Pradinis / Mokslas ir švietimas / Pradedami rengti specialistai, saugosiantys lietuvius nuo teroristų

Pradedami rengti specialistai, saugosiantys lietuvius nuo teroristų

Optimizuojamos vidinės saugos pajėgos, išaugusi terorizmo, stichinių nelaimių ir technologinių avarijų grėsmė bei padidėjęs asmeninio saugumo poreikis – visi šie veiksniai prisidėjo prie to, jog jau nuo rugsėjo Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) pradės rengti saugos sistemų inžinerijos specialistus.

„Šią programą rengiame sekdami pasaulines tendencijas, šių dienų įvykius. Saugos inžinerija yra technologijos mokslų šaka, kuri orientuojasi į saugumo užtikrinimą visose žmogaus veiklos srityse. Pasaulyje daugėja stichinių nelaimių ir technogeninių avarijų, žmogaus tyčia ar netyčia keliamų pavojingų veiksmų, išpuolių interneto erdvėje bei dabar itin aktualios problemos – terorizmo – apraiškų. Lietuva įtraukta į „Islamo valstybės“ grupuočių taikinių sąrašą, kaip grėsmių šaltinį specialistai ir politikai taip pat mini Rusiją“, – komentuoja vienas iš programos sudarytojų VGTU profesorius Stanislavas Dadelo.

Pasak jo, apsaugai nuo teroristinių išpuolių naudojamos panašios technologinių ir organizacinių priemonių sistemos  kaip kitų grėsmių ir pavojų prevencijai.

Saugos inžinerija pagal vykdomų veiklų specifiką yra artima kitoms technologijų mokslų šakoms, tačiau kartu turi esminių skirtumų. Nors saugos inžinerija, kaip neformali studijų šaka, pasaulyje egzistuoja kelis šimtmečius, pastaraisiais metais ji tapo savarankišku mokslu, jungiančiu daugybę technologinių ir socialinių sričių. Be saugos specialistų indėlio moderniame pasaulyje nevyksta renginiai, gamyba, prekyba bei jokia kita veikla. Saugos inžinerija ypač sparčiai vystėsi po 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykių JAV. 2006 metais buvo skelbiama, kad pasaulinė saugos industrijos (angl. Protection, Security Industries) vertė siekia 150 milijardų JAV dolerių. Per pastarąjį dešimtmetį saugos industrijos augimas siekia apie 27 procentus ir prognozuojama, jog toliau jis tik spartės – šių tendencijų neišvengs ir Lietuva.

Šiuo metu pasaulyje saugos industrija yra dinamiškiausia ūkio sritis, apimanti daugybę mokslų sričių, tarp kurių dominuoja technologijos mokslai. Technologiniai sprendimai apie 80 % užtikrina įvairių procesų saugumą ir apie 20 % atitenka organizaciniams sprendimams.

Lietuvoje saugos specialistų rengimui yra akredituotos trys neuniversitetinės programos, taip pat apsaugos darbuotojo profesinio rengimo kursus vykdo privačios įmonės. Vis dėlto universitetinių saugos inžinerijos studijų mūsų šalyje iki šiol nėra.

„Stokojame aiškios vidinės saugos strategijos, viena iš šio reiškinio priežasčių yra aukštos kvalifikacijos saugos inžinerijos specialistų trūkumas. Universitetinės saugos sistemų inžinerijos studijos yra tiesiog būtinos – jos skatins Lietuvos saugos industrijos plėtrą bei integracinius procesus, didins saugumo lygmenį, gausins išsilavinusių ir kvalifikuotų saugos specialistų gretas“, – sako prof. S. Dadelo.

Saugos sistemų inžinerijos studijų programos specialistų poreikis yra grindžiamas pasaulinėmis tendencijomis ir sociologiniais tyrimais. Vertinant JAV darbo rinką pastebima, kad įmonės dažniau ieško būdų, kaip geriau apsaugoti darbuotojus, informaciją ir turtą, todėl didėja aukštos kvalifikacijos, gerai išmanančių technologinius sprendimus su analitiniais įgūdžiais specialistų paklausa. JAV Darbo statistikos departamento duomenimis, iki 2022 metų saugos inžinerijos specialistų poreikis didės 36,5 %. BLS (Bureau of Labor Statistics) skaičiavimais, šiuo metu JAV yra 27 400 saugos inžinerijos specialistų trūkumas. Panašios tendencijos pastebimos Jungtinėje Karalystėje ir kitose Europos šalyse, taigi ši profesija iš tiesų perspektyvi bei paklausi.

„Kokių jaunuolių laukiame šioje bakalauro laipsnio programoje? Saugos sistemų inžinerijos studentas turėtų pasižymėti gerais komunikaciniais gebėjimais – gebėti aiškiai perteikti mintis, dirbti komandoje, rinkti informaciją ir ją analizuoti, koncentruoti dėmesį, kūrybiškai veikti nuolat kintančiose situacijose. Būsimam saugos specialistui labai svarbi ypatybė – geri organizaciniai gebėjimai. Taip pat saugos inžinierius privalo išmanyti informacines technologijas. Priklausomai nuo pasirinktos darbo srities ir pareigybių, saugos profesinėje veikloje gali tekti susidurti su pavojais, vykdyti žmonių gelbėjimo darbus, susiremti su pažeidėjais, o tai reikalauja specialių gebėjimų optimaliai veikti ekstremaliomis aplinkybėmis“, – pasakoja VGTU profesorius.

Absolventų veiklos sritys yra labai plačios – nuo saugos sistemų projektavimo, komplektavimo, įrengimo, aptarnavimo bei plėtros realizavimo iki saugos valdymo, analizavimo ar ekspertinio vertinimo. Šios specialybės absolventai galės įsidarbinti įmonėse, padaliniuose, įstaigose, tarnybose, atliekančiose arba turinčiose saugos funkcijas. VGTU parengta saugos sistemų inžinerijos studijų programa suteiks žinių ir gebėjimų fizinės, informacinės, techninės ir darbo priežiūros bei ekonominės saugos srityse, taip pat tai suteiks inžinerinių, socialinių žinių.

Saugos sistemų inžinerijos studijų programoje numatomas glaudus bendradarbiavimas su socialiniais partneriais – UAB „S4G Lietuva“, UAB „Fima“. Jų atstovai dalyvaus studijų programos vertinimo ir tobulinimo procesuose, studentai jų įstaigose galės atlikti praktiką, kompleksinius projektus, taip pat stažuotis užsienio partnerių padaliniuose.

VGTU

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top