Pasvalyje lankėsi meditacijos ir jogos mokytojas iš Indijos Svamis Jaataveda. „Svamis“ reiškia dvasinį titulą. Šis titulas Indijoje suteikiamas itin retam asmeniui. Svečią lydėjo ir iš anglų kalbos vertė Šri Šri Ravi Šankaro atstovė Lietuvoje Jurga Piekutė. Už įvairialypę humanistinę veiklą Šri Šri Ravi Šankaras yra nominuotas Nobelio taikos premijai, jo iniciatyva buvo įkurta Tarptautinė žmogiškųjų vertybių asociacija ir visuomeninė šviečiamoji pelno nesiekianti organizacija „Gyvenimo menas“, kuri veikia 160 pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje.
Pirmasis svečio susitikimas su pasvaliečiais vyko Pasvalio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure. Čia vyko praktinis užsiėmimas „Sveikata ir laimė“. Gausiai susirinkusiems klausytojams svečias pirmiausia pasiūlė atlikti keletą pratimų, kurie padeda kontroliuoti stresą ir įgyti žvalumo bei energijos visai dienai. Pasak Svamio, kai tik randame bendrumo jausmą su mus supančiais žmonėmis ir aplinka, mūsų protą užlieja ramybė. Išlaikyti tą ramumą žmogui yra duota iš prigimties, tad nereikia laukti, kol kas nors patars, iš kur jo gauti. Būna dienų, kai neturime energijos, norime miego, esame pikti, apatiški, kitaip tariant, jaučiame blogus pojūčius. Tada kūne ima kauptis įtampa. O jeigu pabudę ryte turime daug energijos ir esame gerai nusiteikę, tada spinduliuojame meile ir padarome daugiau darbų negu paprastai. Pasak Svamio Jaatavedos, tai priklauso nuo energijos, tad labai svarbu išlaikyti energiją savo kūne.
Supykę kvėpuojame greitai, liūdėdami – lėtai, verkiančio žmogaus kvėpavimas yra trūkčiojantis, o sergančio žmogaus kvėpavimas yra sunkus, kartais švokščiantis. Taigi mūsų emocijos, pasak jogos ir meditacijos mokytojo, yra susijusios su kvėpavimo ritmu. Pirmasis gimusio kūdikio verksmas prasideda įkvėpimu, o paskutinis žmogaus virptelėjimas yra iškvėpimas. Tad kvėpavimo pratimai ir meditacija, pasak svečio iš Indijos, turi tapti kasdieniais mūsų įpročiais, kaip įprotis praustis arba valytis dantis. Meditacija pašalina neigiamas emocijas, suvaldo stresą ir nerimą.
Spinduliuodamas nuostabia šypsena svečias ragina ir kitus šypsotis: „Vonioje pažiūrėkite į veidrodį ir nusišypsokite. Kai šypsomės, mūsų ląstelės prisipildo energijos. Kai esu laimingas, galiu suteikti laimės kitiems. To negalima pasakyti apie nelaimingą žmogų. Kada protas atsipalaidavęs, galima priimti žymiai geresnius sprendimus gyvenime“, – sako Svamis.
Svečias iš Indijos taip pat vedė penkių dienų kursą „Menas būti laimingam“, kuris dėl didžiulio dalyvių būrio vyko erdvioje Tetirvinų bendruomenės salėje. Šiuose mokymuose dalyvavo entuziastai iš Pasvalio, Panevėžio, Biržų, Pakruojo, Tauragės ir net Druskininkų.
Atsisveikindamas svečias kiekvienam linkėjo nesiskųsti ir prisiimti daugiau atsakomybės, neįžvelgti blogų ketinimų kitų žmonių klaidose, atleisti sau ir kitiems, priimti žmones bei situacijas tokius, kokie jie yra, liautis galvojus apie praeitį ir pradėti ieškoti laimės dabar.
Vilma Jankevičienė, pasvaliovsb.lt
Artūro Juzefovičiaus nuotraukos