Pradinis / Lietuviai svetur / Praktika Australijoje: pažintis su pasaulio lietuviais

Praktika Australijoje: pažintis su pasaulio lietuviais

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) absolventė, Gintarė Frišmantaitė, atlikusi praktiką Adelaidės lietuvių mokykloje tolimojoje Australijoje, teigia, kad galimybė atlikti tarptautinę praktiką lituanistinio švietimo mokyklose, lietuvių bendruomenėse ir lituanistikos centruose užsienio šalyse yra nuostabi nauja patirtis, o tokios galimybės leidžia visapusiškai augti, įvertinti save, suprasti, kur reikia tobulėti, pažinti tolimiausiuose pasaulio kampeliuose įsikūrusius lietuvius. „Pažinimo, gyvenimo bei profesinės patirties niekuomet nebus per daug“, – teigia G. Frišmantaitė.

Kokie buvo Jūsų įspūdžiai nuvykus į Australiją? Ar greitai pripratote prie aplinkos, naujų žmonių? Kokie kultūriniai skirtumai Jus labiausiai nustebino?

Įspūdžiai, be abejo, puikūs. Nuo pat pirmos minutės buvau apsupta labai malonių, įdomių, veiklių žmonių. Pažintis su Australija prasidėjo jau kitą dieną po kelionės. Mokyklos, kurioje pasirinkau atlikti „Erasmus+“ praktiką, vadovė Nemira Stapleton su vyru parodė didelę dalį Adelaidės. Iš tiesų prireiktų didelio sąrašo norint paminėti vardus žmonių, su kuriais teko bendrauti. Dažnai būdavau kviečiama į svečius ar kelionę, beveik kiekviena diena nuo ryto iki vakaro buvo suplanuota. Būtent tokia aplinka leido jaustis labai ramiai. Tikriausiai daug reikšmės turi  asmeninės savybės, tačiau aš čia jaučiausi labai gerai jau nuo pat praktikos laikotarpio pradžios, aplinka bei veikla man nepaprastai patiko.

Kalbant apie kultūrinius skirtumus, nuolat pastebėdavau, kad žmonės Australijoje yra nepaprastai atsipalaidavę, niekur neskuba ir dažnai mėgaujasi akimirkomis, šypsosi, na bent didžioji dalis mano sutiktų žmonių yra būtent tokie.

Kodėl pasirinkote būtent šią praktikos vietą?

Pamačiusi informaciją apie tarptautinės praktikos galimybę lituanistinio švietimo mokyklose, lietuvių bendruomenėse ir lituanistikos centruose užsienio šalyse, smalsumo vedama peržiūrėjau šalis bei reikalavimus ir kiek nusivyliau pamačiusi, kad dauguma galimų praktikos vietų reikalauja pedagoginio išsilavinimo, įgūdžių, susijusių su šia sritimi. Kadangi mano studijų kryptis – sociologija ir antropologija, mane sudomino vienintelė vieta – Adelaidės lietuvių mokykla. Ji ieškojo studento, kuris turėtų darbo su vaikais patirties, domėtųsi visuomene, Lietuvos kultūra ir norėtų perduoti žinias vaikams Australijoje. Neturėdama daug vilčių tiesiog nusprendžiau pabandyti. Visa tai man atrodė labai artima, nes kiek anksčiau dalį laiko skirdavau savanorystei: teko atlikti vadovės pareigas vaikų stovykloje, lankiau sergančius vaikus ligoninėse, globos namuose, taip pat prisidėjau prie daug kitų veiklų, gerumo akcijų.

Kaip minėjau, tikrai neturėjau daug vilčių, tiesiog labai norėjau bent jau pabandyti, ir man pasisekė. Kai vėliau kalbėjau su mokyklos vadove, ji pasakė, kad pasirinkimą priimti mane į praktikos vietą lėmė tai, jog aš turėjau praktikos. Jiems svarbiausia yra patirtis ir gebėjimas ją perduoti aplinkiniams.

Papasakokite apie savo darbo dieną. Kokiomis veiklomis užsiimdavote?

Kiekviena diena buvo labai skirtinga, nes buvau labai įsitraukusi į visos lietuvių bendruomenės bei mokyklos veiklas. Mokykloje turėjau dvi grupes mokinių, kurių amžius svyravo nuo 5 iki 12 metų. Vieną grupę sudarė mažesni vaikai, kitą – vyresni. Per pamokas mokėmės lietuviškų dainų, tautinių šokių. Taip pat skaitėme, rašėme, mokėmės faktų apie Lietuvą, jos kultūrą, geografiją ir kt. O suaugusių lietuvių grupę mokiau lietuvių kalbos, pasakojau apie esamą padėtį Lietuvoje, jos kultūrą.

Itin vertinu galimybę dalyvauti Europos Sąjungos ambasados Australijoje (angl. Delegation of European Union in Australia) vizite, kurio metu teko pabendrauti su švietimo ir viešųjų ryšių skyrių vadovais bei ten praktiką atliekančiomis praktikantėmis iš Prancūzijos bei Nyderlandų. Kalbėjomės apie tarptautinių mainų praktikas ir dalijomės turima patirtimi, taip pat aptarėme sudaromas sąlygas studijuoti skirtingose šalyse bei tarptautinių praktikų suteikiamas galimybes ir naudą jaunam žmogui. Praktikos metu buvau pakviesta ir į Adelaidės radijo laidą, vedamą lietuvių kalba. Interviu metu turėjau pristatyti save, savo miestą, universitetą, tikslus, papasakoti apie vykdomas veiklas.

Ar atlikdama praktikos užduotis taikėte studijų VDU metu įgytas žinias?

Visi įgūdžiai, gauti studijų metu, be abejo, buvo reikalingi, nes mano specialybė yra gana plati. Sociologinis kritinis mąstymas jau suformuotas ir, manau, jis niekada neišnyks iš mano sąmonės. Būdama Australijoje pastebėjau daug įdomių dalykų, susijusių su žmonių mąstymu, Lietuvos, jos kaitos, skirtingo gyvenimo būdo suvokimu, tam tikrų vyraujančių stereotipų. Be abejo, šie dalykai yra neišvengiami ir labai diskutuotini, man pačiai kyla daug klausimų, kurie slypi už, atrodo, savaime suprantamų dalykų, tokių kaip socialinės jėgos, visuotinės taisyklės, visuomenės normų įtaka žmonių elgesiui ir pan.

Kaip vertinate įgytas žinias, ar manote, kad jos pravers ateityje Jūsų profesinėje veikloje? Kokias matote perspektyvas, susijusias su Jūsų praktika?

Naujos žinios ir patirtis visuomet praverčia. Dar nesu tikra dėl savo tolesnių planų, susijusių su profesine veikla. Planuoju tęsti magistro studijas, bet nesu tikra, ar toliau plėsiu žinias sociologijos srityje, ar kur kitur.

Kaip ir kur radote informaciją apie tokią praktikų galimybę? Kodėl susidomėjote?

Istorija labai paprasta. Rengdama bakalauro studijų baigiamąjį darbą ir norėdama minutei atitraukti mintis nuo darbų praktikos galimybę pastebėjau „Facebook“ socialiniame tinkle, VDU Sociologijos ir antropologijos paskyroje. Interneto puslapį atsiverčiau tik smalsumo vedama, anksčiau tokių galimybių nebuvau svarsčiusi ir neturėjau planų, susijusių su praktika. Tiesiog tuo metu mano gyvenimo etapas buvo įdomus, galvoje sukosi mintys, ką reikės veikti toliau, pabaigus bakalauro studijas, bet viskas susidėliojo taip, kaip reikėjo, todėl esu be galo laiminga.

Ką patartumėte kitiems studentams, kurie mąsto apie tokią praktikos galimybę?

Patarčiau nepraleisti progos ir dalyvauti, nes tai tikrai nuostabi nauja patirtis, tokios galimybės leidžia tobulėti, įvertinti save, suprasti, kur reikia tobulėti. Pažinimo, gyvenimo bei profesinės patirties niekuomet nebus per daug.

Adelaidės lietuvių mokyklos vadovės Nemiros Stapleton komentaras

Adelaidės lietuvių mokyklos vadovė teigia, kad studentas iš Lietuvos Australijos lietuvius supažindina su šiuolaikine lietuvių kalba – tai didelė nauda mokytojams, be to, skirtingi akcentai yra naudingi vaikų klausai,  jauni veidai sudomina vaikus, skatina mokytis lietuvių kalbos, o nutolusius tėvus skatina prisiminti savo šaknis, nors gal ir laikinai.

„Mūsų mokyklos mokiniai silpnai moka lietuvių kalbą, todėl svarbu juos lavinti pasitelkiant kuo daugiau praktikių užsiėmimų: dainų, šokių, vaikiškų žaidimų, pasakų skaitymo. Be abejo, praktikantas turi mokėti prisitaikyti prie nepažįstamų sąlygų“, – teigia Nemira Stapleton. Anot mokyklos vadovės, VDU absolventė puikiai reprezentavo universitetą ir Lietuvą.

 

 

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top