Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultete atidaryta Vido Poškos tapybos darbų ir piešinių, skirtų karui Ukrainoje, paroda pavadinimu „ATO“.
Pavadinimas „ATO“ turbūt yra pasirinktas neatsitiktinai – vengiant tiesmuko iliustratyvumo. Raidėmis „ATA“ („amžiną atilsį…“) žymimi mirusiuosius ženklinantys kryžiai. V. Poška pasakoja, jog jo vaikystės aplinkoje panašiu ištiktuku „atas“ būdavo perspėjama apie ateinantį pavojų. Tad ši paroda yra nedidelis paminklas ir pagarbos ženklas visiems, kovojantiems ir žuvusiems Maidane ir Rytų Ukrainoje.
Autorius apie įvykius Ukrainoje ir savo kūrybą išsako šias mintis: „Visa vasara (kaip ir pavasaris bei žiema) praėjo įdėmiai ir nervingai sekant baisiuosius įvykius Ukrainoje. Metų pradžioje sugebėjau nuo to sėkmingai pabėgti tapydamas šiaip visokias nuotaikas ir būsenas, tačiau birželio mėnesį supratau, kad negalėsiu išvengti to, ką kiekvieną dieną ir naktį matau jau beveik realia tapusioje virtualioje erdvėje. Žinau, kad tai net per nago kraštelį neprilygsta tam, kas yra matoma gyvai, tačiau norėjau deklaruoti savo poziciją. Atskleisiu šiek tiek savo kūrybos virtuvės detalių – nenorėjau, kad tai būtų tiesmuki reportažai (kurių autorius aš ir nesu), tačiau, nuolat „kybant“ virtualiame pasaulyje ir žvelgiant į tą košmarą iš pasyvaus stebėtojo pozicijų, akyse ir pasąmonėje įstrigo keli dalykai: žmonės su kaukėmis, militaristinė technika ukrainietiškame peizaže (ach, tos stepės, topoliai, saulėgrąžų laukai) ir naktiniai apšaudymai tamsiuoju paros metu (jie ypač kraupūs).“
Menininką stipriai paveikė karo įvykių vaizdai internete. Toks yra netiesioginis jo santykis su konfliktu Ukrainoje, tačiau atvira širdis leido apčiuopti nepaprastas detales, kurias savaip matė, juto ir perteikė filmuotų siužetų ar fotografijų interneto platybėse autoriai. V. Poškus, stebėdamas iš šalies, karo baisumuose atranda tai, ką ne kiekvienas pilietis pastebi. Jam tampa svarbi jausena, juk kaipgi sprogimų kanonadoje galima neišgirsti kregždžių balsų akompanavimo, kaip galima nepastebėti iki pasiutimo ryškiai šviečiančios saulės žydrame danguje. Toks iki kaulo gelmių atviras aplinkai menininkas stojo priešais žiūrovus Kaune.
„Jaučiuosi labai pagerbtas, galėdamas savo darbus eksponuoti šioje gilią meno tradiciją turinčioje vietoje – Justino Vienožinskio menų fakultete“, – per parodos atidarymą dėkojo darbų autorius. Parodos kuratorius Arvydas Martinaitis taip pat pasidžiaugė, kad menininkas priėmė kvietimą ir patikėjo savo darbus dideliam būriui lankytojų – studentams, dėstytojams bei tapybos mėgėjams.
Paroda bus eksponuojama iki kovo 12 dienos. Kviečiame apsilankyti. „Už jūsų bei mūsų laisvę…“, – kviesdamas į parodą sako autorius V. Poškus.