Gamtos ir tiksliųjų mokslų valstybiniai brandos egzaminai (VBE) daugumai 11–12 klasių moksleivių kelia nerimą ir iššūkių: vieni baiminasi nespėsiantys viską laiku išmokti, kiti neturi galimybių papildomai samdytis korepetitorių. Tačiau studentų neseniai sukurta programėlė „Lerni“ jau padeda matematikos egzaminams ruoštis lengviau ir nemokamai, o netrukus ja bus galima naudotis ir mokantis fizikos, biologijos, chemijos ir informatikos dalykų.
Idėja sukurti šį mokymosi įrankį kilo dviem Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) studentams – Nojui Balčiūnui ir Justui Maciui – „Hack4Vilnius“ hakatono metu sprendžiant dirbtinio intelekto pritaikymo švietimo srityje iššūkį.
„Programėlė leidžia nemokamai mokytis bet kur ir bet kada, pasitelkiant dirbtinį intelektą. „Lerni“ siūlo nemokamas VBE formato užduotis, kurios atrinktos iš ankstesnių metų egzaminų, todėl atspindi realius klausimus, padeda geriau suprasti egzamino struktūrą ir prie jo priprasti dar mokantis.
Prireikus dirbtinio intelekto korepetitorius gali paaiškinti užduotis, sprendimo būdus ir formules. Didžiulis privalumas ir tas, jog vartotojai taip pat gali sekti savo progresą ir sužinoti, kurias temas reikėtų pakartoti“, – pasakoja vienas iš programėlės kūrėjų Nojus.
„Lerni“ programėlė siūlo ir mokamus planus, kurie leidžia naudotis ja be reklamų ir gauti neribotą prieigą prie dirbtinio intelekto korepetitoriaus.
Šiuo metu programėlė vis dar tobulinama, todėl, laikui bėgant, joje atsiras fizikos, biologijos, chemijos ir informatikos dalykų užduotys, daugiau temų, klausimų bei funkcijų, be to, ji taps prieinama ir „App Store“ naudotojams.
Programėlė, kurios reikėjo patiems
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektronikos fakulteto ir Fundamentinių mokslų fakulteto antrakursiai pasakoja, jog idėja kilo, nes patys dar palyginti neseniai laikė baigiamuosius egzaminus ir puikiai prisimena, kaip teko jiems ruoštis.
„Norėjome sukurti tokią programėlę, kuria mes patys pasinaudotume. Hakatono metu pristatėme programėlės idėją, pradinį dizainą ir gavome vertingų įžvalgų bei pasiūlymų, kuriuos stengiamės pritaikyti. Po hakatono nesustojome – didžioji darbo dalis buvo padaryta per sesiją ir žiemos atostogas. Prireikė nemažai kantrybės, atkaklumo ir daug darbo“, – sako Nojus.
Studentas toliau pasakoja, jog su bendraautoriumi Justu norėjo, kad „Lerni“ būtų kuo naudingesnė mokiniams, todėl daug laiko skyrė testavimui ir tobulinimui. „Tai buvo didelis iššūkis, tačiau matydami, kad programėlė jau padeda mokiniams, suprantame, kad pastangos buvo to vertos“, – sako N. Balčiūnas.
Programėlės idėją įvertino ir Kaune vykusio technologijų hakatono „Tech Champ“ komisija, skyrusi Nojaus ir Justo komandai trečiąją vietą.
Daugiau naudingų pagalbininkų
Norintiems mokytis lengviau Vilniaus Gedimino technikos universitetas rekomenduoja ir daugiau nemokamų programėlių: elektroninėms kortelėms kurti – Quizlet ir Anki, užsienio kalboms mokytis – Memrise, o matematikos užduotims spręsti – Symbolab.
Naudingų pamokų bei užduočių įvairiems dalykams galima rasti Khan Academy, Chemequations ir Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainėse. Ruošiantis lietuvių kalbos egzaminams gali praversti internetiniai Virtualaus lietuvių kalbos mokymosi centro bei Valstybinės lietuvių kalbos komisijos puslapiai.
Mėgstantiems mokytis pasitelkus vizualinį ir garsinį turinį verta apsilankyti „YouTube“ platformos kanaluose VILNIUS TECH, Matematikos akademija, Matematika.lt, Mokytojas-ūkininkas Tomas Samalius ir Vaizdo pamokos.