Close Menu
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Facebook Instagram
Facebook Instagram
Žurnalas Lietuvė
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Žurnalas
Žurnalas Lietuvė
Žurnalas
Šiuo metu esate:Pradžia»Lietuviai svetur»Vokietijoje eksponuojamos lietuviškos Užgavėnių kaukės
Lietuviai svetur

Vokietijoje eksponuojamos lietuviškos Užgavėnių kaukės

Komentarų: 02 Min Skaityti
Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr El. paštas Reddit
Dalintis
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp El. paštas

Visą mėnesį iki Užgavėnių Pietvakarių Vokietijoje, Hiutenfelde, esančioje „Meilės“ galerijoje eksponuojamos tautodailininko iš Šiaulių Sauliaus Tamulio sukurtos Užgavėnių kaukės. Vasario pradžioje į Reino-Nekaro regiono vokiečių ir lietuvių draugijos tarpininkaujant viešajai įstaigai „Žemaitijos paveldas“ surengtos parodos atidarymą susirinko ne tik gausiai lietuvių apgyvendintos Lampertheimo miesto dalies gyventojai, bet ir atvykėliai iš toliau – Heidelbergo, Manheimo, Liudvigshafeno prie Reino.

Dariaus Šulco nuotr.
Dariaus Šulco nuotr.

Užgavėnių šventė nuo senų laikų žinoma visoje Europoje. Labai panašiai kaip Lietuvoje Užgavėnes švenčia mūsų kaimynai – baltarusiai, latviai, ukrainiečiai, rusai. O štai Vakarų Europoje jos dažniausiai jau praradusios savo senąsias tradicijas. Žmonės švenčia, linksminasi, bet tai yra tik vakarietiški, iš Amerikos žemyno atkeliavę karnavalai su plastikinėmis kaukėmis, blizgučiais. Turbūt yra vienas iš retų atvejų, kai Vokietijoje pristatomos tradicinės lietuviškos Užgavėnių kaukės. O gal ir pirmas kartas.

S. Tamulis jau dvidešimt vienerius metus nepaleidžia kalto iš rankų. Vaikystėje pirmąkart pamatęs persirengėlius, Saulius susižavėjo Užgavėnėmis. Vėliau už paskolintą pasivažinėti motorolerį iš romų tautybės vaikino gavęs dovanų labai gražią raganos kaukę, šiaulietis, žiūrėdamas į ją, puoselėjo mintį ir pats pabandyti kažką tokio pasidaryti. Galiausiai išdrįso. Išbandė visokiausių technikų, bet pirmoji dėmesio verta kaukė buvo pagaminta papjė mašė technika. Vėliau pabandė išdrožti ir iš medžio. Nelabai vykusi buvo, prisimena daugybę apdovanojimų pelnęs meistras. Gavęs kvietimą dalyvauti Šiauliuose rengiamoje tautodailės parodoje, S. Tamulis pasiūlė tris kaukes, tarp jų – ir medinukę. Bet ši pateko net į parodos katalogą. Tai sužadino dar didesnį norą kurti. Juolab kad drožti medines kaukes skatino ir Žemaitijos nacionalinio parko darbuotoja Aldona Kuprelytė.

Dariaus Šulco nuotr.
Dariaus Šulco nuotr.

Be kaukių, nagingas šiaulietis drožia ir seniau buvusius populiarius žaislus suktukus, paukštukus, šaukštus. Bet kur buvęs, kur nebuvęs, žiūrėk, ir vėl kaukę sukūręs.  „Man Užgavėnės tapo nuostabia švente, geriausia ir įdomiausia metuose, ir nežadu sustoti – drošiu kaukes tol, kol turėsiu sveikatos“,  –  prisipažįsta užsispyręs žemaitis. Jo kolekcijoje jau apie pusketvirto šimto kaukių. Šį vasarį jos eksponuojamos 8 parodose – Trakuose, Panevėžyje, Velže, Kelmėje, jubiliejinėje tautodailininkų parodoje Vilniuje, Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Ukrainoje ir Vokietijoje.   Tradicinių kaukių drožėjo kūriniai nuolat pelno prizines vietas. S. Tamulis svajoja apie savo kaukių muziejų Šiauliuose. Bet tai bus vėliau. O kol kas dar savo kaukėmis žadins žmonių norą puoselėti Užgavėnių tradicijas.

Angelė Digaitytė

Dariaus Šulco, Emilijos Schneemann ir Sauliaus Tamulio nuotraukos

FacebookTweetPin
Dalintis. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Telegram El. paštas
Ankstesnis straipsnisTelšių Nepriklausomybės aikštę papuošė 99 trispalvės
Kitas straipsnis Makaronai su krevetėmis ir žiediniais kopūstais

Susiję straipsniai

Bostono mokyklos šokėjų vadovė: „Klasėje laviname protą, o šokių salėje – širdį”

17 balandžio, 2026

Šokio suburti: lituanistinių mokyklų grupės ruošiasi šventei Čikagoje

17 balandžio, 2026

Vilniaus „Huracán Coffee“ – geriausi kavos skrudintojai pasaulyje

16 balandžio, 2026
Palikite komentarą Cancel Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

El. paštas

inekta@gmail.com

Pastaba
Mūsų Turinyje gali būti nuorodų į trečiųjų šalių turinį, trečiųjų šalių šaltinius, ar reklamos užsakovų turinį, už kurį mes neprisiimsime jokios atsakomybės. Nuoroda iš mūsų Turinio ar su Turiniu susijusių kitų Paslaugų į Trečiųjų šalių susietą turinį nereiškia, kad mes pritariame tokiam turiniui. Trečiųjų šalių tinklapiuose gali būti informacijos, su kuria mes nesutinkame, taip pat žalingos informacijos. Mes neteikiame jokių garantijų ar pareiškimų dėl Trečiųjų šalių susieto turinio. Už visą informaciją, kurią galite pasiekti per nuorodas į kitus tinklapius, atsako tik tie, kas pateikė tą turinį, ir jūs naršote ar naudojatės tokiu turiniu išimtinai savo rizika.
Nuorodos

lietuve.lt

 

© 2026 Žurnalas Lietuvė.
  • Apie mus
  • Reklama
  • Kontaktai

Įveskite aukščiau ir paspauskite Enter, kad ieškotumėte. Norėdami atšaukti, paspauskite Esc.