Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Užpaliuose tęsiasi prasmingi darbai

Užpaliuose tęsiasi prasmingi darbai

Kai skaičiuojame, kiek aplankėme užsienio šalių, kartu paskaičiuokime, kiek aplankyta Lietuvos rajonų. Dar stipresniu pažintinės atsvaros tašku galėtų būti gimtojo rajono ar seniūnijos vietovės. Mūsų šalis dosni išskirtinumų, kuriuos turėtume rodyti vieni kitiems. Motulė gamta užpaliečių (Utenos r.) tikrai nepamiršo. Jei ryžtumėtės aplankyti 8 piliakalnius, Krokulės šaltinį, Vaiskūnų geomorfologinį draustinį, paplaukti Šventosios upės vingiais, turėtumėte rimtą iššūkį – vienos dienos jums neužtektų. Užpaliečiai žino, kad lankomiausios vietos yra Krokulės šaltinis ir didžiausia Lietuvoje Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola.  Visus Lietuvos šaltinius vargu ar suskaičiuotume, konglomeratų taip pat rastume, bet tokio didumo kaip Užpalių seniūnijoje tikrai nerasite ir nesuskaičiuosite čia atsiveriančių uolienų.

1992 m. Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola paskelbta respublikinės reikšmės valstybiniu geologiniu gamtos paminklu. Nors truputuką smalsaujantiems, koks gyvenimas vyksta po mūsų kojomis ar kas vyko, kol mūsų šioje žemėje dar nebuvo, ši vietovė ideali samprotavimams ir įžvalgoms. Nuo 2002 m. šis objektas yra valstybės saugomas gamtos paveldo objektas. Jei esate pastabūs, čia galima lankytis periodiškai ir kas kartą pamatyti kažką naujo. Pastaruosius metus čia augę krūmai kėsinosi paslėpti žemės dovanojamą atodangos grožį. Utenos rajono savivaldybė davė leidimą pašalinti menkaverčius krūmus. Dėl darbų svarbos užpaliečių įtikinėti nereikėjo. Užpalių kultūros namams organizuojant talką, atodangoje darbavosi 23 užpaliečiai ir iš Utenos atvykusi talkininkė, kuri nutylėdama savo vardą prisipažino dažnai dalyvaujanti panašaus pobūdžio darbuose ir džiaugėsi, kad gyvenimas jai leidžia atsirinkti mėgstamas veiklas. Kadangi pokalbiams laikas nebuvo numatytas, kibome į darbą. Vieni darbavosi su pjūklais, kiti rinko šakas. Greitai supratome, kad produktyviausias darbas ne vaikštant aukštyn žemyn, o einant viena linija ir perduodant nukirstas šakas žemiau esantiems. Kadangi atodangą slėpė kelerius metus augantys ir ką tik pradėję augti krūmai, darbo užteko visiems, tarp jų ir mažiausiems talkininkams: Elzei Širvytei, Pijui ir Deinai (brolis ir sesuo) Jasikevičiams. Baigiamuoju darbų etapu – šakų išvežimu – pažadėjo pasirūpinti Užpalių seniūnas Eugenijus Keraminas. Bemaž keturios valandos kruopštaus darbo ir patys stebėjomės, naujai pamatę vieną iš lankomiausių seniūnijos objektų. Lyg patvirtindamos šios vietovės populiarumą, kol darbavomės, joje pabuvojo 3 lankytojų grupės.

Ši vieta nešykšti savo grožio visais metų laikais, jei kas čia buvote iki 2022 lapkričio 12 d., skirkite laiko poilsiui ir atvykite vėl. Įsitikinkite, kad užpaliečiai darbavosi ne veltui. Talka suorganizuota su nuliniu biudžetu, todėl pagrindinis atlygis sudėtas į žodį „AČIŪ“ ir bendrystės jausmą, kai darbams pasibaigus dar nesinori skirstytis. Darbinį nuovargį greitai šalin nugynė iš Jovarų sodybos atkeliavusi karšta arbata ir keptos dešrelės. Prisiminti anksčiau nuveikti darbai ir žvilgtelėta į ateitį.

Gruodžio mėnesį, dalijantis iniciatyvomis Užpalių kultūros namams, klubui „Ašvienių fanai“ ir bendruomenei „Užpalėnų krivūlė“, Užpaliuose pasirodys Utenos kultūros centro vaikų lėlių teatras „Skruzdėlytė“ (vad. J. Baldauskienė) ir Zarasų viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ (rež. G. Karlaitė), įvyks „Arklio diena“ ir Aldonos Bakanavičiūtės-Roennen tapybos darbų parodą pakeis Genovaitės Adiklienės kūrybinių darbų paroda „Spalvingos nuotaikos“, susirinkę miestelio centre įžiebsime eglutę. Kultūros namams palaikant Jurgitos Elmentienės iniciatyvą naujam gyvenimui pabudinti panaudotą užsukamą stiklainio dangtelį, pasitinkant Kalėdas visuomenei bus pristatyta pagrindinė akcijos idėja. Parodysime, ką pavyks sudėlioti iš surinktų dangtelių.

Kol laukiame kalėdinio šurmulio, džiaugiamės ką tik vykusiomis veiklomis: grožėjomės Teresės Bražiūnienės tapybos darbais, bendravome su tautodailininke Asta Adikliene, kuri pristatydama riešinių parodą negailėjo patarimų, kaip pasigaminti riešinę, juokėmės žiūrėdami nuotaikingą UKC Daugailių skyriaus mėgėjų teatro spektaklį „Kepurė dega“ (pagal. K. Sają, rež. J. Paliūlienė) ir, be abejonės, džiaugiamės atlikę prasmingą darbą Šeimyniškių atodangoje su konglomerato uola. Kai esame kartu, jaučiamės reikalingi vienas kitam, tai vienija mus ir skleidžiame gerąją žinią apie vietą, kurioje gyvename. Jei jums liūdna ar smalsu – atvykite į Užpalius.

Birutė Minutkienė

Nuotraukos: Eglės Širvytės, Rasos Abelytės, Eglės Jovaraitės, Jovitos Jasikevičienės

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top