Pradinis / KARJERA / Rytojaus talentai: ar prasmė darbe jiems svarbesnė nei didesni atlyginimai?

Rytojaus talentai: ar prasmė darbe jiems svarbesnė nei didesni atlyginimai?

Šiuolaikinė jaunuolių karta ne tik tiesia kelią nuomonių formuotojų erai, bet ir formuoja naujas darbo rinkos tendencijas, kurios akivaizdžiai skiriasi nuo tų laikų, kai didžiosios tarptautinės organizacijos buvo lyg aukšto kalno viršūnė, kurią pasiekti pavykdavo ne visiems. Šiais laikais tos viršūnės prieinamos kiekvienam jaunam talentui, turinčiam bent minimalų supratimą apie technologijas ir inžineriją. Tačiau čia su problemomis susiduria verslo atstovai – vis sunkiau tampa rasti specialistų, turinčių žinių ir įgūdžių tam tikroje srityje. Apie tai komentuoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Strateginės partnerystės centro direktorė dr. Milena Seržantė.

Milena Seržantė. Alekso Jauniaus nuotr.

Kokie pokyčiai pastebimi darbo rinkoje?

Dabartinė darbo rinka desperatiškai ieško talentų nuolat besiplečiančiam technologijų sektoriui. Ir kuo toliau, tuo labiau ši krizė juntama ne tik tarp žmogiškųjų išteklių specialistų arba šiuolaikinių talentų medžiotojų, bet ir universitetuose. Ir ypač tuose, kuriuose specialistai, gaunantys net ir socialinį išsilavinimą, turi bent minimalius inžinerinius pagrindus.

Tačiau žvelgiant iš kitos perspektyvos, pati darbo rinka turi ir savo užgaidų. Šiais laikais nepakanka būti tiesiog vadybininku arba žmogiškųjų išteklių specialistu. Pramonės ir technologijų sektoriaus plėtra sufleruoja poreikį, kad ir socialinės srities išsilavinimą turintis darbuotojas gebėtų programuoti, skaityti brėžinius, mokėtų dirbti su naujausia programine įranga ir pan. Tai iš esmės tik pasunkina abipusę komunikaciją tarp verslų ir augančių talentų.

Ar įmanoma jauną darbuotoją įmonėje išlaikyti ilgiau negu metus? Kokių veiksmų reikėtų imtis įmonėms?

Reiktų nepamiršti, kad šiuolaikinė jaunoji karta labai smalsi, nuolat ieškanti įvairios informacijos internete, visiškai nebijanti pokyčių. Tai lemia ir sudėtingą įmonių užduotį – išlaikyti jaunuosius talentus darbo vietoje ilgiau negu metus.

Šiam tikslui įgyvendinti įmonės imasi įvairiausių priemonių – pradedant stilingais biurais, lanksčiu darbo grafiku, baigiant suteikiamomis galimybėmis dirbti iš bet kurios pasaulio šalies, sporto klubų abonementais, papildomu sveikatos draudimu ir netgi pasiūlymu turėti namų tvarkytoją.

Kas ką renkasi – darbdavys darbuotoją ar darbuotojas darbdavį?

Galbūt susidaro įspūdis, jog šiuolaikinės įmonės pasiruošusios rinktis nekvalifikuotus darbuotojus vien tik tam, kad turėtų reikiamą darbo jėgą. Tačiau taip tikrai nėra. Būtent kvalifikuotų specialistų ir trūksta verslams.

Kalbant apie darbdavio ir darbuotojo pasirinkimą, manau, kad tai abipusės partnerystės susitarimas, kuris šiais laikais dažniausiai paremtas pagarba vienas kitam ir noru kartu pasiekti bendrą tikslą.

Pokyčiai darbo rinkoje – kokie jie?

Pagrindinis pokytis, kuris, mano asmeniniu požiūriu, juntamas darbo rinkoje, – darbo santykiai, orientuoti į tvarią verslo plėtrą. Tai iš esmės apima nuolatinį tvarių santykių su darbuotojais kūrimą, verslo procesų optimizavimą diegiant inovacijas. Šios dažnu atveju orientuotos ne tik į ekonominių rezultatų siekį. Inovacijų diegimas numato ir aplinką tausojančių sprendimų integraciją į įmonės veiklą. O visa tai ir yra apie šiuolaikinės jaunuolių kartos vienos iš pagrindinių savybių puoselėjimą – norą būti išskirtiniams.

Kada geriausia pradėti investuoti į būsimus talentus?

Šiais laikais per vėlu investuoti ne tik į universitetų absolventus, bet ir į trečio ar ketvirto kurso studentus. Talentų paieškos specialistai labai greitai „sumedžioja“ studentus, kurie yra rengiami technologiniam sektoriui. Efektyviausias talentų medžioklės laikas – stojimų kampanija, kurios metu įmonėms derėtų bendradarbiauti su universitetais.

Tokiu būdu yra ne tik keliamas pačios profesijos prestižas – verslo partneriai, skirdami stipendijas, turi galimybę prisivilioti pačius talentingiausius studentus. Įmonės aktyviai prisideda ir prie inžinerinių profesijų populiarumo skatinimo projektų. Kartu su VILNIUS TECH Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro (SPIC) darbuotojais keliauja į Lietuvos mokyklas, dalinasi savo sėkmės istorijomis.

Dėl kurių sričių specialistų darbo rinkoje vyksta didžiausia konkurencija?

Vienos geidžiamiausių profesijų darbo rinkoje – informacinių technologijų (IT), energetikos, elektronikos, gamybos, transporto, logistikos ir statybos srityse. Trūksta ir finansų sektoriaus specialistų – analitikų, finansininkų, vadybininkų, turinčių inžinerijos pagrindų.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top