Kaip byloja archeologai, tyrinėjantys senąsias Egipto civilizacijas, žmonės prisijaukino kates jau prieš 6 000 metų. Jei kas būtų žinoję, kad marą nešioja žiurkės, o ne katės, kaip buvo manyta, ir dėl to liepta jas išnaikinti, gal Europa nebūtų patyrusi baisiojo maro protrūkio, nusinešusio daugybę gyvybių. Katės net gi nujaučia stichines nelaimes bei gali numalšinti Jūsų stresą, susikaupusį per dieną savo ramiu murkimu ant kelių. Kyla klausimas, ar jos tikrai ne pusiau mistiniai gyvūnai? Pateiksime dar daugiau įdomių faktų apie kates, kurios, beje, ne tik mieli, pūkuoti kamuoliukai…
- Tauzerė, marga katytė, atsivesta 1963 m. balandį ir „dirbusi“ graužikų kontroliere spirito gamykloje Krefe, Škotijoje, kas dieną pagaudavo vidutiniškai tris peles. Per 24 gyvenimo metus ji iš viso buvo sugavusi 28 899 graužikus. Galima manyti, kad Krefo pelės surengė tikrą šventę, sužinojusios apie Tauzerės mirtį.
- Iki šiol ginčijimąsi, kuri katė gyveno ilgiausiai. Raina katė Ma viename Anglijos mieste 1957 m. lapkritį buvo užmigdyta kai jai buvo 34 metai. Kalbama, kad tame pačiame mieste gyvenęs taip pat rainas katinas Pusas nugaišo 1939 m., praėjus dienai po jo 36-ojo gimtadienio.
- Persų katės (dar žinomos kaip ilgaplaukės), panašiai kaip ir Siamo, yra populiariausia kačių veislė.
- Pats sunkiausias pasaulio katinas svėrė 21,3 kg. Jis buvo vardu Himis ir nugaišo 1986 m. Vidutiniškai suaugusi katė sveria apie 4 kg.
- Raina katė, vardu Dastė, ketvirtąjį XX amžiaus dešimtmetį gyvenusi Teksaso valstijoje, JAV, per visą savo gyvenimą atsivedė 420 kačiukų.
- Gedėdami nugaišusios savo katės egiptiečiai nusiskusdavo antakius.
- Kitė, gyvenusi Stafordšyre, Anglijoje, atsivedė 218 kačiukų. Paskutinius du atsivedė, kai jai buvo trisdešimt metų. Ji nugaišo sulaukusi 32 metų.
- 1970 m. Oksfordšyre viena katė atsivedė devyniolikos kačiukų vadą! Nuostabiausia, kad net penkiolika iš jų liko gyvi.
- Viduramžiais, kai katės buvo persekiojamos, žiurkėms buvo tikras rojus. Žiurkių blusos nešiojo marą, nuo kurio 1625 m. vien Londone mirė 35 000 žmonių.
- Visos Kornreksų veislės katės – labai trumpu garbanotu kailiu – išvestos iš vieno katino, vardu Kalibunkeris, atsivesto Kornvalyje 1950 m.
- 1950 m. keturių mėnesių kačiukas, sekdamas alpinistų grupę, užkopė į Materhorno kalno Alpėse 4 478 metrų aukštį!
- Visos trispalvės katės yra moteriškosios lyties. Katinai trispalviai būna labai retai, tik tada, kai sutrinka jų chromosomų sistema.
- Moksliškai įrodyta, jog kates turintys šeimininkai mažiau rizikuoja susirgti ligomis, susijusiomis su kraujo spaudimu ir širdimi.
- Katės glostymas mažina stresą. Katės laikymas jai murkiant suteikia komforto ir saugumo jausmus.
- Senovės egiptiečiai buvo pirmieji išnaudoję kačių, kaip plėšrūnų, potencialą. Jos buvo laikomos, kad išgaudytų peles iš grūdų saugyklų. Šioje civilizacijoje katė buvo viena iš deivių.
- Katės kūne yra daugiau kaulų nei žmogaus kūne. Katė turi 230 kaulų, o žmogus – 203 kaulus.
- Katės klausa daug aštresnė nei žmonių ir šunų. Būtent todėl šie gyvūnai išeina iš kambario, jeigu garsiai groja muzika.
- Katės uodega yra gyvybiškai svarbi galūnė, dėl kurios yra palaikoma pusiausvyra.
- Katės ėda žolę, nes tai joms padeda pagerinti virškinimą, išvalyti skrandį.
- Kačių regėjimas tamsoje ir naktį yra 6 kartus geresnis nei žmogaus.
- Sveikos katės temperatūra turėtų būti tarp 38 ir 39 laipsnių.
- Lyginant pasaulio žinduolių kūno masę ir akis, katės yra nugalėtojos. Šių padarų akys, palyginus su galva, yra pačios didžiausios.
- Katės patelė kačiukus veda nuo 62 iki 65 dienų.
- Vienu kartu katės dažniausiai atsiveda nuo 2 iki 6 kačiukų.
- Jei katė murkia, dar nereiškia kad ji laiminga. Murkimas taip pat gali reikšti susierzinimą arba skausmą.
- Katės savo maisto racione privalo turėti taurino, kad neapaktų. Taip pat katės maiste turi būti riebalų, nes katės organizmas jo pasigaminti negali.
- Kai katė trinasi į šeimininką, ji pažymi pastarąjį savuoju kvapu, kuris rodo nuosavybės statusą.
- Laukinės katės vidutinis amžius yra 3 – 5 metai, o naminės katės išgyvena iki 16 ir daugiau metų.
- Katės vidutiniškai miega po 16 valandų per parą.
- Katė gali pasiekti 50 km/h greitį.
- Žmogaus nurodymus katės supranta jau po 2 – 3 kartų, o šunys tik po 7 – 8.
- Katės puikiai orientuojasi aplinkoje. Yra žinomas atvejis, kai katinas savo namus surado po metų, įveikęs net 2 400 kilometrų.
- Intelektu katės nusileidžia tik beždžionėms.
- Maždaug 4000 m. per. Kr. senovės Egipte buvo prijaukintos pirmosios katės. Taigi šie mieli pūkuoti gyvūnėliai prie žmonių glaudžiasi jau 6 000 metų. Kadangi senovės Egipte katę laikė šventu gyvūnu, tai ją nuskriaudusiajam grėsė žiauri bausmė, o tas, kas užmušdavo katę, būdavo pasmerkiamas myriop. Vėlesniais laikais katės buvo vertinamos skirtingai. Vienose šalyse jos buvo garbinamos ir globojamos, o kitose – jas laikė šėtono pasiuntiniais.
- Katės puikiai jaučia, kada artėja uraganas, žemės drebėjimas ir kitos stichines nelaimės.
- Katės dėl aukštesnio balso tembro dažniausiai labiau myli moteris nei vyrus.
- Žmonės, kurie yra alergiški dėl katėms, reaguoja ne į šių gyvūnų plaukus, o į seiles ir odos pleiskanojimą. Jeigu katę, gyvenančią šalia tokio žmogaus, reguliariai maudytume, alergija pasireikštų ne taip stipriai.
- Jeigu tikėtume Gineso rekordų knyga, lengviausias ir mažiausias buvo Himalajų kačiukas Tinkeris Tojus iš JAV, tesvėręs vos 680 gramų.
- Pasaulyje gyvena apie 400 milijonų naminių kačių. Daugiausia jų yra Australijoje, kur dešimčiai gyventojų tenka net devynios katės. Antroji vieta tenka Indonezijai – čia gyvena daugiau 30 milijonų kačių. O Peru kačių beveik nėra.
- Katės yra toliaregės, jos blogai mato iš arti.
- Katės, gyvenančius rūkančio šeimininko bute, dvigubai dažniau suserga vėžiu, ypač limfomos.
- Katės blogai jaučiasi šeimose, kuriose dažni barniai ir konfliktai. Tai kelia šiems gyvūnams stresą ir jie, pirmai progai pasitaikius, stengiasi pasprukti iš tokios gyvenamosios vietos.
- Katės pavojingos nėščioms moterims, nes perneša toksoplazmos sukėlėjus. Toksoplazma pažeidžia dar negimusio vaiko nervų sistemą ir širdį. Ligos galima išvengti, jeigu neliesite prie kačių tualeto.
- Prancūzijoje, Bulgarijoje ir Anglijoje laikomasi nuomonės, kad dovanoti juodą katiną – ypatingos pagarbos ženklas.
- Glostant katę, galima sumažinti kraujospūdį. O šių gyvūnėlių murkimas taip teigiamai veikia mūsų psichiką, kad gali nuslopinti netgi stiprų stresą, padėti užmigti.
- Aštuntadalį savo gyvenimo naminės katės praleidžia besigražindamos ir laižydamos savo kailį.
- Katėms labai nepatinka, kai jų letenos prie kažko limpa. Nemėgsta jos ir čežėjimo po letenėlėmis. Būtent todėl toje vietoje, kur katytė pati prieš jūsų valią įsirengia tualetą, reikia pakloti folijos arba prilipinti dvipusės lipniosios juostos.
Parengė Ieva Ąžuolaitytė