Lietuvos zoologijos sode liepos 26 dieną bus minima Pasaulinė tigrų diena. Galėsite susipažinti su stambiausiais kačių šeimos atstovais. Sužinosite tigrų nykimo priežastis bei išsaugojimo galimybes ir įdomiausius tigrų gyvenimo faktus. Vaikučių lauks įdomios užduotėlės. Vaikai ir suaugusieji galės pamatyti daugiau tigrų nei įprastai. Šiomis veiklomis bus siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į nuolat mažėjančią šių gyvūnų populiaciją. Pasaulyje tigrai yra įtraukti į saugomiausių gyvūnų kategoriją, o 2015 metais jų skaičius itin sumažėjo.
Grėsmingi ir labai įdomūs gyvūnai tigrai sparčiai pradėjo nykti nuo XX a. penktojo dešimtmečio, prekyba tigrų kailiais tapo grėsminga tigrų populiacijai. Visame pasaulyje žmonės, norėdami atkreipti visuomenės dėmesį į šiuos nepakartojamus gyvūnus, rengia įvairius renginius ir prisideda prie šviečiamosios misijos. Prie jos prisideda ir Lietuvos zoologijos sodas, nes būtent jame yra net trys gražūs, įspūdingi plėšrūnai – amūriniai tigrai.
Amūrinių tigrų laisvėje gyvena vos keli šimtai. Jie, kaip ir kiti tigrų porūšiai, gyvena vieni ir susitinka tik poravimosi laikotarpiu. Kiekvienam jų reikia daug kvadratinių kilometrų medžioklės plotų. Šių tigrų gimtinė – Tolimuosiuose Rytuose, Amūro upės baseino miškuose. Minta šernais, elniais, stirnomis, paukščiais. Sveria iki 300 kilogramų, tačiau yra rekordininkų, sveriančių beveik 400 kilogramų. Nėštumas trunka 100–110 dienų. Gimsta dažniausiai 2–4 jaunikliai, tačiau pasitaiko ir išimčių. Šie tigrai mėgsta maudytis, yra puikūs plaukikai.
Zoologijos sode jau šešiolika metų gyvena vyriausias iš visų trijų tigrų – patinas Mirgis, kuris gimė Kaune. Taip pat patelė Norda – devynerių metų, gimusi Čeliabinsko zoologijos sode, bei Edas – jauniausias amūrinis tigras, kuris gimė Ostravos zoologijos sode prieš ketverius metus. Visi maitinami mėsa ir ją labai mėgsta.
Nors pats stambiausias kačių šeimos atstovas atrodo žavus, mielas, šiek tiek primenantis naminį katiną, tačiau neapsigaukite – tigras yra labai pavojingas gyvūnas. Dirbantiems su šiais plėšrūnais menkiausia klaida gali kainuoti gyvybę, nes gyvenantis nelaisvėje tigras nepraranda savo medžioklės instinktų. Todėl gyvūnų prižiūrėtojai privalo būti labai budrūs. Nors tigrai mėgsta bendrauti, glaustosi prie grotų, tačiau niekada neturi pamiršti, kad bendrauji su vienu iš geriausių gamtos plėšrūnų.
Tigrams, gyvenantiems laukinėje gamtoje, šviesus su tamsiais dryžiais kailis padeda gerai pasislėpti, užsimaskuoti bei tinkamai priartėti prie aukos. Jie puola iš pasalų – staigiai bei užtikrintai. Tačiau šių plėšrūnų prisitaikymas jų neapsaugo nuo medžiotojų kulkos, miškų kirtimo bei natūralių buveinių naikinimo. Tigrai iš visų kačių šeimos atstovų nyksta sparčiausiai ir Tarptautinėje raudonojoje knygoje įrašyti kaip rūšis, esanti pavojuje. Jeigu kam nors atrodo, kad išdidus bei galingas tigras, kuris dažniausiai klajoja vienas, – yra nepažeidžiamas, tai jie labai klysta, nes dėl žemės dirbimo nyksta gyvūnai, kuriais maitinasi tigrai. Dėl to jie gali užpulti naminius gyvulius ar žmones. Viso to padarinys – nelegali tigrų medžioklė žmonių gyvenamose teritorijose, bet dar dažniau jie medžiojami tiesiog dėl jų gražaus kailio bei kaulų. Indijoje nėra įsteigtų rezervatų, tad jei nelegali medžioklė tęsis, tigrų skaičius dar labiau sumažės ir turbūt dryžuotasis katinas gamtoje išnyks. Neleiskime tigrų porūšiams, gyvenantiems natūralioje gamtoje, visiškai išnykti!
Renginio programa
12:00–14:00 val. veidukų paišymas mažiesiems
12:00–14:00 val. Lietuvos felinologų draugijos „Bubastė“ naminių „tigrų“ paroda
11:00–15:45 val. pasijodinėjimas poniu arba asiliuku
12:30 val. parodomasis tigrų pristatymas „Tigro grobis“
13:00 val. pristatymas „Tigrų gyvenimas iš arti“
Gyvūnų pristatymai
11:00 val. ruonio šėrimas „Žuvų tortas“
11:30 val. pelikanų pristatymas „Kodėl pelikanas rožinis?“
14:00 val. roplių pristatymas – fotosesija su gyvatėmis
14:30 val. beždžionių šėrimas „Ką valgo beždžionė?“
15:00 val. ruonio šėrimas – lankytojai kviečiami pavaišinti ruonį žuvimi
Lietuvos zoologijos sodo inf. ir nuotr.