Kovo pradžioje pasirodė nauja jaunųjų skaitytojų itin pamėgto australų rašytojo Johno Flanagano knyga – pirmasis nuotykių serijos „Brolija“ kūrinys „Atstumtieji“ (vaikų literatūros leidykla „Nieko rimto“). Autorius sako, kad jo kūrinių populiarumo paslaptis – veiksmo pilnas siužetas, įsimintini veikėjai, humoras ir tai, kad šiose knygose nėra magijos.
Knygos kartais atsiranda labai paprastai. Tėtis ar mama ima ir parašo istoriją, kuri patiktų jo vaikui ir paskatintų šį skaityti. Kartais tokie, regis, vienam konkrečiam asmeniui sukurti tekstai sužavi ne tik tą vaiką ar paauglį, kuriam buvo skirti. Juos atranda dešimtys, šimtai, tūkstančiai, o paskui – ir šimtai tūkstančių skaitytojų, kurie staiga ima ryti knygas ir reikalauja vis daugiau ir daugiau istorijų apie pamėgtus herojus. Taip visas pasaulis pamilo Astridą Lindgren ir jos Pepę Ilgakojinę. Ne kitaip atsirado ir paauglių (ir net jų tėvelių!) numylėtas žvalgo mokinys Vilis, kurį sukūrė ir aprašė australas Johnas Flanaganas.
Kartais ne tik skaitytojai, bet ir patys rašytojai negali pamiršti jau pamėgtų veikėjų, miestų ir pasaulių, kuriuos sukūrė. Taip atsiranda knygų tęsiniai. Arba – dar įdomiau – visiškai atskiros istorijos, naujai nušviečiančios ankstesnių knygų įvykius.
Taip ir Johnas Flanaganas vis negalėjo nurimti, užbaigęs rašyti „Žvalgo mokinio“ knygų seriją (Lietuvoje ją leidžia vaikų literatūros leidykla „Nieko rimto“), ne tik suartinusią jį su sūnumi, bet ir atnešusią džiaugsmo viso pasaulio skaitytojams. Ėmė ir sugalvojo naują istoriją, vykstančią tame pačiame viduramžiškame „Žvalgo mokinio“ pasaulyje. Tik veiksmą šįsyk perkėlė tolyn į šiaurę, į karingą ir nesvetingą Skandiją, kurios narsūs ir stiprūs gyventojai primena skandinavų vikingus.
Knygoje „Brolija. Atstumtieji“ jaunuoliai mokosi karybos meno – kautis įvairiais ginklais, valdyti laivus, kurti strategiją. Suskirstyti į skirtingas grupes, pavadintas brolijomis, jie rungtyniauja tarpusavyje, tobulindami ne tik kovos, bet ir bendradarbiavimo įgūdžius. Pagrindinis veikėjas Helas – pusiau skandas, pusiau araluenietis paauglys, dėl savo kilmės sunkiai pritampantis gimtinėje. Visi pirmiausia mato, kuo jis kitoks, o ne ką sugeba. Tad savo stiprybes ir gebėjimus vaikinukui dar reikės įsisąmoninti pačiam ir įrodyti kitiems.
Savo esme „Brolija“ – į nuotykių ir įtraukiančių kovų rūbą įvilkta istorija apie tai, kaip berniukai tampa vyrais. Jauni veikėjai čia išmoksta pergalėti savo baimes, abejones ir nepasitikėjimą savimi. Išbandymų metu išryškėja ne tik fizinė jėga ir ištvermė, bet ir dvasios stiprybė. Paaiškėja, jog ne visada svarbiausia nugalėti varžybose – kartais gali daug daugiau laimėti pamiršdamas konkurenciją ir pagelbėdamas į bėdą papuolusiai priešininkų komandai. Juk draugystė ir dėkingumas trunka ilgiau už pergalės akimirką. Lyg tarp kitko užsimenant apie garbės, sumanumo ir žodžio laikymosi svarbą, veikėjams besimokant iš savo pačių klaidų, kūrinyje per nuotykius, pavojus ir sudėtingas karines užduotis perteikiami ir išties svarbūs dalykai.
Paklaustas, kokia yra „Žvalgo mokinio“ ir „Brolijos“ populiarumo priežastis, Johnas Flanaganas gūžteli pečiais. „Nežinau, – prisipažįsta autorius. – Bet spėju, kad veiksmas ir greit besivystantis siužetas turi įtakos. Stengiuosi, kad mano knygos nebūtų nuobodžios. Ir, žinoma, humoras bei veikėjai. Man jie atrodo be galo simpatiški, nors kiekvienas turi savų silpnybių. Nemažai skaitytojų man pasakojo besidžiaugiantys, kad knygose nėra magijos. Mano veikėjai turi išspręsti visas iškylančias problemas savo pačių protu ir išradingumu.“
Johno Flanagano kūryba jau sudomino daugybę paauglių ir netgi suaugusių Lietuvos skaitytojų. Vienus „Žvalgo mokinio“ knygos patraukė nuotykiais ir patraukliu siužetu, kitus – gyvais ir įsimintinais veikėjais bei humoro pilnu jų tarpusavio bendravimu. Dar kiti vertina po įtraukiančiu siužetu slypinčias veikėjų vertybes – sąžiningumą, dorumą, išradingumą, garbingumą, darbštumą, taikos siekį ir norą padėti į bėdą papuolusiems. Visa tai būdinga ir naujajai autoriaus nuotykių knygų serijai „Brolija“. Australijoje populiarumo sulaukė visos penkios serijos dalys, skaitytojai nekantraudami laukia šeštosios, autoriaus teigimu, jau paskutinės, dalies. Mūsų knygynus kartu su pavasariu pasiekia pirmoji „Brolijos“ knyga „Atstumtieji“. Ar Lietuvos skaitytojai pamėgs karinguosius skandus taip, kaip sumaniuosius žvalgus, parodys laikas.
Parengė Eglė Devižytė