Pradinis / Nuomonė / Arminas Mockevičius: „Turime sudaryti sąlygas sveikai augti vaikams“

Arminas Mockevičius: „Turime sudaryti sąlygas sveikai augti vaikams“

Arminas MockevičiusSkurstantys miesto ir kaimo gyventojai, žiaurūs užpuolimai, smurtas, nesibaigiančios vagystės, eismo įvykiai – apie visa tai nuolat pranešinėja šalies žiniasklaida. Vis dažniau užsimenama ir apie vieną iš šių skaudžių nelaimių sukėlėjų – alkoholio vartojimą.

Skaudu matyti, kai vis jaunesni vaikai vartoja alkoholinius gėrimus, juokaudami pamėgdžioja neseniai matytus girtus žmones. Dar skaudžiau yra dėl to, kad būna, jog vaikams diagnozuojama priklausomybė nuo alkoholio arba jaunuoliai, nesulaukę 20 metų, miršta nuo kepenų cirozės, nekalbant apie tai, kai dėl alkoholio vartojimo įvyksta nelaimingų atsitikimų arba muštynių ir per jas nukenčia arba netgi miršta jaunuolių… Gaila, bet tai, ką rašau, yra ne iš kino filmų, o dabartinės Lietuvos realijos.

Savivaldybių tarybos tikrai negalės išspręsti visų problemų, nes valstybė nesuteikia joms įrankių, tačiau sukurti blaivią aplinką tose vietose, kur ji tokia ir turėtų būti, gali. Juk mokymosi aplinkai tikrai netinka po langais šūkaujantys ir nuolat „švenčiantys“ miesto girtuokliai, kurie pasirengę bet kada ištiesti „pagalbos“ ranką ir nupirkti paaugliams alkoholio ar cigarečių. Ar mes to norime? Tikriausiai sutiksite, kad ne, todėl savivaldybių tarybos privalo uždrausti prekiauti alkoholiu prie mokyklų, nes tai – ne smulkmena, tai – mūsų vaikų ateitis. Mums rūpi, kokia būsima karta užaugs.

Šis sprendimas atneš naudos ne tik būsimai kartai, bet ir visai visuomenei, juk mes, palyginti su išsivysčiusiomis šalimis, pirmaujame pagal alkoholio prekybos vietų skaičių, pagal tai, kiek parduotuvių aptarnauja 10 000 gyventojų skirtingose šalyse. Lietuvoje 10 000 gyventojų tenka 67,2 parduotuvės, o, pvz., Suomijoje – 0,6, Islandijoje – 1,5, Norvegijoje – 0,6, Švedijoje – 0,4, JAV – 1,1. Šie skaičiai rodo, kad kitų valstybių politikai seniai suprato, jog kuo daugiau alkoholinių gėrimų prekybos vietų, tuo didesnis skurdo, žiaurių užpuolimų, smurto, nužudymų ir t. t. lygis, tai parodo ir moksliniai tyrimai.

Valdžia siekdama gero tikslo – verslo sąlygų pagerinimo, mano nuomone, pasirinko netinkamas priemones. Pritariu, kad reikia gerinti verslo sąlygas, tačiau taip pat reikia tinkamai suteikti pirmumą ir atrinkti tinkamas verslo šakas. Kai kurios verslo šakos ne tik neduoda naudos valstybei, bet ir, priešingai – kainuoja daugiau, nei gaunama iš jų naudos. Daugelis tyrimų rodo, kad alkoholio vartojimo keliama žala įvairiose šalyse svyruoja nuo 1 iki 3,5 mlrd. litų, todėl su alkoholiu susijusiam verslui reikėtų taikyti daug griežtesnius reikalavimus.

Norėdama pagerinti žmonių gyvenimą ir apsaugoti vaikus, valdžia turėtų nuolat plėsti blaiviąsias zonas mieste ir taip sudaryti sąlygas sveikai augti vaikams. Taip ilgainiui ne tik pagerėtų vaizdai prie mokyklų, bet ir sumažėtų skurdas, pasikeistų bendroji situacija miestuose.

Arminas Mockevičius

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top