Pradinis / Šeima ir sveikata / Pirmieji kaitresni saulės spinduliai ne tik džiugina

Pirmieji kaitresni saulės spinduliai ne tik džiugina

Nors daugelis įsitikinę, kad saulė pavojinga tik giedromis ir karštomis vasaros dienomis, gyventojai nuo spindulių nukenčia ir nuo pavasarinės, vasaros pradžios saulės, sako vaistininkai ir gydytojai. Jų teigimu, pirmieji kaitresni saulės spinduliai nėra tokie nekalti, kaip gali atrodyti, tad, norint išlaikyti sveiką odą, vertėtų jų pasisaugoti.

„Pavasario pabaigoje, vasaros pradžioje saulė yra aktyvesnė nei vasaros viduryje, nes jos spindulių spektras kitoks. Ir nors, atrodytų, lauke šilta ir malonu, reikia prisiminti, kad oda po pusmetį trukusio šaltojo periodo dar nepratusi prie saulės bei jos skleidžiamų ultravioletinių spindulių. Būtent jie ir kelia didžiausią pavojų sveikatai. Juk pavasario pabaigoje, vasaros pradžioje tik retas naudojasi apsauga nuo saulės, o pasilepinti šiltais spinduliais maga daugeliui. Blogiausia, kad pamirštamas saikas“, – komentavo vaistininkė Živilė Bajoriūnaitė.

Jos teigimu, saulės spinduliai pavojingiausi šviesią, I tipo odą turintiems žmonėms, mažiems vaikams, taip pat vyresnio amžiaus gyventojams ir tiems, kurie turi daug apgamų. „Aktyvi saulė gali sukelti įvairių fotodermatozių. Tai yra odos pabėrimai, atsirandantys dėl jautrumo saulės spinduliams. Vyresnio amžiaus žmonėms per ilgas kaitinimasis saulėje gali padidinti riziką susirgti raudonąja vilklige, keratozėmis, gali atsirasti daugiau pigmentinių dėmių. Mažiems vaikams ypač didelis pavojus nudegti saulėje, nes jų oda yra plonesnė ir jautresnė įvairiems dirgikliams“, – vardijo vaistininkė.

Ž. Bajoriūnaitė pridūrė, kad ypač kenksmingas odai yra ilgas buvimas saulėje be apsaugos, deginimasis. „Balandžio–birželio mėnesiais vaistinėse sulaukiame daug pacientų, kurie skundžiasi suglebusia ir išsausėjusia oda. Ypač dažni odos pabėrimai, dėmės, mazgeliai, pūslelės. Dažniausiai tokie negalavimai kankina moteris, vyrus – rečiau. Pasikalbėjus dažniausiai paaiškėja, kad odos pažeidimų atsirado ilgėliau pabuvus saulėje“, – sakė vaistininkė.

Norint išvengti odos pažeidimų, reikėtų vengti ilgiau nei porą valandų mėgautis saulės spinduliais, taip pat naudoti apsaugines priemones nuo saulės su SPF filtrais. „Su tokiais filtrais galima ilgiau išbūti saulėje ir nepatirti žalingo poveikio odai. Kuo SPF skaičius didesnis, tuo silpniau įdegama pirmą kartą, tačiau ilgiau išlieka rudumas ir jis būna tolygesnis, po įdegimo oda nenusilupa. Turintiems šviesią odą bei vaikams reikėtų rinktis priemonę nuo saulės, kurios SPF skaičius būtų kuo didesnis. Patarčiau taip pat nešioti akinius nuo saulės, galvos apdangalus – skareles, skrybėles – ar tiesiog turėti skėtį“, – teigė Ž. Bajoriūnaitė.

Pasak vaistininkės, saulės intensyvumas pastaruoju metu gerokai stipresnis – anksčiau galėjai vos ne visą dieną saulėje pragulėti, dabar vos kelias valandas praleidęs tiesioginiuose saulės spinduliuose žmogus gali gan smarkiai nudegti odą. Tokie nudegimai kelia didžiausią riziką „užsidirbti“ piktybinį apgamą. „Pastaraisiais metais, kai melanomos atvejų vis daugėja, saulės spindulių poveikio nuvertinti negalima. Todėl būtina stebėti ir mažiausius odoje atsiradusius pakitimus. Aptikus ką nors įtartino reikia pasikonsultuoti su specialistu“, – tvirtino vaistininkė.

Ž. Bajoriūnaitės teigimu, vis dėlto bijoti saulės spindulių tikrai neverta, nes jie yra geras vitamino D ir C šaltinis. „Tačiau svarbu jausti saiką. Išties per dieną naudingos vos kelios minutės saulės vonios, jų pakanka, kad organizmas gautų naudingą jos poveikį“, – sakė ji.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top