Pradinis / Lietuviai svetur / Airijos lietuviai iškilmingai paminėjo 80-ąsias piloto Felikso Vaitkaus skrydžio metines

Airijos lietuviai iškilmingai paminėjo 80-ąsias piloto Felikso Vaitkaus skrydžio metines

Rugsėjo 25–27 dienomis į nedidelį Airijos miestelį Balinrobą, esantį vakarinėje šalies dalyje, prigužėjo lietuvių. Čia vyko jau tradiciniu tapęs sąskrydis „Mums vis dar reikia sparnų“, skirtas 80-osioms „Lituanicos II“ skrydžio per Atlantą metinėms paminėti.

Feliksas Vaitkus, pilotavęs šį lėktuvą, įėjo į istoriją kaip vienintelis lakūnas, vienviečiu lėktuvu perskridęs Atlantą 1935 metais, ir šeštasis, įveikęs šį iššūkį, visoje aviacijos istorijoje. Kelionę jis pradėjo Niujorke, galutinis tikslas turėjo būti Kaunas. Pradžioje dangų gaubė rūkas, lijo lietus, o kabina pasirodė esanti nepritaikyta ilgam skrydžiui, joje buvo labai šalta. Dėl nepalankių oro sąlygų lakūnas buvo privestas išnaudoti daugiau kuro, nei planavo. Suvokęs, kad per daug rizikinga tęsti kelionę, F. Vaitkus nusileido Airijoje, Balinrobo miestelyje, taip ir nepasiekęs Lietuvos.

Metinėms skirto festivalio renginių maratoną pradėjo Vilniaus savivaldybės choras „Jauna muzika“, vadovaujamas dirigento ir kompozitoriaus Vaclovo Augustino. Penktadienio vakarą Balinrobo Šv. Marijos bažnyčioje choras atliko Vytauto Kernagio, Donato Zakaro, Vaclovo Augustino, Bobo Chilcotto bei Erikso Ešenvaldso dainas. Koncerto klausėsi ne tik Airijos lietuviai, bet ir vietiniai gyventojai. Jautrios ir puikiai atliktos dainos sužavėjo publiką, vietiniai prasitarė, kad toks profesionalus choras jų miestelio bažnyčioje dar nėra koncertavęs. Po koncerto choristus ir susirinkusiuosius sveikino Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Mantvydas Bekešius. Jis pasidžiaugė, jog į sąskrydį atvykę lietuviai – puikūs Lietuvos ambasadoriai, mat nors Airijoje lankosi pirmą kartą, iš vietinių, su kuriais teko pabendrauti, apie čia gyvenančius lietuvius girdėjo tik gerų atsiliepimų.

Šeštadienio popietę, oficialaus šventės atidarymo metu, atidengtas F. Vaitkaus skrydžiui skirtas paminklas. Sveikinimo žodžius tarė Airijos vyriausybės bei Balinrobo miesto atstovai, viceministras M. Bekešius, LR ambasadorė Airijoje Rasa Adomaitienė, LR krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Ministras džiaugėsi, kad Feliksas Vaitkus, dėl susidariusių aplinkybių nusileidęs Airijoje, tarp Airijos ir Lietuvos pasėjo sėklą, kuri šalių santykiams turi teigiamos įtakos iki šių dienų.

Vakarinėje šventės dalyje publiką linksmino airiškos muzikos grupės bei lietuviški ansambliai, norintieji galėjo vaišintis lietuvišku maistu ir alumi. Vakaro viešnia, žinoma žurnalistė ir istorikė Gražina Sviderskytė, auditorijai skaitė paskaitą ir dalijosi įdomiais faktais apie Felikso Vaitkaus bei Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžius. Vakare koncertavo lietuviško folkloro kapela iš Vilniaus „Ratilai“. Šeštadienio programą vainikavo žibintų paleidimas į dangų. Trijų dienų šventę sekmadienį užbaigė iškilmingos šv. Mišios ir lietuviškų prekių mugė.

                                                                                                Rut Javič

Fotografai: Džerinaldas Lukošius ir Edita Lukošienė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top