Pradinis / Šeima ir sveikata / Sveikatingumo metai įpūtė sveikatos bangą

Sveikatingumo metai įpūtė sveikatos bangą

LR Seime sausio 22 d. vyko konferencija-forumas „Ar sveikatingumo metai tapo startu sveikatos dešimtmečiams?“, skirtas aptarti praėjusiems Sveikatingumo metams ir Seime svarstomai Lietuvos sveikatos programai dešimčiai metų. Nevyriausybinių organizacijų iniciatyva 2013-uosius Seimas paskelbė Sveikatingumo metais. Buvo tikimasi, kad tai taps gera pradžia permainoms Lietuvos sveikatos politikoje. Norėdami, kad pradėtos veiklos tęstųsi, o rezultatai 2014-taisiais – Sveikos šeimos ir Vaikų sveikatos metais – būtų dar geresni, siekdami tobulinti Seimui pateiktą Lietuvos sveikatos programą, valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai susirinko pasidalyti gerąja patirtimi ir padiskutuoti, ką reikėtų keisti ir daryti kur kas geriau.

Konferenciją-forumą organizavo Lietuvos sveikuolių sąjunga, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Sveikatos apsaugos ministerija. Atsižvelgiant į šių metų temą ir partnerius Seime, šiais metais didelis dėmesys buvo skiriamas švietimo sričiai, švietimo įstaigoms, vaikų sveikatai. Ieškota atsakymų, kokia turėtų būti valstybės politika tiek priklausomybių kontrolės aspektu, tiek realaus ir rezultatyvaus paskatinimo pradėti gyventi vis sveikiau, tiek mokesčių politikos, kuri neskriaustų gyvenančiųjų sveikai ir ragintų visus gyventi vis sveikiau, taip gaunant ir asmeninę ekonominę naudą.

2010 metais baigėsi Lietuvos sveikatos programa. Jos rezultatai labai blogi: sveikatos rodikliai nukrito užuot pakilę, kaip buvo numatyta programoje. Todėl visuomeninės organizacijos ėmėsi sveikatos sąjūdžio bangos. Pasibaigus dešimtmečio programai, Seime surengė kritišką permainų konferenciją „Pasibaigė Lietuvos sveikatos programa. Rezultatai ir perspektyvos. Visuomeninių organizacijų požiūris“ (2010 10 20) (http://media3.lrs.lt/SEIMAS2010/2010/RENGINIAI/20101020_1151_OR.W). Kitais metais vyko tarptautinė konferencija-forumas „Ar įmanoma sėkminga sveikatos programa Lietuvoje?“ (2011 10 12) (http://media3.lrs.lt/SEIMAS2010/2011/RENGINIAI/20111012_LT.wmv). Prieš prasidedant Sveikatingumo metams surengta įžanginė konferencija Seime (2012 11 19) „2013-ieji – Sveikatingumo metai. Ar įmanoma visuotinė sveika gyvensena Lietuvoje?“ (http://media3.lrs.lt/SEIMAS2010/2012/RENGINIAI/konfs20121119lt.wmv). Joje atstovas iš Suomijos prof. Peka Puska (Pekka Puska) pristatė sėkmingą Suomijos patirtį, Karelijos projektą ir populiariai vadinamą tautos sveikatos gelbėjimo programą, kuri turėjo milžinišką sėkmę mažinant žmonių sergamumą.

Forumo pranešimų ir diskusijų pagrindu bus suredaguota rezoliucija, kurioje atkreipiamas dėmesys į problemas, būtinas spręsti artimiausiu metu sveikatos politikos srityje. Rezoliucijoje pabrėžiama būtinybė valstybės mastu žmonių sveikatą laikyti šalies vystymosi prioritetu, įgyvendinti „sveikatos visose politikose“ nuostatą, į Seimo komitetuose dabar svarstomą Lietuvos sveikatos programą konkrečiai įrašyti, kad nuo valstybės skiriamų sveikatos priežiūrai lėšų ne mažiau 10 proc. būtų skiriama sveikatingumo sričiai, nes dabar 99 proc. skiriama padariniams šalinti – gydyti, Seime pavasario sesijoje priimti nutarimą dėl įkūrimo Sveikatingumo fondo, į kurį būtų pervedami vos keli proc. nuo tabako ir alkoholio akcizų. Iš fondo būtų finansuojamos sveikatingumo veiklos, socialinė reklama. Draudžiama alkoholio ir vaistų reklama.

Nevyriausybinių organizacijų atstovai svarsto galimybę įkurti sveikatos bangos sąjūdžio susivienijimą, kad sveikatos politikoje būtų pasiekta ilgalaikių ir skaičiais įvertinamų rezultatų.

Parengė konferencijos-forumo organizatorius Juozas Dapšauskas
Organizatorių nuotraukos

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top