Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Telšių miesto amfiteatre pulsavo tautinio kostiumo dvasia

Telšių miesto amfiteatre pulsavo tautinio kostiumo dvasia

Liepos 6-ąją Dubingiuose žemaičiai dalyvaus tautinio kostiumo konkurso „Išausta tapatybė“ finale. Tai paaiškėjo po įvykusio lietuvių tautinio kostiumo konkurso Žemaitijos regiono etapo. Renginį inicijavo Lietuvos nacionalinis kultūros centras, jį organizavo Telšių kultūros centras ir Etninės kultūros globos tarybos prie LR Seimo vyriausioji specialistė, Telšių kultūros centro etnografė Sigita Dacienė, konkursą vedė Telšių kultūros centro režisierė Alina Gintalienė.

Tautinius kostiumus pristatė Žemaitijos regiono gyventojai, šeimos, folkloro ansambliai, mėgėjų meno kolektyvai. Pademonstruotas 21 tautinis kostiumas.

Renginio organizatorė S. Dacienė pasakojo, kad moterų žemaičių kostiumas gerokai skiriasi nuo kitų regionų moterų tautinių kostiumų. „Pas mus daugiausia yra raudonos spalvos, žemaičių moterų sijonai – ilgadryžiai, ypatingos liemenės: jos durtos po krūtine ir smulkiai klostuotos. O skaros surištos su rageliais“, – kalbėjo etnografė.

Dauguma konkurso dalyvių prisipažino, kad tautinis kostiumas – neatsiejama jų kasdienybės dalis, su tautiniais rūbais koncertuoja, dalyvauja renginiuose, valstybinėse šventėse. Šiame renginyje tautinės tapatybės puoselėtojai pristatė autentiškai atkurtus savo rūbus. „Tautinį kostiumą rinkausi pagal savo etninį regioną – Žemaitiją. Mano žemaitiškas tautinis kostiumas išsiskiria spalvingumu, aprangą pasiūti patikėjau vienam meistrui, o audinius išausti vienam audėjui. Tautiniam kostiumui sukurti panaudota vilna, medvilnė, šilkas, oda. Ant kaklo visuomet ryšiu margaspalvę skarelę, kitaip pakakline vadinamą. Juk kaip žemaitis be pakaklinės?“ – šypsojosi kalbintas Seimo narys V. Bukauskas. Parlamentarui antrino su šeima konkurse dalyvavęs Kęstutis Beržinis. Anot jo, tikras žemaitis turi atrodyti kaip žemaitis, jiesti kap (valgyti kaip – tarm.) žemaitis ir kalbėti kaip žemaitis. „Kostiumas yra vienas svarbių, bet ne vienintelis dalykas“, – sakė jis.

Dalyvius vertino kompetentinga komisija: Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) Tautodailės poskyrio vadovė dr. Teresė Jurkuvienė (komisijos pirmininkė), LNKC direktoriaus pavaduotoja, Etninės kultūros skyriaus vedėja Vida Šatkauskienė, LNKC Tautodailės poskyrio vyresnioji specialistė Darija Čiuželytė, Telšių kultūros centro direktorė Birutė Juozapavičienė, Telšių rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblio „Spigėns“ vadovė Diana Bomblauskienė, Telšių žemaičių kapela „Rataa“ vadovas Jurgis Bomblauskas. „Vertindami atsižvelgėme į viską: kaip žmogus dėvi kostiumą, kaip jis jį sau prisitaikęs. Šiame konkurse labai svarbu ir drabužis, ir pats žmogus. Susirinkusius sveikino LR Seimo narys ir konkurso dalyvis Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas. Po iškilmingos dalyvių eisenos amfiteatro scenoje eiles skaitė taip pat konkurso dalyvė Telšių poetė Irena Daubarienė. Konkurso dalyviai pademonstruoti kostiumų atvyko ne tik iš Telšių, bet ir iš Luokės, Šilalės, Kretingalės, Rietavo. A. Gintalienė renginyje pristatė žemaičių tautinio kostiumo ypatybes.

Konkurse nedalyvavusi, tačiau į renginį savo rūbo, saugoto dešimtmečius, pristatyti atvykusi telšiškė Birutė Darbutienė sakė: „Mano kostiumas yra labai senas, maždaug nuo 1930 m. Tą šeimą ištrėmė, tačiau kostiumas grįžo į Lietuvą ir buvo padovanotas mano seseriai.“

Dalyviai vertinti skirtingose kategorijose (kolektyvų, šeimų, pavienių asmenų): vaikų folkloro, suaugusiųjų folkloro, tautinių dainų ir šokių kolektyvų, šeimų, privačių asmenų. Pasibaigus renginiui, paskelbti nugalėtojai, kurie liepos 6 d. dalyvaus Dubingiuose konkurso „Išausta tapatybė“ finale: Kretingalės kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Cyrolioks“ (vad. Svajūnė Anužienė), Telšių kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Čiučiuruks“ (vad. Rita Macijauskienė), Šilalės kultūros centro Tradicinių kanklių ansamblis (vad. Jolanta Kažukauskienė), Šilalės kultūros centro folkloro ansamblis „Veringa“ (vad. Jolanta Kažukauskienė), Rietavo kultūros centro Tverų filialo folkloro ansamblis „Kermušie“ (vad. Arūnas Gedmantas), Telšių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Mastis“ choras (vad. Ernesta Dargužienė), Beržinių šeima (Jūratė, Kęstutis, Jokūbas; Telšiai), Valentinas Bukauskas, Irena Daubarienė, Agnė Jakavičiūtė (Telšiai), Vilija Jocienė, (Telšių r. Kaunatava), Rima Norvilienė, Zita ir Jonas Gudauskai (Šilalė), Vera Macienė (Laukuva, Šilalės r.).

Telšių kultūros centro inf. ir nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top