Neretai tenka girdėti juokelį, kad visos pasakos baigiasi vestuvėmis, o toliau prasideda gyvenimas. Gal ir tiesa, tačiau ar visada gyvenimas yra blogesnis nei pasakoje? Tai labiausiai priklausys nuo jūsų. Galbūt gyvenimas tuo ir gražus, kad dabar pasaką pradėsite kurti jūs patys ir jos pabaigos iš anksto niekas nenulems, tik jūs patys.
Neslėpkime, šeimos kūrimas (nesvarbu, ar jis prasideda kartu apsigyvenant vienuose namuose, ar santuokos įregistravimu) kelia nemažų iššūkių šį svarbų žingsnį nusprendusiai žengti porai, o jų žinojimas ir pasiruošimas jiems gali gerokai sumažinti sunkumus, kylančius šeimoje. Todėl siūlau apžvelgti tuos sunkumus, kurie jaunoms poroms kyla dažniausiai.
„Ar normalu visai neseniai susituokus tiek daug ginčytis ir net abejoti santuoka?“ – dažnai klausia jaunavedžiai psichoterapeutų. Galiu jus nuraminti. Dauguma jaunavedžių kelia sau tokius klausimus, dalis porų tuoj po santuokos įregistravimo jaučiasi taip, lyg būtų liovęsi mylėję savo sutuoktinį. Tačiau tai yra natūralus procesas, kai poros pereina į brandesnius tarpusavio santykius, pereina nuo įsimylėjimo prie meilės, didesnio įsipareigojimo vienas kitam. Taip poros sukuria naujas ribas. Abu greičiausiai jau esate atradę, kaip kiekvienas, kaip individas, galite geriausiai atsiskleisti, tvarkyti savo gyvenimą, aplinką, santykius su aplinkiniais, net kasdienius rūpesčius. Dabar laikas atrasti tai, kas labiausiai tinka jums, kaip porai, abiem, o tai gali būti ne taip ir paprasta. Kita vertus, taip jūs augate kartu ir kuriate savo bendrą pasaulį. Tai – procesas, kuris iš jūsų pareikalaus skirti laiko ir kantrybės, išmokti priimti kompromisus dėl bendro gėrio, galbūt netgi pažvelgti į kai kuriuos nesuderinamus dalykus su krisleliu humoro.
Margarita Tartakovsky jaunavedžiams pateikia 7 pagrindinius patarimus, kaip išvengti dažniausiai daromų klaidų kuriant tarpusavio santykius:
1. Viena iš pagrindinių jaunavedžių daromų klaidų – kilusių problemų nesprendimas. Užuot sprendę problemas, sutuoktiniai nutyli, tikėdamiesi, kad sunkumai išsispręs savaime. Tačiau tai ne išsprendžia bekylančią problemą, o tik kelia nuolatinį nepasitenkinimą. Ne ką mažiau poroms būdinga kelti konfliktus ne dėl to, kas sukėlė nepasitenkinimą, o dėl visiškai nesusijusių dalykų. Pavyzdžiui, vyrui nusipirkus naują mobilųjį telefoną, žmona nusimena, tačiau nieko nepasako vyrui ir parodo pyktį jam dėl smulkmenų buityje. Taigi problema, dėl kurios iš tiesų kyla konfliktas, lieka neišspręsta.
2. Kad ir kaip mylite vienas kitą, neišvengiamai retkarčiais ir erzinsite vienas kitą. Poroms būdingas noras kontroliuoti vienas kito veiksmus, reikalauti vienam iš kito vienokio ar kitokio elgesio. Prieš įsitraukdami į ginčą su partneriu, sustokite ir pamąstykite, ar tai iš tiesų svarbu. Tai gali išsaugoti gerus jūsų santykius.
3. Sudarant santuoką yra būtina aptarti kuo daugiau smulkmenų: finansus, kasdienio gyvenimo užduotis, laisvalaikio praleidimo formas. Kuo daugiau smulkmenų aptarsite prieš susituokdami, tuo lengviau bus susitarti kasdien jau susituokus. Jei to nepadarėte prieš susituokdami, dar nėra vėlu tai padaryti, kad ir kiek laiko praėjo nuo santuokos sudarymo.
4. Stenkitės konfliktus spręsti konstruktyviai. Porų konfliktai yra normalu, todėl nesitikėkite, kad pavyks jų išvengti. Anksčiau ar vėliau reikės juos spręsti ir jums. Konfliktas nevirs problema, jei išmoksite tinkamai jį spręsti. Prisiminkite, kad per ginčą negalima įžeidinėti partnerio, pravardžiuoti jo ar kritikuoti jo charakterio. Kalbėkite apie konfliktą tik tada, kai abu būsite ramūs, pašalinkite kiek įmanoma daugiau trukdžių (išjunkite telefonus, televizorių, radiją, kompiuterius) ir atidžiai klausykite vienas kito. Išlaikykite akių kontaktą. Jei ko nors nesupratote, paklauskite, nedarykite skubotų išvadų.
5. Nesipykite kitiems matant. Jūsų draugai, artimieji ir pažįstami rečiau mato ir trumpiau pažįsta jūsų partnerį ar partnerę nei jūs. Jūsų ginčai jiems matant gali neigiamai paveikti jūsų artimųjų ar pažįstamų nuomonę apie jūsų partnerį ar partnerę. Tada jie ne itin norės palaikyti jūsų santuoką, ir galiausiai tai gali jus atstumti vieną nuo kito.
6. Užstokite savo partnerį nuo savo šeimos. Jei dėl kokio nors jūsų artimųjų poelgio jūsų partneris pasijuto įskaudintas, paprašykite jų, kad atsiprašytų jūsų sutuoktinio. Tai padės palengvinti susidariusią padėtį, ir kartu parodysite pagarbą žmogui, su kuriuo nusprendėte kurti bendrą gyvenimą.
7. Nepamirškite savo sutuoktiniui pasakyti, kad jį mylite, pagirkite jį, kai ką nors padaro gerai, kai jam pasiseka. Maži kasdieniai ženklai, tokie kaip apkabinimas, pagalba, palepinimas mėgstamu patiekalu, neatima daug laiko, tačiau suteikia didžiulę naudą jūsų santykiams.
Prisiminkite, kad sveiki ir glaudūs tarpusavio santykiai reikalauja pastangų. Kurkite savo pasaką, o jei matote, kad nepavyksta, nedelskite, kreipkitės pagalbos ir palaikymo.
Straipsnį parengė porų ir šeimų konsultantė Laura Varžinskienė
http://pagalbaseimai.lt
Nuotrauka – zcool.com.cn