / Lietuviai svetur / Norvegijos mokytojai lituanistai vienijasi į Švietimo tarybą

Norvegijos mokytojai lituanistai vienijasi į Švietimo tarybą

Paskutinis balandžio savaitgalis buvo itin turiningas ir intensyvus Norvegijos lietuvių bendruomenei. Lietuvos ambasadoje Osle šeštadienį vyko pirmasis Norvegijos lituanistinių mokyklų mokytojų suvažiavimas, kurio iniciatorė buvo LR ambasada Osle ir Oslo lituanistinės mokyklos „Gintaras“ vadovė Jolanta Markevičienė. Jame dalyvavo garbūs svečiai iš Lietuvos – tai Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė, Švietimo ir mokslo ministerijos užsienio lietuvių skyriaus vedėja Virginija Rinkevičienė ir dailės terapijos taikymo asmenybės ugdyme Lietuvoje pradininkė Marija Mendelė-Leliugienė, taip pat Šiaulių Medelyno progimnazijos direktorė Ingrida Mazrimienė ir mokytoja metodininkė Sonata Daugėlienė bei programos Renkuosi Lietuvą atstovai Justinas Uba ir Indrė Lechtimiakytė.

Suvažiavimo metu įsteigta Švietimo taryba – nuo šiol ji vienys visas lituanistines mokyklas, kurių Norvegijoje yra net dvylika. Taryba, sudaryta iš mokyklų vadovų,  palengvins mokyklų darbą, padės įveikti sunkumus, su kuriais susiduria dažna lituanistinė mokykla, atsakys į kylančius klausimus. Kol Švietimo taryba išsirinks savo valdybą, švietimo klausimais rūpinsis Norvegijos lietuvių bendruomenių tarybos (NLBT.no)  pirmininko pavaduotoja švietimui Edita Jakubkienė.

Užsienio lietuvių skyriaus vedėja V. Rinkevičienė pristatė švietimo naujovių ir švietimo aktualijų sklaidą užsienyje. Jesper Juul mokyklos FAMILY LAB lektorė ir egzaminų komisijos prie Norvegijos švietimo ministerijos narė L. Baltrukonienė skaitė pranešimą apie dvikalbio vaiko kompetenciją ir kūrybingumą, viešnios iš Šiaulių Medelyno progimnazijos I. Mazrimienė ir S. Daugelienė aptarė vaikų socialinės ir kūrybingumo kompetencijų formavimą laisvojo ugdymo paradigmos kontekste. Pranešimą apie vaikų veiklos motyvavimo aspektus tautiškumo ugdyme, kuris yra vienas iš pagrindinių lituanistinių mokyklų uždavinių, skaitė mokyklos „Gintaras“ mokytoja V. Liagienė.

Išklausę pranešimų mokytojai buvo kviečiami į darbo grupes, jose aptarė mokymosi metodus, metodinės medžiagos pasirinkimo kriterijus, dalijosi gerąja patirtimi, aktualijomis bei problemomis, su kuriomis tenka susidurti mokytojams, dirbantiems lituanistinėse mokyklose.

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė džiaugėsi tokia Norvegijos lituanistinių mokyklų mokytojų iniciatyva, noru apžvelgti ir gerinti savo darbo kokybę, dalytis patirtimi ir mokytis iš kitų dirbant visai lietuvių tautai svarbų darbą – išsaugant išeivijos jaunųjų kartų tautiškumą.

Gegužės 1 dieną Lietuvos Respublikos ambasadoje Osle surengtas kitas renginys sulaukė ne ką mažiau dėmesio. Tai buvo neeilinė šventė – jubiliejinė 10-oji meninio skaitymo popietė „Kaip gerai, kaip gerai, kad aš tave turiu…“, skirta Motinos dienai paminėti.

Pirmojo, 2006 metais pradėto rengti meninio skaitymo konkurso iniciatorė buvo Oslo lietuvių bendruomenės lituanistinės mokyklos „Gintaras“ mokytoja Ramutė Jablonskienė, o globėja – tuometinio ambasadoriaus A. Eidinto žmona Birutė. Per tą laiką renginyje apsilankė tokie garsūs rašytojai ir vaikiškų knygų autoriai kaip V. V. Landsbergis, Sigutė Ach, R. Černiauskas, K. Kasparavičius, R. Šerelytė ir kiti. Tęsdama tradiciją, konkursą rengia OLB sekmadieninė mokykla „Gintaras“, o globoja Lietuvos Respublikos ambasada.

Tradicija tapusiame ir šiemet dešimtąjį gimtadienį švenčiančiame renginyje apsilankė net 40 dalyvių iš įvairių Norvegijos lituanistinių mokyklų. Mokiniai kartu su tėveliais atvyko ne tik iš Oslo, bet ir iš Drammeno, Askerio, Bergeno ir kitur. O pernai renginys netgi buvo virtęs tarptautiniu – jame dalyvavo Fredrikstado Gimtosios kalbos ugdymo centro vadovės R. Ardavičienės ruošti mokiniai iš Londono.

Renginyje dalyvavo ir juo džiaugėsi jau minėtos viešnios iš Lietuvos. Tai Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė, užsienio lietuvių skyriaus vedėja V. Rinkevičienė ir dar viena vaikų ir jų mamyčių labai laukta viešnia, vaikiškų knygų dailininkė ir „Kakės Makės“ knygų autorė Lina Žutautė.

Meninio skaitymo popietėje buvo galima išgirsti įvairių eilėraščių – nuo V. Palčinskaitės, A. Matučio, J. Erlicko iki tokių Lietuvos poezijos grandų, kaip Maironis, J. Aistis ar Just. Marcinkevičius, kūrybos.

Po skaitymų renginio dalyviai buvo kviečiami įsitraukti į kūrybines dirbtuves pagal knygos „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“ istoriją, kurias rengė „Kakės Makės“ knygų autorė L. Žutautė.

Konkursas buvo kaip niekad gausus dovanų. Visi renginio dalyviai apdovanoti Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtais prizais – juos asmeniškai įteikė švietimo ir mokslo ministrė – bei vardiniais diplomais ir lietuviškomis knygomis.

Praūžęs lietuvybės savaitgalis džiugina žinia apie išeivijos lietuvių norą, darbą ir dedamas begalines pastangas ne tik išsaugoti, bet ir ugdyti savo atžalų tautinį identitetą.

Parengė Lietuvos edukologijos universiteto lietuvių filologijos studentė Greta Masilionytė

Oslo lietuvių bendruomenės (Sauliaus Pagojaus) nuotraukos

Komentaras

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top