Pradinis / Mūsų augintiniai / Šunų ir kačių dantų priežiūra: kodėl augintinių dantis reikia valyti kasdien?

Šunų ir kačių dantų priežiūra: kodėl augintinių dantis reikia valyti kasdien?

Visi žinome, kad dantimis reikia rūpintis ir juos valyti kasdien. Tačiau ar kada susimąstėte, jog lygiai tokios pat rūpestingos priežiūros reikalauja ir keturkojų augintinių burnos ertmė? Apnašos, nemalonus kvapas, ankstyvas dantų šalinimas ir netgi nepakeliamas skausmas – viso to galima išvengti tinkamai pasirūpinus keturkojų burnos higiena. Pasak veterinarijos gydytojos Gabrielės Pociūtės-Pipirienės, įsisenėjusios augintinių dantų problemos gali sukelti gleivinių eroziją, opas, lėtinį skausmą bei dantų netekimą. „Pažengus periodonto ligoms pradeda tirpti žandikaulio kaulas, galimi lūžiai ar skilimai. Pasitaiko atvejų, kai bakterijos iš burnos ertmės su kraujotaka patenka į kitus vidaus organus“, – teigia veterinarijos gydytoja. 

Pexels nuotr.

Kačių ir šunų dantų valymas turėtų tapti kasdiene rutina

Veiksmingiausia priemonė norint palaikyti sveikus augintinių dantis yra kasdienis jų valymas šepetėliu. Ir nors kai kuriems šeimininkams tai gali skambėti kaip neįmanoma misija, veterinarijos gydytojos G. Pociūtės-Pipirienės teigimu, augintinį galima pripratinti prie šio ritualo, tik tai reikėtų daryti palaipsniui: „Tiek šunims, tiek katėms dantų valymas šepetėliu ir specialia pasta yra veiksmingiausia profilaktinė priemonė norint palaikyti sveikus dantis ir burnos gleivinę.

Augintinį prie dantų valymo rutinos geriausia pradėti pratinti nuo pat įsigijimo. 3–4 mėn. amžiaus kačiukams ir šuniukams pieniniai dantys keičiasi į nuolatinius, todėl gyvūnui gali būti netgi visai malonu, kai jam masažuojamos niežtinčios dantenos. Be to, reguliariai tai darant pradės formuotis įprotis.“

Kaip pažymi specialistė, reikėtų rūpintis ne tik šunų, bet ir kačių dantimis. „Katėms dantų valymas yra lygiai taip pat reikalingas kaip ir šunims. Burnos ertmės ligos dažnos tarp kačių. Net ir jaunos, iki dvejų metų amžiaus katės kenčia nuo gingivito. O šiek tiek vyresnėms katėms (iki ketverių metų amžiaus) pasireiškia periodonto ligos, neretai sukeliančios lėtinį skausmą, nuo kurio itin suprastėja kačių gyvenimo kokybė“, – teigia veterinarijos gydytoja G. Pociūtė-Pipirienė.

Žmonėms skirta dantų pasta augintiniui netinka

Nors iš pradžių daugelis keturkojų būna ne itin patenkinti dantų valymo procedūra, ilgainiui šis procesas jiems ima patikti, nes specialiai augintiniams skirtos dantų pastos būna įvairių skonių, o, kaip žinoma, gardus maistas – vienas efektyviausių augintinių motyvatorių.

„Kad augintiniui procedūra būtų malonesnė ir teiktų kuo geresnių emocijų, dantims valyti naudojamos specialiai gyvūnams sukurtos pastos su skoniais.

Taip pat norint, kad gyvūnas jaustųsi kuo komfortiškiau, labai svarbu išsirinkti tinkamą dantų šepetėlį su minkštais šereliais. Be to, privalu atsižvelgti ir į augintinio dydį, nes mažų veislių šunims bei katėms reikalingi vieno danties arba labai maži, kūdikiams skirti šepetėliai – šios priemonės leis kokybiškai pasiekti kiekvieno danties paviršių ir tarpdančius“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Tinkama dantų priežiūra gali užkirsti kelią pavojingoms ligoms

Kaip teigia specialistė, dantų nepriežiūra gali nulemti ir ankstyvą dantų netekimą: „Taip gali nutikti prasidėjus infekcijai, kai yra pažeidžiami raiščiai, laikantys dantis. Tada gali prasidėti parodontozė, susidaryti kišenės, pradėti klibėti dantys.“

Anot specialistės, praktikoje dažnai pasitaiko atvejų, kai šeimininkai skundžiasi nemaloniu kvapu iš augintinio burnos.

„Šeimininkai neretai skundžiasi, jog iš augintinio nasrų sklinda nemalonus kvapas, kurio atsiradimo priežastis dažniausiai yra susikaupusios apnašos ant dantų. Iš bakterijų bei maisto likučių ant danties paviršiaus formuojasi bioplėvelė – apnašos, kurios palaipsniui kietėja ir sluoksniuojasi, kol galiausiai susiformuoja kieti akmenys. Viso to galima išvengti užsiimant kasdiene augintinių burnos ir dantų priežiūra“, – perspėja veterinarijos gydytoja.

„Tinkama profilaktika padeda apsaugoti augintinį nuo skausmo, nes tiek gingivitas, tiek periodonto ligos sukelia skausmą ir diskomfortą, ypač tuomet, kai augintinis kramto ar laka vandenį, todėl atsisakymas ėsti gali būti ženklas, kad gyvūnas turi problemų su dantimis. Be to, sąžiningai valant augintiniui dantis, reikės rečiau lankytis pas veterinarijos gydytojus atlikti burnos higienos procedūrų“, – priduria pašnekovė.

Vis dėlto jeigu pastebite, kad jūsų augintinis prarado apetitą, pradėjo sunkiau kramtyti, jam sklinda nemalonus kvapas iš nasrų, dantenos tapo paraudusios ar kraujuojančios, o dantys pradėjo klibėti, reikėtų nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Profesionali dantų higiena reikalinga ir augintiniams

Nepaisant kruopščios dantų priežiūros, kaip ir mums, žmonėms, taip ir keturkojams gyvūnams yra reikalinga profesionali, veterinarijos klinikoje atliekama dantų higiena. Kaip teigia G. Pociūtė-Pipirienė, šios procedūros dažnumas priklauso nuo kiekvieno augintinio: „Tai priklauso nuo daug skirtingų veiksnių: gyvūno rūšies, amžiaus, veislės, genetikos, mitybos, gyvenimo būdo bei kitų organizmo savybių. Pavyzdžiui, kai kuriems mažų veislių atstovams dantų higieną gali tekti atlikti du kartus per metus, o kitiems – kartą metuose, didesnių veislių šunims rekomenduojama šią procedūrą atlikti kas trejus metus.

Augintinių dantų higiena privalo būti atliekama su anestezija

Viešojoje erdvėje vis pasigirsta diskusijų, neva dantų higiena gali būti atliekama be anestezijos. Kaip teigia veterinarijos gydytoja, tai mitas: „Dantų higiena privalo būti atliekama su anestezija net ir tais atvejais, jeigu šeimininkui gali atrodyti, kad apnašų susikaupę visai nedaug. Profesionali burnos higiena atliekama  pastebėjus susikaupusias apnašas ar susiformavusius akmenis, prasidėjus periodontitui, aišku, prieš tai veterinarijos gydytojui įvertinus augintinio burnos ertmę, nes indikacijų atlikti šią procedūrą gali būti ne viena. Šios procedūros metu nuvalomos apnašos, apžiūrimos dantenos, įvertinamos kišenės, daromos rentgeno nuotraukos, jeigu reikia, pašalinami pažeisti dantys, valomi dantys nupoliruojami specialia pasta. Visų šių procedūrų atlikti be anestezijos būtų tiesiog neįmanoma.“

Kramtalai ir graužalai – papildoma, bet ne pagrindinė priemonė gerai dantų būklei palaikyti

„Kramtalai ir graužalai turėtų būti naudojami kaip papildoma priemonė šalia dantų šepetėlio ir pastos, nes mechaniškai nuvalo tik dalį apnašų. Taip pat rekomenduoju rinktis įvairius tirpalus, kurie naudojami kartu su geriamu vandeniu, – jie sumažina besidauginančių bakterijų kiekį burnoje“, – sako klinikos gydytoja.

„Su kaulais rekomenduojama elgtis atsargiai, nes praktikoje vis dažniau tenka pastebėti lūžusius ar skilusius dantis“, – priduria specialistė.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top