Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Varėniškiai kviečia į Grybų šventę

Varėniškiai kviečia į Grybų šventę

Nors šiais metais Dzūkijos pušynėliai tikrai nelepina grybais, tačiau varėniškiai, puoselėdami gražią tradiciją Varėnoje kasmet paskutinį mėnesio šeštadienį surengti didžiausią Varėnos krašto renginį, rugsėjo 26 d. vėl organizuoja Grybų šventę.

Šiemet ji skirta Etnografinių regionų metams ir turi skambų pavadinimą „Grybų pilni aruodai – neišsemti senolių išminties klodai“. Dvidešimtąjį kartą vyksianti šventė etnografinio paveldo ir tradicijų, grybautojų, surinktų grybų, gausybės svečių iš Lietuvos ir užsienio, linksmybių ir dzūkiškų gėrybių skaičiumi Varėną vėl vienai dienai pavers didmiesčiu.

Šventę vainikuos įspūdingi Raseinių kultūros centro gyvo garso grupės „Hobby“, Igorio Berino grupės, grupės „DAR“ ir folkroko grupės „Žalvarinis“ koncertai.

Grybavimo čempionatas

Ir šiemet šventė tradiciškai prasidės Lietuvos grybavimo čempionatu Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos taurei laimėti Marcinkonių kaimo miškuose. Azartiškiausius šiemet jau tryliktojo čempionato dalyvius į mišką palydės, o po kelių valandų su liaudiškomis dainomis sutiks ir dzūkiška grybiene bei kitais patiekalais iš dzūkiško paveldo lobyno vaišins Marcinkonių etnografinio ansamblio dainininkai.

Daugiausia grybų radęs grybautojas ir šiemet į namus išsiveš įspūdingą Varėnos krašto juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurtą juodosios keramikos taurę. Ji jau laukia savojo šeimininko. Be originalių dovanų, žinoma, neliks ir kiti čempionato dalyviai.

Į šventę – su traukiniu

Šventėje nebus pamiršti geležinkelis ir traukinys, nes nuo jų prieš 153 metus, kai Varėnoje 1862 m. rugsėjo 5 d. sustojo pirmasis traukinys, prasidėjo ir šio miesto istorija. Tad į Grybų šventę visus norinčius iš Vilniaus į Varėną veš šventinis traukinys, kuris iš Vilniaus geležinkelio stoties išvyks 8 valandą 28 minutės. Keliaujantiems šventiniu traukiniu laikas neprailgs, nes keleivius linksmins nuotaikingi dzūkai muzikantai. Ir šio šventinio, ir kitų tądien vykstančių iš Vilniaus į Varėną ir atgal traukinių bilietams bus taikoma net 50 procentų nuolaida. Taigi neatvykti į Grybų šventę neįmanoma!

Varėnos miesto parkas, kitaip dar vadinamas legendų parku, nes jį puošia Varėnos krašto legendų motyvais sukurtos medžio skulptūros, tądien taps tarsi miestu mieste, kuriame bus galima orientuotis pagal Baravykų, Makavykų, Voveraičių ir kitus „grybiškus“ gatvelių pavadinimus.

Šventę čia skambiomis dzūkiškomis dainomis pradės legendinė dzūkė dainininkė Veronika Povilionienė su Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos jaunių choru „Varėnė“, vadovaujamu Ilonos Zalanskienės.

Šventinių renginių gausa

Šventėje apsilankiusius maloniai nustebins ne tik grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo gausa, daugybė šventinių renginių, bet ir malonūs, svetingi ir vaišingi Varėnos krašto žmonės. Juk, kaip sakoma, „dzūkas – daugiau nei etnosas, daugiau nei tautybė, daugiau nei partija ir daugiau nei politika“.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta sako, jog dvidešimtą kartą vyksianti Grybų šventė yra Varėnos krašto žmonių darbštumą, išsaugotą senolių etnokultūros palikimą – dzūkų tradicijas, amatus, verslus, dainingumą bei išskirtinį dzūkų bruožą – svetingumą ir vaišingumą, – liudijanti šventė. Tai drauge ir derliaus šventė, kurioje galima pamatyti, kokį puikų derlių išaugino darbštūs dzūkai. „Grybų šventė turi gražias tradicijas, mes stengiamės išsaugoti jos savitumą ir originalumą. Pagrindinis šventės akcentas – mūsų seniūnijų kiemeliai, kuriuose kasmet pristatomas tautinis paveldas su gausiais etnokultūros bei kulinarinio paveldo elementais. Kviečiu visus, kurie nori labiau pažinti Varėnos kraštą, pamatyti, kuo jis yra išskirtinis, ir patirti gerų įspūdžių, atvažiuoti į Grybų šventę“, – sako rajono vadovas.

Viena iš pagrindinių šventės organizatorių, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Svirskienė, pristatydama šventės programą, patikino, kad, atsižvelgiant į šiųmetės šventės pavadinimą, Grybų šventėje dalyvaus kolektyvai iš visų Lietuvos regionų. Tačiau dzūkų tarmė joje, be abejonės, skambės dažniausiai. Tuo įsitikins šventės svečiai, apsilankę seniūnijų kiemeliuose, mat juose bus kalbinami dzūkiškai. „Šiemet didžiausią dėmesį, be abejo, skirsime savo regiono etnokultūrai parodyti, tačiau šventėje kviečiami dalyvauti atstovai iš visų regionų. Seniūnijų kiemelius stengsimės atverti dar labiau, kad kiekvienas panorėjęs galėtų juose apsilankyti ir pamatyti demonstruojamus dzūkų amatus, tradicijas, paskanauti dzūkų kulinarinio paveldo. Stengsimės, kad ir mugė, į kurią suvažiuoja tautodailės meistrai iš visos Lietuvos, atitiktų šventės programą. Tad tikimės Varėnos kraštą ir tai, ką išsaugojome iš savo protėvių ir turime gražiausio, parodyti tinkamai“, – sako R. Svirskienė.

Grybų šventės metu išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertuos saviveiklininkai, bus demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, verdamas degutas, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų… Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių bus galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Visa šventė kvepės dzūkiškais valgiais – kas norės, jų galės vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms. Šventėje, be abejonės, bus galima nusipirkti šviežių, sūdytų, džiovintų ar konservuotų grybų, įvairiausių gaminių iš miško uogų.

Grybų šventėse kasmet vyksta tautodailininkų ir amatininkų darbų mugės, gamtos kūrinių parodos, vaikus džiugina įvairiausios pramogos kiemelyje ,,Meistrų miestas“, įvairios sporto varžybos.

Šventėje koncertuos rajono vaikų, jaunimo ir pagyvenusių žmonių bei aplinkinių rajonų meno kolektyvai. Vyks Lietuvos geriausių humoro grupių koncertas „Juokauja visa Lietuva“, tautinių šokių kolektyvų koncertas „Šokių pynė“, Lietuvos regionų folkloro ansamblių koncertas „Susdainuokim, visa Lietuva“. Žiūrovai galės pamatyti regionų metams skirtą Rokiškio kultūros centro liaudies teatro spektaklį pagal J. Tumą-Vaižgantą „Nebylys“ , Lietuvos regionų kapelų koncertą „Karštligė“.

Šventę vainikuos įspūdingi Raseinių kultūros centro gyvo garso grupės „Hobby“, Igorio Berino grupės, grupės „DAR“ ir folkroko grupės „Žalvarinis“ koncertai.

Tądien linksmybių ir įspūdžių tikrai netrūks nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei miesto svečiams.

Šventės organizatoriai maloniai kviečia nepasididžiuoti ir drauge su varėniškiais pasilinksminti Grybų šventėje!

Rūta Averkienė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top