Sklandrausiai – tradiciniai latviški bulvių ir morkų pyragėliai. Sklandrausių „protėviai“ būdavo kepami žarijose, o neraugintos ruginės tešlos kraštai užriečiami, kad įdaras nenutekėtų į ugnį. Būtent todėl šie pyragėliai ir gavo tokį pavadinimą: užlenkti kraštai vizualiai panašūs į tvorą, o žodis „sklanda“ senovės kuršių kalboje reiškia apsauginę sieną.
Tradicinio sklandrausio pagrindo skersmuo turėtų būti 8–14 cm, kad iškeptą pyragą su gausiu įdaru būtų galima patogiai laikyti rankoje ir valgyti. Paprastai jie valgomi jau atvėsę, užsigeriant arbata ar pienu.
Reikės:
- 1 stiklinės rupių ruginių miltų
- 100 g sviesto
- 250 g bulvių
- 400 g morkų
- 100 ml grietinėlės
- 3 šaukštų grietinės
- 2 kiaušinių
- šiek tiek cukraus arba medaus
- druskos, kmynų
Gaminimo eiga:
Išvirkite nuluptas bulves ir morkas. Atskirai jas sutrinkite ir paruoškite du įdarus skirtinguose induose. Į kiekvieną indą įmuškite po kiaušinį, į abi mases įpilkite ištirpinto sviesto, įberkite druskos. Į morkas įdėkite dar ir šiek tiek cukraus arba medaus ir grietinėlės. Abu įdarus gerai išmaišykite.
Paruoškite tešlą „krepšeliams“. 50 g sviesto ir žiupsnelį druskos išmaišykite pusėje stiklinės šilto vandens. Kai sviestas ištirps, įmaišykite miltus ir užminkykite tešlą. Tešla turi būti tvirta ir elastinga, jei reikia, įberkite daugiau miltų. Dalį rupių ruginių miltų galima pakeisti kvietiniais. Tešlą iškočiokite į storą dešrą, tada supjaustykite 1,5 cm storio ritinėliais. Kiekvieną jų plonai iškočiokite (maždaug iki 1,5–2 mm) į skritulį, o kraštus užlenkite į 1–1,5 cm aukštį, kad būtų suformuotas „krepšelis“.
Į jį pirmiausia dėkite bulvių sluoksnį, tada – dvigubai storesnį morkų. Jas aptepkite grietine ir pabarstykite kmynais. Kepkite iki 200 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje, kol viršus paruduos ir tešla iškeps.