Visi svajojame apie darbą, kuris atitiktų mūsų prigimtį, leistų pasikrauti teigiamos energijos, į kurį rytais skubėtume su šypsena. Keramikos studijos „Menoja“ įkūrėjai šiaulietei Inetai Vaitekūnienei pavyko šią svajonę paversti tikrove. „Savo verslą pavadinčiau gyvenimu, kuris man leidžia būti savimi, įgyvendinti savo vizijas“, – sako veikli moteris, į kurios jaukią studiją atvyksta žmonių iš visos Lietuvos ir netgi iš kitų šalių. Tad ne veltui praėjusį rudenį pačioje Vilniaus širdyje duris atvėrė „Menojos“ filialas. Jam vadovauja pati Ineta. Kokia šios kūrėjos sėkmės paslaptis?
Kūryba Inetą supo nuo vaikystės. Iš pradžių dailės mokykla, vėliau meno krypties mokslai Kaune ir Šiauliuose suteikė daug žinių, lavino meninius gebėjimus ir skonį. Nuoseklus meno mokymasis truko septyniolika metų. Įgijus grafikos dizainerės specialybę teko semtis įvairios darbinės patirties drabužių, saldainių ir netgi baldų gamybos įmonėse.
Dirbant baldų įmonėje Inetai trūko saviraiškos, po darbų norėdavosi pasinerti į meną – tapyti, piešti, lipdyti. Taip gimė mintis suburti menui neabejingus žmones ir mokant juos įvairiausių technikų kurti drauge. Juos telkti ėmė Ginkūnų kultūros centre Šiaulių rajone, kur tuo metu gyveno. Per trejus metus norinčiųjų mokytis gretos taip išaugo, kad nebetilpo į kultūros centrą. Didžioji dalis mokinių buvo šiauliečiai, todėl Ineta ryžosi drąsiam žingsniui – įkurti meno studiją Šiauliuose. Pavadinimas gimė iš žodžių „menas“ ir „ji“, nes moteris kūryboje jai yra be galo gražu.
Nuolatinis domėjimasis įvairiomis technikomis, nesibaigiančios naujovių paieškos atvedė Inetą į keramikos pasaulį. Vienai suvaldyti visus augančius procesus tapo sunku, tad ji pasikvietė kartu dirbti vyro seserį, buvusią dailės mokytoją Daivą Stakvilevičienę. Nuoseklus, su meile atliekamas darbas atvedė nuolatinius „Menojos“ studijos narius, o vėliau ir keramikos dovanų pirkėjus.
Abi moterys iš pradžių daug mokėsi pačios, sėmėsi žinių iš keramikų, dalyvaudavo keramikos simpoziumuose ir atrado savąjį išskirtinumą. „Plėsdamos žinias, pasisėmę patirties pajutome, jog žiedai keramikoje – ta sritis, kurios niekas nelietė. Žiedas – tai gamtos stebuklas, deja, laikinas. Mes norėjome tai sustabdyti amžiams – tą grožį, jo trapumą, gležnumą įpinti į keramiką. Taip mūsų vizitine kortele tapo širdys iš žiedų, pumpurėlių“, – kūrybinių ieškojimų pradžią prisimena Ineta, kurios studijoje per vienuolika metų gimė begalinės serijos įvairiausių gaminių rūšių.
„Menojos“ keramikos dirbiniai iki šiol žydi. Ne spalvomis, o išraiškingais žiedais, pumpurais. Visi gaminiai lipdomi tik iš baltojo molio ir porceliano. Glazūruojami skaidriomis glazūromis ir tauriaisiais metalais. Gaminiai pasižymi šviesiomis spalvomis, lengvumu, kuriamu jaukumo įspūdžiu ir kruopščiai išdailintomis detalėmis.
„Manau, mūsų stiprybė – tai, kad mes stengiamės nesidairydami į šalis kurti taip, kaip jaučiame. Meilė, šiluma, kurią skleidžia „Menojos“ darbai. Jų švara ir unikalumas, nes kiekvienas dirbinys išlipdytas rankomis, nenaudojant formų. Taip pat kiekvieno komandos nario reiklumas sau, šiltas bendravimas su klientais“, – savo studijos sėkmės veiksnius vardija Ineta.
Pagrindiniai „Menojos“ klientai – Lietuvos gyventojai. Elektroninė parduotuvė leidžia neišėjus iš namų išsirinkti norimą gaminį. Į studiją užsuka ir nuolatinių klientų iš Vokietijos, Anglijos, Danijos, net iš JAV ir Australijos. „Jie gaminius patys skraidina apsikabinę kaip vaikučius, kad išliktų sveiki“, – šypsosi pašnekovė.
Vasarą studijoje netrūksta jaunųjų bei tėvų, ieškančių jaukių šeimos židinių, paveikslų, išskirtinių dovanų. Sulaukdama įvairių klientų pageidavimų „Menojos“ komanda plečia asortimentą, taip pat įgyvendina žmonių vizijas kurdama pagal individualius užsakymus.
Inetos įkurta studija iki šiol yra ne tik unikalių meno dirbinių namai, bet ir kūrybinių veiklų erdvė. „Šiuo metu turime tris keramikos ir dvi tapybos studijas, kuriose devynis mėnesius užsiėmimus lanko ne tik šiaulietės, bet ir Radviliškio, Joniškio, Kelmės bei Tauragės gyventojos. Studijoje sukurtais gaminiais moterys džiugina namiškius, puošia namus, joms nebereikia pirkti dovanų, nes pačios jas sukuria, įgyvendindamos savo kūrybines vizijas“, – mokymų naudą pabrėžia I. Vaitekūnienė.
Vaikų dailės studija taip pat veikia visus mokslo metus, o vasaromis vyksta kūrybinės stovyklos, kurias paįvairina skirtingos edukacinės programos, joga, žaidimai lauke ir kitos pramogos.
Daugėja žmonių, norinčių gimtadienius ir kitas progas paminėti kūrybiškai, todėl „Menoja“ rengia įvairias šventes, per kurias kiekvienas dalyvis gali susikurti jaukų darbelį. Dėl to nepatingima į Šiaulius atvykti ir iš tolimiausių Lietuvos miestų. O rengiamuose kursuose sulaukiama netgi svečių iš Rygos, Anglijos, Vokietijos, JAV.
Daugiau „Menojos“ darbų – www.menoja.lt
„Lietuvės“ redakcija
Fotografė Akvilė Razauskienė