Pradinis / Lietuviai svetur / Norvegijos nacionalinės dienos šventėje norvegų žvilgsnius traukė būrys tautiškai pasipuošusių lietuvių

Norvegijos nacionalinės dienos šventėje norvegų žvilgsnius traukė būrys tautiškai pasipuošusių lietuvių

Gegužės 17 dieną Rogalando lietuvių bendruomenė dalyvavo Norvegijos nacionalinėje šventėje. 16 valandą rinkosi komunos paskirtoje vietoje  ir ruošėsi kartu su visais šventės dalyviais žygiuoti eisenoje pagrindinėmis Stavangerio gatvėmis. Vieni kitiems veidus dažė geltonos, žalios ir raudonos spalvos linijomis, tikrino, ar tvarkingai atrodo rūbai – lietuviški tautiniai kostiumai.

Norvegai Konstitucijos dieną, kurią paskelbė 1814 metais, švenčia su dideliu pasididžiavimu. Vyksta įvairūs renginiai. Groja orkestrai. Mieste šurmuliuoja minios žmonių. Norvegijos vėliavų jūra nusidriekia ištisomis gatvėmis. Dauguma norvegų į aikštes išeina su savo tautiniu kostiumu „Bunad“, pasipuošę savo vėliavos spalvų – raudonos, baltos ir mėlynos – atributais. Vieni kitus sveikina: „Gratulere med dagen“(„Sveikinu su diena“).

Lietuviai ėjo su savo bendrijos vėliava ir lietuviškomis, norvegiškomis vėliavėlėmis. Žmonių minios, sudariusios gatvėse nenutrūkstamą koridorių, stebėjo žygiuojančiuosius. Eisenoje dalyvavo apie 90 įvairių organizacijų. Kadangi  lietuviai pirmą kartą oficialiai dalyvavo šventėje, norvegai labai smalsiai žiūrėjo į tautinius kostiumus ir stengėsi atpažinti, kokiai šaliai atstovaujama. Kadangi Stavangeris – daugiatautis miestas, tai ir šventėje dalyvauja daugybės tautų atstovai. Lietuviai žygiavo už tailandiečių. Pastarieji visą kelią linksmino muzika, šokiu, sveikindami žiūrovus. Karštu temperamentu audrino, o jų pelnyti aplodismentai palydėdavo šiaurietiškesnius lietuvius.

Norvegai labai daug dėmesio skiria vaikų patriotiniam ugdymui. Neretai išvysi vaikus aprengtus tautiniais rūbais, bet nė vieno šventėje dalyvaujančio vaiko neišvysi nepapuošto norvegiškos vėliavos spalvomis. Vaikai pratinami dalyvauti  visuomeniniame gyvenime. Jie net turi savo atskirą Konstitucijos dienos minėjimo dalį – vaikų traukinuką, vadinamą „Barnetoget“.  Su tėvais ir mokytojais atstovauja savo mokykloms. Su treneriais ir uniformuoti – sporto komandoms. Vaikų organizacijos nešasi vėliavas ir eina su savo vadovais. Sveikina dalyvius ir  žiūrovus skanduodami įvairiausius šūkius, dainuoja dainas, mojuoja vėliavomis ir ploja džiaugdamiesi savo valstybe. Nesibaigiantis energijos užtaisas.

Pasiteiravus komunos atstovų, kaip pavyko šventė, jie teigė esantys labai patenkinti lietuvių dalyvavimu ir kvietė kartu švęsti kitais metais. Lietuvių bendruomenės dalyvavimu, detalių derinimu rūpinosi Linas Tautkevičius ir Zenonas Mačiulaitis. Pasak jų, nuostabų įspūdį palieka laimingi, pakiliai nusiteikę žmonės – gera prisidėti prie jų gražių emocijų.

Norvegija – viena iš pirmųjų valstybių, pripažinusių Lietuvos nepriklausomybę. Ji Lietuvoje finansuoja architektūrinių pastatų, turinčių išliekamąją kultūrinę vertę, restauravimą, su NATO misija saugo mūsų šalies oro erdvę. Pastatė suskystintųjų gamtinių dujų laivą-saugyklą „Independence“ ir padėjo užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. Norvegija – draugiška šalis.

Zenonas Mačiulaitis

Nuotraukos Lino Tautkevičiaus ir Juliaus Miltenio

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top