Tobuli, tviskantys, vaivorykštę atspindintys rutuliukai. Taip būtų galima paprastai apibūdinti itin prabangius papuošalų elementus – perlus. Šie brangakmeniai vertinami jau ne vieną šimtmetį. Perlai nuo seniausių laikų laikomi tik išrinktųjų papuošalu. Taip buvo daugiausia dėl to, kad nežinota jų kilmė, o perlų paieškos ne tik sudėtingos, bet ir ilgai trunkančios. Laimei, viskas pasikeitė atradus būdą išgauti šį mineralą patiems. Ieškantiesiems išskirtinių lauktuvių iš kelionės į Maljorką vietiniai siūlo būtent šį savo pasididžiavimą.
Iš gelmių išnyrantis lobis
Apie perlus svajoja kone visos moterys. Tai – išskirtinės prabangos, elegancijos, gracingumo, grožio simbolis. Neretai merginos netgi skolinasi ar nuomoja perlų vėrinius, kad per ypatingas šventes galėtų atrodyti tiesiog nepriekaištingai. Deja, daugeliui net ir nuoma nėra tinkamas sprendimas. Sakoma, kad perlų negalima dovanoti, nes tada jie atneša nelaimę. Dėl šios priežasties vargu ar skolinimasis gali tapti gera lemiančiu įvykiu.
Vis dėlto tai, žinoma, tik prietarai. Juos lengvai įveikia logika: perlų atsiradimas visai nėra paslaptingas, kaip manyta anksčiau. Todėl ir jų poveikis tegali būti grožis, subtilumas. Iš tiesų daugybę metų žmonės mėgino įspėti mįslę, kaip susiformuoja šie mineralai. Tai padaryti pavyko Karlui Linėjui. Po jo eksperimentų galutinai paaiškėjo, kad perlai – tai tiesiog mažytis svetimkūnis, patekęs į moliusko geldelę. Norėdamas atsikratyti šio svetimkūnio, moliuskas jį savotiškai izoliuoja – metų metus vynioja jį į kalcio karbonato, kuris dar žinomas kaip perlamutras, apvalkalą.
Kuo daugiau metų svetimkūnis pratūno moliusko organizme, tuo didesnis perlas susiformuoja. Kartais šis procesas trunka net ir penkiasdešimt metų. Tada apsukriems žmonėms telieka jį išimti. Ir, žinoma, be paliovos juo grožėtis: juk šie brangakmeniai ne tik žvilga įvairiais atspalviais, bet ir savaime įgyja toninę spalvą. Natūralūs perlai gali būti balti, kreminiai, rožiniai, gelsvi, o kartais net žali, mėlyni ar juodi.
Tiek jūriniai, tiek gėlavandeniai perlai skiriami į pogrupius: natūralūs, iš dalies ir visiškai kultivuotieji, dirbtiniai. Natūralūs perlai yra tie, kurie tiesiog randami. Jie retai kada būna taisyklingos formos. Iš dalies ar visiškai kultivuotieji mineralai išgaunami su žmogaus pagalba, į moliusko kūną atsargiai įvedant svetimkūnį. Tačiau šioms rūšims išgauti reikia daug laiko, todėl tokie perlai yra tikra prabangos prekė. Puiki alternatyva tokiam papuošalui – kokybiški dirbtiniai perlai.
Galimybė įgyvendinti svajonę
Vos centimetro skersmens natūralus perliukas kainuoja kelis šimtus litų. Tačiau jo kaina dar svyruoja priklausomai nuo formos, spalvos, blizgesio, paviršiaus lygumo. Svajojančiuosius apie nuostabaus grožio perlų papuošalus, kurių kaina prieinama ir vidutines pajamas gaunantiems žmonėms, skuba nuraminti dirbtinių perlų kūrėjai.
Viena didžiausių ir geriausią reputaciją pelniusių dirbtinių perlų gamybos įmonių yra būtent Maljorkoje. Čia jau daugiau nei šimtmetį saugomos perlų gamybos proceso paslaptys. Žinomi tik pagrindiniai jo etapai. Paprastai perlo centru tampa mažytis stiklo rutuliukas. Tada jis daugybę kartų nardinamas į ypatingą tirpalą – dirbtiniu būdu išgautą perlamutrą. Atsižvelgiant į norimą perlo dydį, rutuliukas gali būti merkiamas net ir 40 kartų. Kiekvieną kartą jį padengus nauju perlamutro sluoksniu, šis yra kruopščiai išdžiovinamas. Meistrai pasirūpina, kad ant perlo paviršiaus kaskart neliktų jokių nelygumų.
Maljorkos saloje išgaunami perlai kokybinėmis savybėmis nesunkiai prilygsta natūraliems. Jie ypač tvirti ir žvilgantys, lengvai perima žmogaus kūno temperatūrą. Be to, tokius perlus galima nudažyti norima spalva. Taigi galima rinktis rožinius, baltus, žalsvus, melsvus ar kone juodus dirbtinius perlus. Tokie mineralai ypač dera su tauriaisiais metalais. Todėl tiek natūralūs, tiek dirbtiniai perlai tampa auksinių ar sidabrinių žiedų, pakabukų, vėrinių, auskarų, segių, apyrankių ir kitų papuošalų dalimi.
Iš Maljorkos šie gamtos ir žmogaus kūriniai iškeliauja į kone šimtą valstybių. Jais džiaugiasi net ir Japonijos – šalies, kuri pati yra kultivuojamųjų perlų lyderė, – damos. Įsigijus tokį papuošalą tereikia tinkamai jį prižiūrėti. Kadangi visų rūšių perlai yra sudaryti iš natūralių medžiagų, mineralus reikėtų saugoti nuo riebalų, alkoholio (spirito, kvepalų, plaukų lako), rūgšties (taip pat prakaito) poveikio.
Perlai – tai tūkstantmečius vertę išsaugantis brangakmenis. Jo žavesys svaigino dar senovės Egipto gyventojus. Nekinta jo vertinimas iki pat šių dienų. Keičiasi tik viena – kaina. Šiandien nepriklausomai nuo visuomeninės padėties galima pasijausti tiesiog karališkai. Vos vienas perlo karoliukas padeda atskleisti kerintį moters grožį. Mineralų formos, dydžio ir spalvų įvairovė išskirtinį paverčia net ir patį paprasčiausią apdarą. Tai – išties išmintinga investicija, o siekiantieji pasipuošti už mažesnę kainą gali tai padaryti net ir paprastos poilsinės kelionės po Maljorką metu.
Parengė Marina Basangova