Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Žolinės šventė Užpaliuose traukia žmones net iš tolimiausių šalies kampelių

Žolinės šventė Užpaliuose traukia žmones net iš tolimiausių šalies kampelių

Tik būdami vieningi išmokstame gerbti ir vertinti kito darbą. Kultūriniai renginiai yra viena iš tų veiklų, kuriose gausu galimybių išreikšti save kuriant bendrą šventę.

Utenos kultūros centro Užpalių skyriuje vykdant LR kultūros ministerijos ir kultūros tarybos bei Utenos r. savivaldybės iš dalies finansuojamą projektą „Etninę kultūrą puoselėjančios kultūrinės iniciatyvos Užpalių bendruomenės tradicijose“ suorganizuota paskutinė planuota veikla. Talkinant arti šimto įvairaus amžiaus ir socialinių grupių savanorių, įvyko Žolinės šventė „Paprasčiausiai pasiilgau arklio…“.

Tiek žiūrovai, tiek dalyviai skubėjo į Užpalius iš tolimiausių šalies kampelių. Vieni atvyko pas giminaičius ir nusprendė pasibūti ilgiau vildamiesi šventėje sutikti senus pažįstamus, kiti atvyko smalsumo vedami ar anksčiau buvusiųjų šventėje paskatinti, tretiems šis renginys jau tapo laukiama vasaros pramoga. Iš Utenos atvykę žiūrovai džiaugdamiesi galimybe turiningai praleisti laiką guodėsi, kad mieste vasaros laisvadienių užimtumas paliktas likimo valiai. Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos atstovė pasižvalgyti po šventę atvyko ne tik su Žolinės puokšte bei socialinės partnerystės sutartimi, bet ir su dovanomis – kūrybinių dirbtuvių metu pagamintais arkliuku ir ožiu. Viskas labai tiko temai, nes nuo ankstyvo ryto į Jovarų sodybą iš Rokiškio, Visagino, Utenos, Vilniaus ir Panevėžio skubėjo 29 raiteliai su 22 žirgais, ketinantys save išbandyti konkūrų ir estafetės rungtyse.

Penktus metus Utenos r. Užpalių miestelyje vykstanti Žolinės šventė jau turi savo tradicijas, ištikimus rėmėjus ir partnerius. Glaudžioje komandoje darbuojasi vasaros metu neatostogaujanti viena iš trijų Užpalių kultūrinės veiklos darbuotojų, Užpalių seniūnija, „Ašvienių fanų“ klubo nariai ir ištikimieji Užpalių gimnazijos talkininkai, mokytojai Birutė Masonienė bei Saulius Šližys su keletu moksleivių: Dominykas Šarakauskas, Gytis Malinauskas, Agnius Pivoriūnas, Rasa Vasiulytė, Dovilė Laurinėnaitė – tai jaunuoliai, kurie jau gali dalytis savo patirtimi dirbant sekretoriate, vedant žaidimus ar pasitinkant atvykstančiuosius į renginį. Prie jų šiais metais prisidėjo Samanta Sidabraitė ir Rimgailė Geleževičiūtė, uteniškė Gabrielė Tarnauskaitė ir panevėžietė Miglė Snicerytė. Mažiausieji Užpalių kultūros centro „Artistuko“ kolektyvo nariai tradiciškai savo indėlį į Žolinės šventę palieka perrinkinėdami žirnius, kuriuos kasmet skaniai išverda Jūratė Vaškelienė.

Šventė netektų daug žavesio, jei į ją neatvyktų Utenos krašto žmonių su negalia kapela „Ukvačiai“ (vad. Gediminas Kaušylas) ir Rokiškio r. Kriaunų muzikantai (vad. Vladas Žilinskas), lydimi šeimininkių su pilnais puodais ir pagal senovinį receptą namie užraugta gira. Rokiškiečių gretas šįmet papildė Obelių teatralai parodydami spektaklį pagal L. Didžiulienę-Žmoną „Barborutė paskubėjo“ (rež. Aldona Žėkienė), o Utenos kultūros centro istorinio šokio kolektyvas (vad. Donata Šeduikienė) jau antrus metus dalyvauja šventės atidaryme. Vienas iš kolektyvo šokėjų – Leonardas Rinkevičius – šventės metu su dvikinke vežiojo patingėjusius iš vienos hipodromo pusės pėsčiomis nueiti į kitą ar tiesiog panorusius pasivažinėti su arkliukais. Nuobodžiauti neteko ir „Žygeivių slėnio“ įkūrėjui Giedriui Indrašiui, į šventę atskubėjusiam su lankais. Savo taiklumą galėjo išbandyti visi norintys. Primiršusieji ar nežinantys, kaip Žolinės šventė vyko ankstesniais metais, galėjo apsilankyti klėtyje, kurioje vaizdo projekcijoje viena kitą keitė ankstesniuosius metus primenančios nuotraukos. Žvilgsniui nukrypus nuo nuotraukų, akį džiugino ant sienų eksponuojami Raimundo Baniulio ir Aurelijos Pašvenskaitės dailės darbai.

Po Sartų lenktynėse ne kartą dalyvavusio Antano Vaškelio parodomojo važiavimo, Užpalių seniūno Eugenijaus Keramino ir žirgininkės Viktorijos Jovarienės sveikinimo kalbų bei šventėje dalyvaujančių raitelių parado duotas startas pirmajam konkūrui. Kryžiukų konkūras – tai rungtis, kurioje dalyvauja bendrystės su žirgu pradžiamokslį kremtantys raiteliai. Tai pirmieji jų, kaip raitelių, startai, todėl galima visapusė trenerių pagalba. Kituose konkūruose, kai kartelės aukštis kilo nuo 60 iki 100 cm, treneriai raitelių pasirodymus stebėjo už aikštelės ribų. Visi užsiregistravę dalyviai išbandė jėgas žaismingoje estafetėje, kurioje reikėjo apjoti per Naktigonę iš šieno pagamintus arkliukus, įveikti vandenį imituojančią vietą ir prie finišo pasitinkančiam jaunuoliui perduoti Žolinės puokštę. Pertraukose tarp konkūrų vyko vežimo rato ridenimo ir akmens metimo rungtys. Užfiksuoti rezultatai lieka ateities šventėms kaip rodiklis, kad juos galima pasiekti ir viršyti. Tomo paleistas ratas nusirito 42 m, o Vilmantas 14 kg sveriantį akmenį numetė 6,55 m.

Šventė sukosi nesustodama. Ramunė Žemaitienė vietoj atostogaujančių kultūros darbuotojų bendravo su meniniais kolektyvais, o Eglė Jovaraitė talkinant „Ašvienių fanų“ komandai rūpinosi, kad žirgai ir raiteliai jaustųsi kaip namie. Šventinę nuotaiką rungčių su žirgais ir įvairių žaidimų nugalėtojams primins medaliai, taurės bei įvairūs prizai, kurių nemažai sunešta pačių užpaliečių: trys koriai ir keturi kibirėliai medaus iš Vyto Jurkos bityno, du maišai žirnių, 7 maišai avižų iš Vlado ir Galiūnės Abukauskų, Dalios ir Valdo Gražių, Birutės ir Virginijaus Garunkščių ūkių, pomidorai ir agurkai, išauginti Angelės ir Ramūno Milių bei Birutės ir Rimo Sabalių šiltadaržiuose, Genės ir Rimanto Paškevičių namuose iškepta duona. Nuolatinių šventės rėmėjų – Danutės ir Mečislovo Šmatavičių, Agnės Jancevičiūtės, Antano ir Danguolės Vaškelių, Neringos ir Šarūno Šmatavičių, ĮI Pauleta (vad. Vilma ir Paulius Tarvydai), UAB „Lašų duona“ (vad. Iveta Aukštuolienė), „Giedna“ (vad. Andrius Baranauskas ir Giedrius Šmatavičius), „Motorbrike“ (vad. Egidijus Jancevičius), „Scandagra“, AB „Lytagra“ (gen. dir. Erinijus Aksomaitis) – gretas papildė ūkininkas iš Kaniūkų k. Vytautas Abukauskas.

Kiekvienas šventėje dalyvavęs žirgas pasipuošė rozete, raiteliams įteiktos padėkos. Pirmųjų vietų nugalėtojams – Gustei Videikaitei, Justinai Markevičienei, Gabrielei Tarnauskaitei, Sandrai Krupėnaitei, Mariui Kardokui, Ernestui Laurinavičiui – greitojo maisto užkandinė „Food (Stop)“ (vad. Edita ir Linas Raslanai) padovanojo apsilankymo užkandinėje kuponus. „Ašvienų fanų“ klubo taurės laimėtojas Marius Kardokas gavo dar vieną kuponą – tai dailininkės Aurelijos Pašvenskaitės įsipareigojimą nutapyti žirgo nugalėtojo portretą. Dovanų kuponu džiaugėsi ir virvės traukimo komanda nugalėtoja. Pasidalyti Žolinės šventės įspūdžiais komanda „Herakliai“ galės maudydamiesi kaimo turizmo sodybos „Pasartėlė“ kubile.

Šių metų projektas „Etninę kultūrą puoselėjančios kultūrinės iniciatyvos Užpalių bendruomenės tradicijose“ baigėsi, bet jo metu įgyta patirtis, nauji ryšiai, pažintys skatina tęstinumą. Kultūros darbuotojai negali pamiršti, kad vasaros atostogos – tai ne tik pasyvus, bet ir aktyvus poilsis, leidžiantis telkti ir realizuoti įvairias iniciatyvas. Kai pasibaigus renginiui, kuriame nebuvo jokių šou elementų, norisi dar pasilikti jame, supranti geranoriškumo dalytis galimybėmis jėgą.

Birutė Minutkienė

Nuotraukos: Stepo Kazlausko, Kotrynos Baniulytės, Gintaro Žalnoros, Vakarės Jurelytės

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top