Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Varėnos choras „Harmonija“ tarptautiniame chorų konkurse Sopote laimėjo Sidabro diplomą

Varėnos choras „Harmonija“ tarptautiniame chorų konkurse Sopote laimėjo Sidabro diplomą

Septintus metus gyvuojantis Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“, vadovaujamas energingos ir idėjų kupinos vadovės Ilonos Zalanskienės, turi didelių ambicijų koncertuoti ir skinti laurus ne tik savo krašte, bet ir užsienio šalyse. Šį kartą „Harmonijai“ teko didelė garbė perėjus atranką dalyvauti lenkiškų festivalių sostinėje Sopote vykusiame tarptautiniame chorų konkurse „Mundus Cantat“. Jame choras laimėjo Sidabro diplomą.

Gražias tradicijas turintis ir kasmet organizuojamas  festivalis-konkursas sukviečia chorus iš viso pasaulio. Šių metų gegužės 22–25 dienomis prie Baltijos jūros įsikūrusiame Sopoto mieste gražiausiais balsais ir melodijomis nuskambėjusi įspūdinga muzikos fiesta suvienijo dainininkus iš  Lenkijos, Gruzijos, Baltarusijos ir Lietuvos. Čia jie varžėsi įvairiose kategorijose. Varėniškiai puikiai atstovavo ne tik Varėnos kraštui, bet ir drauge su choru iš Vilniaus – Lietuvai. Gražius pasirodymus vertino iš Jungtinės Karalystės, Indijos, Lenkijos, Kroatijos atstovų sudaryta komisija.

Festivalis prasidėjo įspūdingu koncertu, kurį jo dalyviams dovanojo grupės „The King’s Singers“ atlikėjas Paulas Phoenixas. Beje, jis buvo ir vertinimo komisijos nariu.

Kitą dieną nuotaikinga eisena per miestą sukvietė dalyvius ir žiūrovus į bendrą atidarymo koncertą centrinėje miesto estradoje. Komisija ir žiūrovai jau per atidarymo koncertą įsiminė išskirtinai linksmą ir artistišką „Harmonijos“ pasirodymą. Įvairių šalių chorinė muzika festivalyje skambėjo net keturias dienas, ir tai suteikė ypatingo skambesio, iškilmingumo, sukūrė  ypatingą šventinę nuotaiką visame Sopoto mieste.

Varėniškiai dainavo penkiuose koncertuose, vykusiuose po gražiausiais didingų bažnyčių skliautais bei kitose jaukiose erdvėse. „Harmonijos“, kuriai vadovauja Ilona Zalanskienė, chormeisterė Loreta Tiškienė, koncertmeisteris Tomas Kizelis, konkursinis pasirodymas nuaidėjo skambiausiais akordais, buvo įspūdingas ir įtaigus. Be abejo, jis sulaukė komisijos palaikymo. Konkurso metu „Harmonija“ dainavo šiuos kūrinius: „Modlitwa o Pokój“ (N. Blacha), „Gaudete“ (Nežinomas kūrėjas, XVI a.). „Anoj pusėj Dunojėlio“ (V. Augustinas), „Vaka, vakulele“ (S. Petreikis, R. Mitkus).  Tokio pat susidomėjimo varėniškiai sulaukė dainuodami ir kituose koncertuose. Lietuviai komisiją sužavėjo nuo pat pirmojo pasirodymo. Jų teigimu, dėmesį patraukė dirigentės muzikalumas, artistiškumas ir stiprus ryšys su dainininkais, o „Harmonija“, kaip saviveiklinis kolektyvas, yra paties aukščiausio lygio. Kaip sakė komisijos narys Paulas Phoenixas, varėniškiai dainavo širdimi, o jų sudainuotos melodijos užgavo jautriausias sielos stygas ir įsimins ilgam. Komisijos nariai „Harmoniją“ pagyrė už puikiai parinktą repertuarą, nuoširdžias emocijas.  Žiūrovai sakė buvę sužavėti ir solidaus choro dainomis, ir gražia lietuvių kalba.

Varėniškiai Ščemudo gminos atstovų kvietimu koncertavo Bojano bažnyčioje. Čia „Harmonija“ sulaukė daug ovacijų ir padėkos žodžių. Varėniškiai po koncerto buvo labai svetingai sutikti, pavaišinti tradiciniais kašubų regiono valgiais.

Baigiamajame festivalio renginyje choro vadovei Ilonai Zalanskienei buvo įteiktas Sidabro diplomas. Ir dar vienas smagus akcentas – festivalio pabaigoje turėjęs dainuoti „The King’s Singers“ atlikėjas Paulas Phoenixas jam akompanuoti pasirinko „Harmonijos“ koncertmeisterį Tomą Kizelį. 

I.Zalanskienė pažymi, jog chorui jau vien dalyvauti šiame konkurse, į kurį turėjo pereiti atranką, yra garbė. „Praeitų metų rudenį sužinoję, kad patekome į jį, labai džiūgavome. Buvo įdomu palyginti, kaip mes, septintus metus gyvuojantis choras iš nedidelio Varėnos miesto, atrodysim chorų iš kitų šalių kontekste. Labai džiaugiuosi savo choristais, jie konkurse padainavo nepriekaištingai.  Gauti Sidabro diplomą – mums didelis įvertinimas ir paskatinimas bei motyvacija nesustoti ir tobulėti. Labai džiaugiamės, kad tokiu būdu garsinam Varėnos vardą užsienyje“, – džiaugiasi choro vadovė.

Choristai taip pat tvirtina, jog jiems labai smagu būti gerai įvertintiems ir didelis pasididžiavimas dainuoti „Harmonijoje“, kartu atstovauti Varėnos kraštui ir Lietuvai užsienyje vykstančiuose konkursuose, festivaliuose, koncertuose. „Harmonijoje“ dainuoja daugiau kaip keturiasdešimt varėniškių. „Turėjome išskirtinę progą susitikti su kitais chorais iš įvairių šalių, paklausyti jų dainavimo ir drauge padainuoti tvyrant magiškai festivalio atmosferai. Iki Aukso diplomo mums pritrūko tik vieno balo. Tai labai motyvuoja su dar didesniu įkvėpimu ir entuziazmu tęsti savo kūrybinę veiklą. Juk mes ne tik dainavome, bet ir turėjome galimybę aplankyti žymias Sopoto ir Gdansko vietas. Jos paliko neišdildomų įspūdžių. Bent šiek tiek susipažinome ir su Sopoto ir Gdansko miestų istorija, tradicijomis ir šiuolaikiniu gyvenimu, paragavome vietos virtuvės patiekalų.“

„Harmonijos“ choristai sako, kad ilgas repeticijas tikrai atperka dalyvavimas tokiuose išskirtiniuose renginiuose. Palyginti jaunas choras surengė jau ne vieną skambų koncertą Varėnos krašte ir Lietuvoje, Prahos Advento festivalyje, Prenclau mieste Vokietijoje. Jis pelnė padėkų ir apdovanojimų: iš VI tarptautinio chorinės muzikos festivalio „Auksinė Šalčios juosta“ parvežė Sidabrinę Šalčios juostą, o dešimtajame respublikiniame chorų konkurse-festivalyje „Mūsų dainos“ iškovojo pirmąją vietą ir laimėjo pagrindinį prizą. Praėjusių metų gegužę Lenkijos Barczewo tarptautiniame chorų konkurse laimėjo Sidabro diplomą, praėjusių metų spalį Kalėjos mieste Ispanijoje vykusiame tarptautiniame chorų festivalyje laimėjo Sidabro diplomą.

Rūta Averkienė, varena.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top