Ko gero, jau šimtą kartų teko girdėti, jog norint gauti darbą bene svarbiausią vaidmenį atlieka žmogaus gebėjimas sukurti gerą pirmąjį įspūdį per darbo pokalbį. Bet ar žinojote, kad galima sukurti darbą užtikrinantį įspūdį nė neįžengus į darbo pokalbio vietą? Tai iš tiesų įmanoma, tik tam reikia šiek tiek laiko ir pastangų!
1. Išblizginkite savo internetinį kambarį. Ko gero, ne naujiena, kad darbdaviai peržvelgia jūsų socialinių tinklų paskyras. Kaip manote, ar įmonės, kurioje norite darbintis, atstovas liktų sužavėtas jūsų itin audringo vakarėlio nuotraukomis, ar didesnį įspūdį paliktų jūsų inteligentiškumą ir išmanymą tam tikroje srityje rodantys įrašai, straipsniai, kuriais dalijatės?
Žinoma, su jumis susijusio informacijos srauto, kurį darbdaviai aptinka, negalite visiškai kontroliuoti, pavyzdžiui, gal to audringo vakarėlio nuotraukas įkėlė jūsų draugai. Tačiau didelę dalį informacijos galite panaikinti ir patobulinti. Nuo ko pradėti? Pirmiausia pabandykite informacijos apie save paieškoti per „Google“. Gal aptiksite seniai rašytą ir pamirštą tinklaraštį, kuriame išdėstytos mintys neprisidėtų prie jūsų teigiamo įvaizdžio. Taip pat atnaujinkite visas savo paskyras: „Facebook“, „LinkedIN“, „Google+“, „Twitter“. Pasistenkite, kad visur būtų jūsų vardas ir pavardė, o ne koks juokingas ir vaikiškas slapyvardis! Beje, galite susikurti asmeninį tinklalapį ir ten skelbti visą svarbiausią informaciją apie save, savo darbus ir patirtį. Bet tai nebūtina, jei visiškai susitvarkote savo socialinių tinklų paskyras.
2. Užmegzkite neformalių ryšių. Galbūt pažįstate ką nors toje įmonėje, į kurią kreipėtės dėl darbo? Geras žodis apie jus iš kolektyvui pažįstamo žmogaus jau prideda papildomų taškų jūsų kandidatūrai! Jei nieko nepažįstate, turėtumėte panaršyti socialiniuose tinklapiuose, pavyzdžiui, „LinkedIN“, ir pabandyti užmegzti ryšius virtualiai. Neformaliai pabendravus, taip pat tikėtina sulaukti užtarimo. O jeigu nepavyksta rasti kontaktų virtualioje aplinkoje, pabandykite surengti informacinį pokalbį įmonėje, kurioje norėtumėte dirbti. Nueikite ten pasirengęs: pasidalykite savo netradicinėmis idėjomis arba bent jau pasiruoškite protingų klausimų apie darbovietę. Palikęs gerą įspūdį konsultuojančiam žmogui, neabejotinai sulauksite užtarimo!
3. Pasiūlykite savo idėjų! Ar galima geriau parodyti darbdaviui, kad esate tinkamas darbui, nei atliekant tą darbą? Rinkodaros specialistė Ashley Faus, prisimindama savo darbo paieškas, pasakoja, kad dar prieš eidama į darbo pokalbį įmonei išsiuntė tam tikras savo idėjas, prisegė reklaminius maketus, tikslinių grupių aprašus bei finansines prognozes. ,,Kolektyvas liko sužavėtas mano tyrimo, pastabumo detalėms ir noro spręsti įmonės problemas, nors dar nebuvo man nė paskambinę!“ Taigi, kreipiantis dėl darbo socialinės rinkodaros srityje, galima nusiųsti reklamos, įrašų socialiniuose tinklalapiuose pavyzdžių, o kandidatuojant į darbo vietą prekybos srityje galima prisegti sąrašą įmonių klienčių, į kurias būtų galima pradėti orientuotis, ir pagrindimą.
Jeigu žinios apie įmonę, kurioje norite įsidarbinti, yra ribotos arba neturite laiko pasigilinti – bent jau pasistenkite, kad jūsų darbai arba gabumai būtų matomi internete. Šiuo atveju ypač praverstų asmeninis tinklalapis, minėtas anksčiau.
4. Parodykite, kad esate veiklus! Turėtumėte parodyti darbdaviams, kad esate veiklus tos srities, kuria domitės ir kurioje norite dirbti, narys. Pirmas būdas tai padaryti – tinklaraščio rašymas. Čia turėtumėte kelti diskusinius klausimus, susijusius su pokyčiais ar naujienomis tam tikroje srityje, dalytis patirtimi, kurios pasisėmėte iš praktikos ar iš su ta sritimi susijusių konferencijų, mokymų. Darbdavys, peržvelgęs jūsų esė, pamatytų jūsų atsidavimą atitinkamai sričiai bei susidomėjimą ja. Antras būdas – bandyti dalytis savo žiniomis kitokia forma, pvz., pačiam vedant seminarus ar konferencijas ir darant jų vaizdo įrašus. Visą tokią medžiagą viešinkite savo tinklalapyje arba socialinių tinklalapių paskyrose. Tai ne tik parodytų darbdaviui jūsų suvokimą ir žinias, bet ir atskleistų jūsų viešojo kalbėjimo, mentoriaus sugebėjimus. Jei manote, kad šis būdas jums per didelis iššūkis, tai bent jau dalyvaukite virtualiose diskusijose ir dalykitės kiekviena svarbia jus dominančios srities naujiena.
Taigi, eidamas šituo keturių žingsnių keliu, galite užsitikrinti norimą darbą nė nedalyvavęs oficialiame darbo pokalbyje. Jeigu socialinių tinklų pasaulis atrodo sudėtingas, nežinote, kaip susikurti savo internetinį puslapį ar kaip sutvarkyti savo socialines paskyras, dalyvaukite socialinių tinklų mokymuose – čia rasite atsakymus į minėtus klausimus ir dar daugiau! Naujienas apie mokymus sekite http://www.firsty.lt/mokymai!